Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento výrobce vakcín má téměř ve stejné množství hotovosti, jako je jeho tržní hodnota

Tato biotechnologická společnost má téměř 90 % své tržní hodnoty v hotovosti a investicích, ale investoři se jí vyhýbají.

Tento výrobce vakcín má téměř ve stejné množství hotovosti, jako je jeho tržní hodnota
Zdroj: depositphotos.com

Společnost BioNTech spolupracuje se společností Pfizer na výrobě přední vakcíny proti covid-19, jejíž původní technologii messenger RNA vyvinula, což je jedna zajímavost. A druhá? Málokdy se přitom najde nějaká významná společnost s tak velkou hotovostí v poměru k tržní kapitalizaci.

To by mohlo investorům nabídnout příležitost k investici, protože investoři ve skutečnosti přisuzují jejímu podílu na vakcíně proti covid-19 a lékovému plánu zaměřenému na léčbu rakoviny malou hodnotu a akcie se obchodují s výraznou slevou oproti svému ATH.

Vývoj ceny akcií BioNTech za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie BioNTech! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

BioNTech řečí čísel

Německá biotechnologická společnost minulou středu oznámila výsledky za čtvrté čtvrtletí 2023 a uvedla, že ho zakončila s hotovostí a investicemi ve výši 19,3 miliardy dolarů, zatímco současná tržní hodnota činí 22 miliard dolarů.

Má minimální půjčky a účetní hodnotu 22 miliard dolarů, přičemž nehmotný majetek činí pouze 1 miliardu dolarů.

Akcie společnosti BioNTech se také obchodují poblíž 52týdenního minima – za poslední rok akcie ztratily více než 20 %, zatímco biotechnologický ETF iShares (IBB) si připsal 10 %. Od svého maxima v roce 2021 ve výši 441 USD se pak společnost propadla o 80 %.

Wall Street má k BioNTechu i přes velkou hotovostní pozici vlažný postoj kvůli slábnoucím prodejům vakcín proti covid-19 a lékovému plánu zaměřenému na rakovinu bez potenciálních trháků, který může přinést první komerční produkt až v roce 2026.

Analytik společnosti TD Cowen, Yaron Werber, nedávno napsal, že jsou komerční vyhlídky jednotlivých onkologických léků nyní “nejasné”, takže je obtížné zahrnout je do oceňovacích modelů. Dále je zde riziko, že společnost utratí velkou část hotovosti za pochybnou akvizici.

Zakladatelé společnosti BioNTech, generální ředitel, Ugur Sahin, a jeho manželka, Ozlem Tureciová, vedoucí lékařka, jsou ale odborníci na rakovinu a jejímu výzkumu se věnují již desítky let.

První tržby z přípravků na léčbu rakoviny lze očekávat až v roce 2030

Společnost je optimistická, co se týče onkologických přípravků, a uvádí 10 probíhajících studií fáze 2 a 3 a cíl schválit 10 indikací do roku 2030.

Aktuálně, ale byly tržby společnosti v roce 2023 pod odhadem Wall Street a její projekce tržeb v roce 2024 ve výši přibližně 3 miliard USD (téměř všechny související s vakcínou proti covid-19) byla o 300 milionů USD nižší než konsenzuální projekce.

Konsensuální odhad společnosti FactSet pro rok 2024 počítá se ztrátou téměř 2 USD na akcii, zatímco před zveřejněním zprávy o výsledcích hospodaření byla společnost zhruba na nule.

Tato předpokládaná ztráta sice není pozitivní, ale je mnohem lepší než u mnoha biotechnologických společností s vysokou mírou spalování hotovosti a bez schválených léků.

Nabízí tedy BioNTech investiční příležitost?

Na základě hodnoty podniku (tržní hodnota snížená o čistou hotovost) se společnost fakticky obchoduje za pouhý jednonásobek tržeb (P/S poměr), což je na farmaceutickou společnost nízké ocenění.

Společnost navíc nabízí “opcionalitu”, tedy možnost “využít” případné oživení covidu, které by zvýšilo poptávku po vakcínách.

Vedení společnosti naznačilo, že se hodlá zaměřit na budování řady zhruba tuctu léků, většinou souvisejících s onkologií a ve své tiskové zprávě k výsledkům uvedlo, že bude pokračovat ve vyhodnocování vhodných příležitostí pro rozvoj společnosti, které by pomohly podpořit růst.

BioNTech také uvedl, že plánuje udržovat značné hotovostní rezervy. V konferenčním hovoru k výsledkům za druhé čtvrtletí loňského roku Ryan Richardson, ředitel pro strategii uvedl, že je třeba se zaměřit na to, aby se společnost mohla pochlubit silnou rozvahou.

BioNTech však také plánuje v letošním roce vynaložit na výzkum a vývoj přibližně 2,7 miliardy dolarů, což se téměř rovná jejím předpokládaným tržbám. To je vysoká částka, která by se mohla stát středem zájmu investorů, pokud budou akcie nadále klesat.

Na současných cenových úrovních se zdá, že investoři za hlavní činnost společnosti platí málo vzhledem k veškeré hotovosti v rozvaze. Akcie BioNTech tak asi nebudou nejlepší dlouhodobou investicí, nicméně krátkodobého spekulanta by oslovit mohly.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.