Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento fenomenální růst akcií Apple vás ohromí! Pozor ale na zjevnou paralelu se současným růstovým příběhem akcií Nvidia

Publikováno
Tento fenomenální růst akcií Apple vás ohromí! Pozor ale na zjevnou paralelu se současným růstovým příběhem akcií Nvidia
Zdroj: depositphotos.com

Růst akcií Apple o 278 % v letech 1999-2000 byl fenomenální. Pojďme se vydat do minulosti, znovu si připomenout příčiny takového růstu ceny akcií a zeptat se, zda by se to mohlo opakovat? Nejsme nyní svědky podobného vývoje u akcií Nvidia?

Společnost Apple je jednou z nejvýkonnějších amerických akcií s velkou tržní kapitalizací vůbec. Od IPO v roce 1980 vynesly akcie Apple včetně dividend záviděníhodných 21 % ročně. Mezi všemi ostatními obdobími však jedno vyčnívalo. Během 12 měsíců do března 2000 se cena akcií Apple téměř zčtyřnásobila. Co vedlo k zisku 278 % za tak krátkou dobu?

Apple a úspěch počítače iMac v roce 1999

Ti, kteří sledují trhy dostatečně dlouho, dobře vědí, čím je rok 2000 v oblasti investic do technologií známý. Březen tohoto roku znamenal vrchol bubliny pro internetové akcie, z nichž mnohé ztratily 70 %, 80 %, a dokonce i celou svou hodnotu během okamžiku.

V té době Apple ještě nebyl tak docela internetovou společností. Jak bylo uvedeno ve zprávě 10-K za fiskální rok 1999, společnost prodala spotřební zařízení a služby za necelých 8 miliard dolarů (srovnejte toto číslo s dnešními 385 miliardami dolarů), z toho téměř dvě třetiny v počítačích iMac a Power Macintosh.

Přestože však akcie Apple nebyly zásadně spojeny s internetovým šílenstvím, které se ukázalo být iracionální bublinou na akciovém trhu, vyletěly nahoru.

V březnu 1999 se akcie Apple obchodovaly za 0,32 dolaru. V té době měla akcie hodnotu skromného 10násobku zisku. Od tohoto okamžiku však cena akcií prudce vzrostla.

Abychom byli spravedliví, Apple měl slušný rok 1999, kdy se cupertinské společnosti podařilo zvýšit tržby o 3 % a zisk na akcii o mnohem výraznějších 72 %. Nepočítáme-li zvláštní zisk z investic, vzrostl zisk na akcii společnosti Apple v tomto roce o 22 %.

Info

Za navýšením příjmu stál počítač iMac, jehož prodej se v roce 1999 zvýšil o 68 % na 1,8 milionu prodaných kusů. Příjmy však utrpěly nižšími cenami, protože iMac byl levnější než pomalu rostoucí zařízení Power Mac a Powerbook.

Akcie Apple se však svezly i na iracionálním nadšení investorů

Obliba počítače iMac a revoluce v oblasti osobních počítačů, kterou vyvolaly první roky internetu, pomáhají vysvětlit lepší finanční výsledky Applu v roce 1999. Internetové šílenství na burze však mělo pravděpodobně mnohem větší podíl na prudkém růstu akcií společnosti.

Z ocenění, které se v březnu 1999 pohybovalo kolem 10násobku zisku, vyskočilo o rok později na 32násobek.

Varování

Z 32 centů se cena akcií Apple vyšplhala na 121 centů – téměř čtyřnásobek. Během dalších 12 měsíců po splasknutí internetové bubliny se však akcie Apple opět obchodovaly za 39 centů.

Může Apple znovu takhle výrazně stoupnout?

Když akcie Apple kdysi vyprodukovaly tak masivní zisky za tak krátkou dobu, mohlo by se to dnes opakovat? Technicky vzato ano. V praxi je však něco podobného nepravděpodobné.

Apple je dnes podstatně větší společnost. Velké cenové výkyvy jsou v těchto případech obtížnější. A přestože umělá inteligence způsobila, že se některé akcie budou v roce 2023 obchodovat mnohem výše (jako například níže zmíněná Nvidia), dnes se pravděpodobně nevytvoří bublina podobná té internetové, která by mohla cenu akcií Apple tak výrazně nafouknout.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Čeká akcie Nvidia pád zpět ke 100 dolarům?

Pokud bychom měli vybrat podobný současný příklad jako je výše zmíněný Apple, těžko můžeme volit jinak než společnost Nvidia. Akcie Nvidia od října 2022 prudce vzrostly o téměř 300 %, protože se společnost stala klíčovým hráčem v oblasti umělé inteligence.

Nvidia je jedním z největších výrobců grafických procesorů (GPU), které jsou klíčové pro vývoj softwaru pro umělou inteligenci. Dominantní postavení společnosti v oblasti grafických procesorů jí umožnilo výrazně profitovat z rozmachu umělé inteligence. Poptávka po těchto čipech rychle roste, což posiluje dlouhodobý výhled společnosti Nvidia.

Ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2024 (končícího v červenci 2023) vzrostly tržby Nvidia meziročně o 101 %, když dosáhly 13,5 miliardy dolarů. Za tento nárůst vděčí především 171% skoku v příjmech z datových center, protože se na společnost obrací stále více firem, které potřebují umělou inteligenci.

Nedávný astronomický růst však způsobil, že její akcie jsou dražší než u mnoha jejích konkurentů, což naznačuje, že by se možná vyplatilo poohlédnout se po jiném způsobu investice do tohoto rychle rostoucího odvětví.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Monstrózní rallye akcií Nvidia byla sice byla pro současné investory vynikající, ale zároveň zvýšila nákupní cenu akcií. Níže uvedený graf ukazuje, že poměr ceny k zisku (P/E) společnosti Nvidia patří k nejvyšším mezi technologickými společnostmi a společnostmi působícími v oblasti umělé inteligence.

Zdroj: macrotrends.net
Dlouhodobý vývoj P/E poměr akcií Nvidia, Amazon, Microsoft, Apple a Alphabet
Dlouhodobý vývoj P/E poměr akcií Nvidia, Amazon, Microsoft, Apple a Alphabet

Jedná se o užitečnou metriku při určování hodnoty, přičemž za optimální hodnotu P/E poměru je považována 20 nebo nižší. V důsledku toho jsou všechny společnosti v grafu spíše předražené.

Společnosti jako Microsoft, Apple a Alphabet však nabízejí vyšší hodnotu. Dokonce i výrobce čipů Advanced Micro Devices má P/E 55.

Pokud tedy máte zájem investovat do umělé inteligence, je rozumné zvážit nyní jiné společnosti a zároveň si nechat Nvidii na radaru, abyste mohli udeřit, jakmile přijde správný čas. Návrat akci Nvidia zpět k 100 dolarům za akcii je nepravděpodobný, ale jenom pouhý návrat k nějakému rozumnějšímu ocenění na úrovní P/E poměru 40 by cenu akcií Nvidia srazil výrazně níže, někam ke 200 dolarům.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎