Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Stabilita jménem IBM - Earnings, novinky, predikce. Jedná se o zajímavý investiční titul?

Stabilita jménem IBM - Earnings, novinky, predikce. Jedná se o zajímavý investiční titul?

Stabilita jménem IBM - Earnings, novinky, predikce. Jedná se o zajímavý investiční titul?
Zdroj: depositphotos.com

Světoznámá společnost IBM, celým názvem International Business Machines Corporation, která se již od roku 1911 zabývá výrobou hardwaru a softwaru a rovněž patří mezi jedničky Amerického čipového průmyslu, si jako jedna z mála společnosti v letošním roce dokázala udržet hodnotu svých akcií.

Jaké faktory drží akcie IBM konzistentní, jaké jsou cenové predikce a co nového mohou investoři od této společnosti očekávat? Na všechny tyto otázky odpovíme v tomto článku.

Akciový graf společnosti IBM
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Hodnota akcií IBM je v posledních čtyřech letech velmi konstantní a dokonce vykazuje mírný růst o téměř 6 %. Hlavními přednostmi této společnosti jsou bezesporu velikost, diverzifikované portfolio produktů, dividendový výnos přes 5 %, ale také služby v oblasti middleware, což je velmi důležitá oblast softwarového inženýrství, která vytváří komunikační mosty mezi jednotlivými podnikovými aplikacemi a externími softwary.

I přestože USA v současné době trpí absencí dovozu surovin pro výrobu čipů, hodnoty akcií této společnosti se to téměř nedotklo. I to je důvod velmi pozitivního hodnocení analytiků z Wall Street, kteří predikují letošní růst akcií až na hodnotu 155 USD. Pouze jeden analytik ze sedmi očekává pokles akcií.

Výhled na budoucí tržby a současný rating společnosti IBM
Výhled na budoucí tržby a současný rating společnosti IBM
Zdroj: tipranks.com

Výsledky Q3

Kvartální výsledky společnosti IBM jsou více než uspokojivé. Společnost překonala kvartální výhledy analytiků na tržby, když inkasovala 14,11 miliard USD, oproti předpokládaným 13,5 miliardám USD. Díky aktuálnímu růstu tržeb o 6 % oproti roku loňskému společnost zvedla očekávání i na celý letošní rok.

Díky růstu tržeb se naplňuje i plán tvorby hotovosti, kdy společnost předpokládá roční růst na 10 miliard volného cash flow. Dlouhodobých zisků společnost dosahuje díky své softwarové divizi, která vygenerovala o 7,5 % více tržeb. Další zisky tvoří konzultační služby, které se dočkaly růstu o 5,5 % a divize infrastruktury, kde byl nárůst dokonce o 14,8 %. Rovněž prodej sálových počítačů kvartálně vzrostl dokonce o 88 %.

Díky zvýšení predikce tržeb společnost očekává roční tržby 60 miliard USD. Zároveň investování do IBM nabízí zajímavé dividendy, které činní 1,65 USD a jsou vypláceny kvartálně. Společnost je z 57 % vlastněna institucemi a z 43 % její akcie vlastní drobní investoři.

Technická analýza

Akcie IBM se dlouhodobě obchodují v klesajícím trendovém kanálu, ovšem od roku 2016 se jedná spíše o postranní pohyb. V rámci postranního pohybu je volume akumulováno na horní hraně tohoto kanálu, což značí výrazný souboj mezi kupci a prodejci, který je v současné době spíše ve prospěch prodejců.

Pokud dojde k růstu akcií, bude se zároveň jednat o průraz dolů směřující trendové čáry. Trh v tomto scénáři bude mít otevřenou cestu na vyšší ceny a to bez výrazných rezistentních zón. V případě odrazu a respektování klesajícího trendového kanálu, může dojít k testu spodní hrany trendové čáry a tedy pádu akcií k hodnotám 80 USD, s možnou zastávkou na hodnotě 100 USD, kde jsou výrazná tržní minima.

Měsíční akciový graf společnosti IBM
Měsíční akciový graf společnosti IBM
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Společnost IBM je jednorožcem mezi technologickými společnostmi, kterým se v letošním roce nedaří a jejichž akcie vykazují procentuální propady i v řádu desítek procent. Pozitivní výsledky Q3 vzbuzují v investorech naději na růst ročních tržeb a budování volných finančních prostředků pro případné akvizice dalších společností pod křídla IBM. Z technického pohledu se jejich akcie nacházejí v dlouhodobém postranním trendu, v současné době na horní hraně, což může být předzvěst breakoutu z šestileté růstové stagnace.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo