Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Technologické akcie jsou připraveny být letos po brutálním roce 2022 nejvýkonnějším sektorem

Technologické akcie jsou připraveny být letos po brutálním roce 2022 nejvýkonnějším sektorem

Technologické akcie jsou připraveny být letos po brutálním roce 2022 nejvýkonnějším sektorem
Zdroj: depositphotos.com

Mezi investory existuje poučka, že aktiva, která rychle rostou, ještě rychleji padají. Toto nepsané pravidlo vysvětluje, proč došlo v loňském roce k silnému propadu technologických akcií. Zkrátka rok 2021 byl silně nákupní, kdy technologie nahrazovaly omezený sociální kontakt a po návratu k normálnímu životu muselo takřka zákonitě dojít ke snížení hodnoty technologických akcií.

V tomto článku se podíváme na stav tohoto tržního segmentu a zamyslíme se nad jeho dalším směřování v nadcházejících letech.

Korelační graf akciových indexů S&P 500 a NASDAQ 100
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Technologickým akciím hraje do karet především snižování tempa růstu úrokových sazeb a snižující se inflace, které v loňském roce učinily mnoho produktů technologických společností pro spotřebitele hůře nedostupné. Navíc zájem o technologické akcie skutečně roste, což lze pozorovat z vývoje akciového indexu NASDAQ, který překonává akciový index S&P 500.

Pomocí řečí čísel došlo v loňském roce k výraznému cenovému propadu, kdy akcie odepsaly více než 75 % své původní hodnoty, u 20 % všech technologických akcií. Téměř 1/3 tohoto sektoru se nyní obchoduje výrazně pod cenou. Nyní se již pojďme podívat na 3 velmi známé technologické akcie, které mají nejvyšší hodnocení u analytiků z Wall Street. Jaké jsou cenové predikce pro společnosti Apple, Amazona a Meta Platforms, si ukážeme právě nyní.

Apple

Společnost Apple se může pyšnit titulem společnosti s největší tržní kapitalizací na světě. Meziročně Apple zvýšil své tržby o 2,44 %, ovšem pro letošní rok se očekává mírný propad na hodnotu 389 miliard USD. I přes to, že se jedná o technologickou společnost Apple vyplácí dividendy v hodnotě 0,23 USD a to kvartálně.

Akcie Apple disponují pozitivními očekáváními od analytiků z Wall Street. Ti predikují akciový růst pro letošní rok, který by se ve velmi optimistickém náhledu měl zastavit až na hodnotě 210 USD. Střízlivější predikce očekávají atakování hodnoty 170 USD. V případě poklesu je možný pád akcií až na 107 USD, který ovšem žádný z 31 analytiků neočekává.

Výhled na budoucí akciový růst společnosti Apple
Výhled na budoucí akciový růst společnosti Apple
Zdroj: tipranks.com

Amazon

Amazon vykázal meziroční růst tržeb 9,4 % s tím, že růst je očekáván i v dalších letech. Pro rok 2023 predikce počítají s tržbami okolo 558 miliard a pro rok 2024 predikce tržeb činí 633,5 miliardy dolarů. Společnost Amazon ovšem nevyplácí dividendy.

Stanovení predikcí pro akcie Amazon se účastnilo 38 analytiků, z nichž 36 očekává růst. Pozitivní výhledy počítají s atakem ceny 192 USD za akcii a střídmé odhady predikují cenu 137 USD. V případě negativního vývoje akcií Amazon se očekává pouze slabší pokles akcií k ceně 106 USD.

Výhled na budoucí akciový růst společnosti Amazon
Výhled na budoucí akciový růst společnosti Amazon
Zdroj: tipranks.com

Meta

Největší počet analytiků se podílel na hodnocení společnosti Meta Platforms. Zde se ovšem očekávání analytiků trochu rozcházejí. Většina očekává akciový růst, ovšem tři očekávají negativní vývoj a propad akcií Meta. Ten by se měl zastavit na ceně 110 USD. Pozitivní očekávání akciového růstu predikuje atakování vyšších cen okolo 228 USD, případně až 305 USD za akcii.

Meta jako jediná společnost vykázala meziroční pokles svých tržeb a to o 1,12 %. Ovšem pro letošní rok a rok 2024 je očekáván růst tržeb, který by se měl letos pohybovat okolo 122,5 miliardy USD a v příštím roce okolo 136 miliard USD. Ani společnost Meta nevyplácí akcionářům dividendy.

Výhled na budoucí akciový růst společnosti Meta Platforms
Výhled na budoucí akciový růst společnosti Meta Platforms
Zdroj: tipranks.com

Závěr

Brutální cenový pokles technologických akcií v loňském roce, při kterém 20 % společností z NASDAQ ztratilo minimálně 75 % své hodnoty, je možná u konce a tržní prostředí začíná být k tomuto segmentu vlídnější. Snižující se tempo růstu úrokových sazeb a klesající inflace přilákaly nové investory do technologií, což se projevilo na současném 16% růstu akciového indexu NASDAQ. U největších technologických akcií se očekává silný růst, na němž se shodují desítky analytiků z Wall Street.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo