Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stavební produkce meziročně klesla o 2,7 % – Developeři varují, že výstavby nových bytů se mohou zpozdit

Publikováno
Stavební produkce meziročně klesla o 2,7 % – Developeři varují, že výstavby nových bytů se mohou zpozdit
Zdroj: depositphotos.com

Stavební výroba po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 %, jak vyplývá z nejnovějších dat ČSÚ. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 %. V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.

Produkce ve stavebnictví až do července čtrnáct měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala.

Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 %, kdežto v březnu už jen méně než 9 %. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 %. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná 4 %.

Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ, uvádí, že stavební produkce v červenci po 15 měsících meziročně klesla, když se k nevýrazným výkonům v inženýrském stavitelství přidaly také pozemní stavby. S ohledem na poměrně nízkou základnu to není zcela uspokojivý výsledek. Také meziměsíčně jsme zaznamenali pokles v obou segmentech.

Developeři varují, že výstavby nových bytů se mohou zpozdit

Michaela Tomášková, ředitelka Central Group, upozorňuje, že největším rizikovým faktorem je ta nejistota. Velmi těžko se odhaduje, zda-li budou k dispozici dané stavební materiály, kolik budou stát a jestli se třeba v důsledku nějakého dočasného výpadku výstavba neprodlouží. 

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas, doplňuje, že kromě nedostatku materiálů a vysokých cen trápí stavebnictví i rostoucí ceny energií a inflace. Je vidět, že investoři jsou velmi nejistí, odkládají své investice a zároveň zakázky, které byly v minulosti dohodnuté, nasmlouvané a podepsané.

Podle některých analytiků by se ale situace ve stavebnictví mohla obrátit k lepšímu, záležet bude i na schopnosti Česka čerpat peníze z evropských fondů.

Závěr – Analytici předpovídají recesi

Výsledky červencové tuzemské ekonomiky a předstihových indikátorů ukazují na blížící se recesi české ekonomiky, míní analytici. Podle nich bude hodně záležet na vládní pomoci podnikům ve stavebnictví.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎