Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Štít proti vysoké inflaci mohou být platební společnosti. Analýza akcií Visa a Mastercard

Štít proti vysoké inflaci mohou být platební společnosti. Analýza akcií Visa a Mastercard

Štít proti vysoké inflaci mohou být platební společnosti. Analýza akcií Visa a Mastercard
Zdroj: depositphotos.com

I přestože mnoho akciových titulů zareagovalo na informaci amerického Fedu ohledně snižování tempa růstu úrokových sazeb akciovým růstem, tak je stále potřeba, aby se investoři poohlíželi i po konzervativních akciových titulech. Mezi dlouhodobě růstové společnosti, které dokonce vyplácí dividendu, patří Visa a Mastercard.

V tomto článku se blíže podíváme jak na tyto akcie, tak i nahlédneme do segmentu platebních společností, kde se čeká mnohamiliardový nárůst tržeb. Jaké jsou výhody pro akcionáře, se dočtete v tomto článku.

Korelační graf akcií Visa a Mastercard
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jednou z hlavních výhod platebních společností v době vysoké inflace je, že jednají jako zprostředkovatelé, tedy není na ně přenášeno úvěrové riziko. Jinými slovy se nemůže stát, že by klienti společností Visa a Mastercard neuhradili své závazky (poplatky) za využití služby.

Další výhodou je zvýšení zisků z provizí právě díky inflaci, která vystřelila ceny potravin a základního spotřebního zboží na maxima. I když by se mohlo zdát, že budou v době vysoké inflace lidé méně platit, opak je pravdou, protože obě společnosti v roce 2022 vykázaly rekordní objem transakcí 11,6 bilionu dolarů.

Predikce růstu trhu s digitálními platbami do roku 2026
Predikce růstu trhu s digitálními platbami do roku 2026
Zdroj: investing.com

I když jsou predikce růstu tohoto tržního segmentu více než pozitivní, hlavním rizikem jsou vládní nařízení, ohledně maximální výše transakčních poplatků. K tvorbě omezující legislativy sáhly již vlády Spojeného království, Austrálie a Evropské unie. Nyní se již pojďme blíže podívat na jednotlivé společnosti.

Visa

Vývoj tržeb společnosti Visa je v čase stabilní a až na výkyv v roce 2020 také rostoucí. Visa vykázala meziroční nárůst tržeb 18,49 %, přičemž růst by měl pokračovat i v následujících letech. Na obrázku níže lze pozorovat také konzistentní růst jednotlivých příjmových oblastí, přičemž v roce 2022 výrazně vzrostly příjmy z mezinárodních transakcí.

Vývoj tržeb společnosti Visa v čase
Vývoj tržeb společnosti Visa v čase
Zdroj: tradingview.com

Pozitivní sentiment v tomto segmentu by měl být potvrzen i v rámci akciového růst. Pro rok 2023 očekávají analytici růst akcií Visa až na 293 USD. Konzervativní predikce odhadují růst na 260 USD, zatímco negativní scénář by mohl akcie Visa poslat níže na hodnotu 210 USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,45 USD za akcii.

Predikce cenového vývoje společnosti Visa
Predikce cenového vývoje společnosti Visa
Zdroj: tipranks.com

Mastercard

Situace u společnosti Mastercard již není tak přehledná jako u společnosti Visa. Mastercard v roce 2022 změnil svojí hlavní strukturu příjmů přičemž v současné době hlavní zisky společnosti pramení z platební sítě. Tržby Mastercard by měly v následujících letech růst, přičemž maxima by mělo být dosaženo v roce 2024 hodnotou 28,56 miliard USD.

Vývoj tržeb společnosti Mastercard v čase
Vývoj tržeb společnosti Mastercard v čase
Zdroj: tradingview.com

Dokonce i akciový růst je u společnosti Mastercard sice očekáván, ale nejedná se o tak dramatické zhodnocení, jako v případě akcií Visa. Pozitivní výhledy na růst akcií Mastercard hovoří o cílové částce 452 USD, zatímco konzervativní výhledy predikují atakování ceny 423 USD, což je k současnému cenovému stavu budoucí stagnace. I přestože žádný z analytiků nepočítá s poklesem akcií, modely predikují možný pokles na hodnotu 360 USD. Jedná se o zajímavou dividendovou akcii, neboť Mastercard vyplácí kvartální dividendu 0,57 USD za akcii.

Predikce cenového vývoje společnosti Mastercard
Predikce cenového vývoje společnosti Mastercard
Zdroj: tipranks.com

Závěr

Současné období vysokých úrokových sazeb je k akciovému růstu obecně nepřející, nicméně stále existují silné společnosti, které dokáží aktuálních podmínek využít se svému růstu. Mezi tyto šťastné společnosti patří Visa a Mastercard, které jsou relativně imunní vůči dopadům inflace. Akcie těchto společností disponují pozitivními očekáváními ohledně cenového růstu. Obě společnosti také vyplácí dividendu, což je vítaný bonus pro dlouhodobé investory.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo