Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Tesla oznámila datum splitu akcií v poměru 3:1! Nastal vhodný čas na nákup?

Tesla oznámila datum splitu akcií v poměru 3:1! Nastal vhodný čas na nákup?

Tesla oznámila datum splitu akcií v poměru 3:1! Nastal vhodný čas na nákup?
Zdroj: Glitched.com

Akcionáři společnosti Tesla schválili 4. srpna plán na rozdělení akcií v poměru 3 ku 1. Akcie Tesla se začnou obchodovat za novou cenu po rozdělení 25. srpna a počet akcií v oběhu se zvýší na 4 miliardy. Split akcií Tesla je přitom považován za způsob, jak zvýšit poptávku po těchto populárních cenných papírech.

V červenci Tesla vykázala lepší než očekávané hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí. Akcie následující den vzrostly o 10 %. Před očekávanou zprávou o rozdělení akcií pak nadále stoupaly. Dne 8. července se akcie Tesla poprvé od začátku května vyšplhaly nad 50denní klouzavý průměr. Nyní se snaží dostat nad 200denní hranici, ale naráží tam na odpor. Akcie elektromobilky se přitom stále nacházejí hluboko pod předchozími maximy. Den po hlasování o rozdělení navíc klesly o 6,6 % při nadprůměrném objemu obchodování.

Vývoj ceny akcií Tesla za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co je to split neboli štěpení akcií?

Rozdělení akcií je situace, kdy společnost rozdělí stávající akcie na více nových akcií. Pokud společnost rozdělí cenné papíry v poměru 3:1, cena akcie se sníží na třetinu, ale množství akcií v oběhu se ztrojnásobí. Firmy obvykle provádějí rozdělení akcií, když se cena akcie výrazně zvýší. Rozdělení snižuje cenu akcie, což přiláká širší okruh kupujících. Investoři, kteří si dříve nemohli akcie dovolit, se nyní mohou nechat zlákat. Rozdělení však nijak nemění současnou tržní kapitalizaci společnosti.

Existuje i reverzní rozdělení akcií, které lze použít ke snížení počtu akcií v oběhu. Společnosti, které mají finanční potíže, často oznamují reverzní rozdělení akcií, aby podpořily cenu akcií a vyhnuly se vyřazení z burzy. Takže společnost, která se obchoduje za 5 dolarů za akcii, může iniciovat reverzní split 1:3, což povede k ceně akcie 15 dolarů. Pokud měla společnost 120 milionů akcií v oběhu, klesne jejich počet na 40 milionů.

Co udělá rozdělení akcií s vaší investicí?

Jako investor budete i po rozdělení akcií disponovat stejnou finanční hodnotou svých podílů. Budete pouze vlastnit více akcií.

Pokud vlastníte frakční akcie společnosti, platí stejná myšlenka. Vlastníte-li třetinu akcie Tesla a dojde k rozdělení akcií v poměru 3:1 – budete po splitu vlastnit celou akcii.

Co když vlastníte akcii, která vyplácí dividendy? Obvykle se všechny dividendy po rozdělení akcií také poměrně sníží, aby se zohlednil nárůst počtu akcií v oběhu. Celková výše vyplacených dividend tak zůstane nedotčena.

Split akcií a jejich následná výkonnost

Podle údajů společnosti Dow Jones vzrostly akcie v indexu S&P 500 v období 2012 až 2021 v roce následujícím po rozdělení akcií v průměru zhruba o 12 %. Stejné údaje ukázaly, že míra rozdělení akcií v indexu S&P 500 se v posledních několika letech vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř deset let.

Nadměrné dělení akcií bylo v minulosti pozorováno při vrcholech trhu, zejména těsně před splasknutím dotcom bubliny v roce 2000. Například společnost Qualcomm provedla v květnu 1999 rozdělení akcií v poměru 2:1. V prosinci 1999 pak společnost vyhlásila další split akcií v poměru 4:1. Po oznámení prvního rozdělení akcií v roce 1999 akcie Qualcomm prudce vzrostly o více než 840 % z ceny 21 dolarů v dubnu 1999 na historické maximum 200 dolarů v první den obchodování v roce 2000.

K předchozímu splitu akcií Tesla v poměru 5:1 došlo 31. 8. 2020 a takto se akciím v období okolo splitu dařilo
K předchozímu splitu akcií Tesla v poměru 5:1 došlo 31. 8. 2020 a takto se akciím v období okolo splitu dařilo

Slovo závěrem

Rozdělení akcií může být pro investory lákavé, protože jim umožňuje koupit (doposud) dražší akcie za mnohem nižší cenu. Investoři by však nikdy neměli kupovat akcie jen kvůli rozdělení akcií. Před realizací jakékoliv investice proveďte nejprve fundamentální a technickou analýzu, abyste zjistili, kdy je správný čas na nákup. Zaměřte se přitom na společnosti se špičkovými finančními výsledky, které jsou předními hráči ve svém odvětví.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo