Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Štít proti vysoké inflaci mohou být platební společnosti. Analýza akcií Visa a Mastercard

Publikováno
Štít proti vysoké inflaci mohou být platební společnosti. Analýza akcií Visa a Mastercard
Zdroj: depositphotos.com

I přestože mnoho akciových titulů zareagovalo na informaci amerického Fedu ohledně snižování tempa růstu úrokových sazeb akciovým růstem, tak je stále potřeba, aby se investoři poohlíželi i po konzervativních akciových titulech. Mezi dlouhodobě růstové společnosti, které dokonce vyplácí dividendu, patří Visa a Mastercard.

V tomto článku se blíže podíváme jak na tyto akcie, tak i nahlédneme do segmentu platebních společností, kde se čeká mnohamiliardový nárůst tržeb. Jaké jsou výhody pro akcionáře, se dočtete v tomto článku.

Aktuální cena
Změna
Visa / V
Načítání
Načítání
Načítání
MasterCard / MA
Načítání
Načítání
Načítání

Jednou z hlavních výhod platebních společností v době vysoké inflace je, že jednají jako zprostředkovatelé, tedy není na ně přenášeno úvěrové riziko. Jinými slovy se nemůže stát, že by klienti společností Visa a Mastercard neuhradili své závazky (poplatky) za využití služby.

Další výhodou je zvýšení zisků z provizí právě díky inflaci, která vystřelila ceny potravin a základního spotřebního zboží na maxima. I když by se mohlo zdát, že budou v době vysoké inflace lidé méně platit, opak je pravdou, protože obě společnosti v roce 2022 vykázaly rekordní objem transakcí 11,6 bilionu dolarů.

Zdroj: investing.com
Predikce růstu trhu s digitálními platbami do roku 2026
Predikce růstu trhu s digitálními platbami do roku 2026

I když jsou predikce růstu tohoto tržního segmentu více než pozitivní, hlavním rizikem jsou vládní nařízení, ohledně maximální výše transakčních poplatků. K tvorbě omezující legislativy sáhly již vlády Spojeného království, Austrálie a Evropské unie. Nyní se již pojďme blíže podívat na jednotlivé společnosti.

Visa

Vývoj tržeb společnosti Visa je v čase stabilní a až na výkyv v roce 2020 také rostoucí. Visa vykázala meziroční nárůst tržeb 18,49 %, přičemž růst by měl pokračovat i v následujících letech. Na obrázku níže lze pozorovat také konzistentní růst jednotlivých příjmových oblastí, přičemž v roce 2022 výrazně vzrostly příjmy z mezinárodních transakcí.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj tržeb společnosti Visa v čase
Vývoj tržeb společnosti Visa v čase

Pozitivní sentiment v tomto segmentu by měl být potvrzen i v rámci akciového růst. Pro rok 2023 očekávají analytici růst akcií Visa až na 293 USD. Konzervativní predikce odhadují růst na 260 USD, zatímco negativní scénář by mohl akcie Visa poslat níže na hodnotu 210 USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,45 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Predikce cenového vývoje společnosti Visa
Predikce cenového vývoje společnosti Visa

Mastercard

Situace u společnosti Mastercard již není tak přehledná jako u společnosti Visa. Mastercard v roce 2022 změnil svojí hlavní strukturu příjmů přičemž v současné době hlavní zisky společnosti pramení z platební sítě. Tržby Mastercard by měly v následujících letech růst, přičemž maxima by mělo být dosaženo v roce 2024 hodnotou 28,56 miliard USD.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj tržeb společnosti Mastercard v čase
Vývoj tržeb společnosti Mastercard v čase

Dokonce i akciový růst je u společnosti Mastercard sice očekáván, ale nejedná se o tak dramatické zhodnocení, jako v případě akcií Visa. Pozitivní výhledy na růst akcií Mastercard hovoří o cílové částce 452 USD, zatímco konzervativní výhledy predikují atakování ceny 423 USD, což je k současnému cenovému stavu budoucí stagnace. I přestože žádný z analytiků nepočítá s poklesem akcií, modely predikují možný pokles na hodnotu 360 USD. Jedná se o zajímavou dividendovou akcii, neboť Mastercard vyplácí kvartální dividendu 0,57 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Predikce cenového vývoje společnosti Mastercard
Predikce cenového vývoje společnosti Mastercard

Závěr

Současné období vysokých úrokových sazeb je k akciovému růstu obecně nepřející, nicméně stále existují silné společnosti, které dokáží aktuálních podmínek využít se svému růstu. Mezi tyto šťastné společnosti patří Visa a Mastercard, které jsou relativně imunní vůči dopadům inflace. Akcie těchto společností disponují pozitivními očekáváními ohledně cenového růstu. Obě společnosti také vyplácí dividendu, což je vítaný bonus pro dlouhodobé investory.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.