Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Tento měsíc došlo ke zveřejnění doporučení Finančního akčního výboru (FATF), mezivládní organizace sdružující 37 členů, k virtuálním aktivům a poskytovatelům služeb s virtuálními aktivy (VASP), kam spadají především kryptoměnové burzy a směnárny.
Doporučení mají za cíl zavést pravidla, která by dále rozšiřovala požadavky na mnohé kryptoburzy a převody prostředků mezi nimi. Musely by tak dodržovat přísnější předpisy, které jsou běžné pro bankovní sektor. Cílem je omezit praní špinavých peněz a financování terorismu, což je ostatně i primární cíl samotné FATF. Na tyto kroky pak tento víkend reagovali i účastníci summitu V20 v Japonsku, na který se sjeli zástupci kryptobyznysu, vládního sektoru a médií.
Pokud se podíváme na konkrétní zveřejněné požadavky FATF na své členy, zaujme hned na první pohled tzv. “cestovní pravidlo”. Pokud by bylo implementováno do národního práva členských států FATF, znamenalo by to, že burzy budou muset po svých zákaznících vyžadovat konkrétní identifikační údaje.
Ty pak budou povinny sdílet s jiným subjektem (například jinou burzou), pokud se tento zákazník rozhodne své prostředky zaslat příjemci registrovaném v rámci druhého subjektu.
Typicky by se jednalo o převod kryptoměn na vlastní nebo cizí účet jiné burzy nebo peněženky. Přijímající subjekt pak bude mít také povinnost tyto data po zasílajícím subjektu nejen vyžadovat, ale následně je i uchovávat.
Doporučení dále navrhují, že VASP by mohly být i fyzické osoby využívající kryptopeněženky. Ty by v takovém případě měly být licencovány nebo registrovány.
Podobným směrem se ubíral již dřívější návrh některých europoslanců, kteří se do loni v dubnu schválené novely směrnice o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu snažili implementovat možnost vnitrostátních finančních orgánů propojit adresy virtuálních měn s totožností majitele kryptoměny.
To se však nesetkalo s pochopením, stejně tak jako zavedení centrální evidence uživatelů a držitelů kryptoměn, kteří se podle návrhu měli dobrovolně hlásit příslušnému úřadu.
FATF nyní také doporučuje, aby členské státy vynutily kontrolu managementu poskytovatelů služeb s virtuálními aktivy. Úřady by tak měly možnost schválit či zamítnout jmenování určitých osob s kriminálním pozadím do vedení kryptoměnových burz či směnáren.
FATF ve své tiskové zprávě dokonce uvádí, že “některé země se mohou rozhodnout zakázat aktivity spojené s virtuálními aktivy na základě svého vlastního uvážení rizik a regulačního kontextu.” FATF také přikládá důležitost mezinárodní spolupráci, která by usnadnila rychlejší identifikaci zainteresovaných subjektů, konfiskaci či zmražení prostředků při neplnění stanovených pravidel nebo dokonce extradici osob páchajících trestnou činnost v souvislosti s kryptoměnami.
Navrhovaná doporučení by dle FATF měla být implementována co nejdříve, přičemž v červnu příštího roku má proběhnout přezkum stavu této implementace. Vzhledem k různorodosti právního prostředí a různé pokročilosti v nastavených pravidlech členských států FATF, kam patří například Čína, Jižní Korea, Německo, Mexiko, Rusko či USA, však nelze očekávat příliš harmonizovaný postup.
Z právního hlediska se sice jedná “pouze” o nezávazné doporučení, nicméně při nedostatečném zavedení a prosazení pravidel hrozí členskému státu přidání na “blacklist”, což by mohlo s sebou přinést i různá omezení v přístupu na mezinárodní finanční trh nebo zhoršený rating.
Seznam doporučení čítá celkem 57 stran a ze strany kryptobyznysu zaznělo mnoho kritických ohlasů. Panuje především obava, že se zavedením příliš tvrdých pravidel dojde buď ke kompletnímu ukončení činnosti některých subjektů a osob působících v kryptobyznyse a nebo přesunu velké části z nich do šedé zóny, kdy nebudou dodržovat prakticky žádná pravidla, tedy ani ty, které dodržovaly dosud.
Upozorňuje se také na zvýšené riziko možnosti krádeže identit.
Pozitivní ohlasy naopak zmiňují zvýšení důvěryhodnosti kryptoměnových burz a směnáren a tím i přísun většího kapitálu a zlepšení spolupráce s bankami, které v nemálo případech stále blokují platby z kryptoburz.
O adekvátní reakci a hledání schůdného řešení možného rozšiřování regulace nakládání s kryptoměnami se pokoušel i summit V20, který tento víkend probíhal souběžně se summitem G20 v japonské Ósace. Summit ke své účasti přilákal zástupce předních světových kryptoburz, blockchainových asociací, vládních agentur, právních firem, médií a odborníky na kryptoměny.
Účastnil se ho i zástupce FATF, Tom Neylan, který se ve svém vystoupení snažil mírnit obavy kryptobyznysu. Dle něj by národní orgány dohledu měly přistupovat k vymáhání pravidel citlivě a jejich zavádění by neměla ohrožovat inovativní řešení. FATF také zástupcům kryptobyznysu nabídl pomocnou ruku při jejich zavádění. Na summitu opět hlasitě zazněla obava z možného přesunu některých směnáren do ilegality s tím, že za současných pravidel tyto subjekty patří mezi ty nejvíce spolupracující s orgány činnými v trestním řízení. Zazněly i ojedinělé pozitivní ohlasy zmíněné výše.
Podle známého rčení “v jednotě je síla” se pak mezi sebou dohodly asociace hájící zájmy kryptosektoru v Austrálii, Singapuru, Japonsku, Jižní Koreji, Hongkongu a Taiwanu, které zveřejnily společné Memorandum o porozumění. V něm se zavazují ke společnému postupu v dialogu s vládami a regulátory, výměně informací a osvědčených postupů, zvýšení povědomí o kryptoměnách mezi veřejností a prosazování společných zájmů vůči FATF.
Jedná se o regionální spolupráci, která vzhledem k vysoké úrovni samoregulace kryptosektoru v některých zmíněných státech může být protiváhou při případném zavádění pro krypto nepříznivých pravidel tamními vládami.
Doporučení FATF ve své závěrečné deklaraci přivítali lídři summitu G20, tedy nejsilnějších ekonomik světa. Ti zároveň zdůraznili důležitost využití potenciálu dat a digitální ekonomiky k posílení inovací a maximalizaci výhod plynoucích z digitalizace a nových technologií. Ač se jedná o velice obecnou frázi, lze z ní vyčíst také určitý pozitivní tón a to i s ohledem na absenci kritických slov na adresu kryptoměn nebo virtuálních aktiv, jak je s oblibou nazývají mezinárodní organizace a někteří politici.
Zdroje: Financial Action Task Force, v20.io, Coindesk, Cryptonews
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Ahoj
Kdy bude slibovana recenze na alpari???