Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Svět sběratelských tokenů NFT žije kreslenými tučňáky Pudgy Penguins. Co jsou zač?

Publikováno
Svět sběratelských tokenů NFT žije kreslenými tučňáky Pudgy Penguins. Co jsou zač?
Zdroj: CoinGecko.com

Prostředí NFT neboli non-fungible tokens během poslední doby zachvátila velká nákupní horečka, což se promítá zejméně ve Twitter komunitě. Zjednodušeně řečeno: NFT je položka na blockchainu, která je zcela jedinečná a unikátní, oproti klasickým digitálním souborům, které mohou být zkopírovány. Většinou se jedná o obrázky nebo videa, ale svým způsobem lze jako NFT vytvořit téměř cokoliv.

NFT tokeny tak řeší ten problém, že certifikují položku a označí ji originálem. Při koupi NFT tokenu bude majitel zapsán na blockchainu a získá přístup k pořízenému digitálnímu předmětu, čím může být cokoli.

Historie “sběratelských” NFT

Poprvé se na veřejnosti NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks a CryptoKitties. V případě CryptoPunks se jedná o kolekci postaviček, avatary o velikosti 24×24 pixelů, které byly vygenerovány počítačem tak, aby žádné dva nebyly stejné. Dohromady jich je 10 000 a nikdy jich nebude moci být více.

Ukázka několika NFT CryptoPunks
Ukázka několika NFT CryptoPunks

Za touto kolekcí stojí společnost LarvaLabs, která je vytvořila jako jedny z úplně prvních NFTs na blockchainu Etherea a tedy i kryptoměn obecně. V současnosti proto, aby s nimi bylo možné obchodovat na webech typu OpenSea, fungují CryptoPunks ve wrapped (zabalené) verzi jako ERC-721.

Statisícové obchody a aukce

V kurzu jsou v posledních dnech hlavně Pudgy Penguins, kteří podobně jako CryptoPunks představují postavičky s různými vlastnostmi. Tato kolekce navíc předběhla CryptoPunks či Bored Apes v denních nákupních objemech. Pudgy Penguins představují roztomilé tučňáky, jejichž množství je pouhých 8 888 kusů.

Celá kolekce byla 23. července 2021 vyprodána během pouhých 19 minut. Uživatelé za jednotlivé tučňáky platili “ubohých” 0.03 ETH (cca 100 dolarů). Cena jednotlivých zvířátek však k dnešnímu dni začíná až na 2,7 ETH, což je v přepočtu téměř 9 000 dolarů. Zaznamenala tak ohromný nárůst.

Ukázka několika NFT PudgyPenguins
Ukázka několika NFT Pudgy Penguins

Jak vtipně poznamenal časopis New York Times, největší přednost vlastnění digitálního tučňáka „je změna profilového obrázku na sociální platformě Twitter ve vlastněné NFT, čímž se zařazujete mezi dav lidí, kteří jsou prostě IN“.

Podle stránky CryptoSlam obchodní objemy Pudgy Penguins dosahují částky 11,8 mil. dolarů za posledních 24 hodin.

Objemy NFT tokenů za první dva kvartály roku 2021 dokonce vyeskalovaly do 2,5 mld. dolarů, kdy ještě před rokem se částka pohybovala kolem 13,7 mil. dolarů podle dat analytické platformy DappRadar. Ohromný nárůst je tak jasně viditelný i zde.

Nejdražší tučňák

Nejdražší Pudgy Penguin tučňák
Nejdražší Pudgy Penguin tučňák

Podle stránky CryptoSlam je prozatím nejdražším prodaným tučňákem překvapivě prostý tučňák oproti zelenému pozadí.

Byl vydražen za 150 WETH, což se rovná 458 000 dolarů, neboli téměř 10 milionů korun. Momentální vlastník s přezdívkou Penguin Lover ho během dne nabídl ke koupi na stránce OpenSea za astronomických 1 000 ETH, přes 3 mil. dolarů!

Pokud si zároveň myslíte, že toto je nejdražší NFT v historii, tak jste na omylu. Punk s číslem 2338 byl vydražen za 1 500 ETH. Toto množství se rovná částce dosahující téměř 4,4 mil. $.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.