Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla Energy začíná působit nově i v Izraeli

Tesla Energy začíná působit nově i v Izraeli

Tesla Energy, Energetická divize společnosti Tesla, která se zabývá výrobou a skladováním zelené energie, podle posledních zpráv začíná působit také v Izraeli. Též se již účastní několika strategických tenderů (veřejných zakázek) na výstavbu zařízení k úschově elektrické energie.

Tesla bojuje s konkurenty o získání veřejné zakázky se svými Megapacky

Poprvé o tom informoval izraelský finanční deník Globes. Podle něj je Tesla již v pokročilých jednáních s několika soukromými firmami, které mají zájem o výstavbu Teslových baterií Megapack. Každá z těchto Megapack jednotek dokáže uschovat až 3 MWh elektrické energie.

Údajně má být v Izraeli několik firem, které mají v plánu v rámci svých podnikatelských aktivit vybudovat externí zásobárny energie s kapacitou řádově ve stovkách MWh.

Tesla ovšem zatím nemá žádný kontrakt jistý. Hlavně má před sebou konkurenty v podobě čínských společností BYD a CATL, které se rovněž snaží nabízet své produkty na izraelském trhu.

Izrael se jeví jako nejlepší oblast pro rozvoj fotovoltaiky a baterií na skladování energie

Expanze právě do Izraele rozhodně není pro Teslu nelogickým krokem. Významný podíl elektrické energie vyrábí Izrael právě ze slunečního záření. Taková výroba elektřiny samozřejmě není možná v průběhu celého dne, což logicky vede k potřebě velkých průmyslových baterií pro uchování energie.

Velký podíl elektřiny ze slunce se dá v Izraeli vysvětlit několika důvody. Ten nejjednodušší je samotná poloha země. Solární panely v Izraeli jsou schopné vyprodukovat až o 120-140 % více elektřiny než ty samé solární panely v mírném podnebí.

Elektřina je v Izraeli ale stále vyráběna hlavně spalováním uhlí a zemního plynu. Nicméně co se týče obnovitelných zdrojů energie, jde téměř výlučně o sluneční záření.

Poznámka

Žádné řeky vhodné k výstavbě vodních elektráren zde v podstatě nenajdeme, geotermální zdroje už vůbec ne. Dokonce ani větrné elektrárny zde nejsou tak účinné jako například v Evropě.

Co přesně izraelská vláda plánuje?

Izrael v roce 2019 vyrobil až 8,7 % elektrické energie ze slunce, čímž byl druhým na světě (po Hondurasu) a prvním v rámci zemí OECD. Izraelská vláda se nicméně zavázala do roku 2030 vyrobit až 30 % spotřebované elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Protože v podmínkách Izraele půjde hlavně o nestabilní sluneční záření, odhaduje se, že ke splnění takového cíle bude nutné vybudovat zásobárny elektrické energie o celkové kapacitě až 8GWh. Předpokládá se, že právě Tesla by mohla hrát ve výstavbě takové infrastruktury zásadní roli.

Baterie Tesla Megapack od svého uvedení na trh zažívají velký úspěch. Nedávno bylo například oznámeno, že budou součástí velké solární elektrárny v Austrálii s kapacitou až 450 MWh.

Ředitel Tesly Energy se nedávno nechal slyšet, že prodeje baterií Megapack budou nadále růst. Očekává, že příští rok budou mít více zakázek, než kolik jich dokáží vyrobit a že tomu tak bude minimálně do roku 2023.

Uvedl: “Velké solární elektrárny a baterie se stávají levnějším řešením než tradiční elektrárny na fosilní paliva a s tím, jak budeme umět vyrábět baterie stále levněji, bude tento trend čím dál tím významnější.”

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.