Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Srpen byl pro akciový trh hodně ztrátový – Bude tragické i září?

Srpen byl pro akciový trh hodně ztrátový – Bude tragické i září?
Zdroj: acorns.com

Na konci srpna jsem zpracoval stručné shrnutí technické stránky akciových indexů, jako jsou S&P 500 a Nasdaq. Díky čemuž mí čtenáři vědí, že akciové trhy mají za sebou fázi medvědího trhu, kterou označujeme za bearmarket rally. A my si v tomto stručném rozboru zkusíme odpovědět, zda je další pokles neodvratný. Ukážeme si i, jak si akciové indexy vedly v meziročním srovnání. Tedy trocha statistiky, ekonomie a logiky.

Dow Jones držák, technologický Nasdaq propadák

Celý akciový trh dostal velký výprask. A to ani v těchto chvílích nekončí. Nejhorší výsledek má technologický index Nasdaq. Jak už jsem několikrát zmiňoval, Nasdaq je plný tzv. růstových titulů. A v období medvědího trhu je právě paradoxní je nazývat “růstové”. Jelikož jejich kurzy klesají vůbec nejrychleji a jsou schopny během několika měsíců smazat i více jak 80 %. Zas na druhou stranu, když koupíte blízko dna, potenciál zhodnocení během býčího trhu je v řádu několika tisíců %.

Proč růstové tituly tolik klesají? Jelikož jsou tyto společnosti hodně citlivé na změnu v makroekonomickém prostředí. Mluvíme tu o úrokových sazbách, inflaci a výkonnosti ekonomiky. Co dělají úrokové sazby? Snižují obecně poptávku, protože nutí spotřebitele šetřit. Co dělá inflace? Zvyšuje firmám náklady a tím pádem jim klesají marže. A růstové tituly jsou závislé na silné poptávce a nízkých nákladech. V tomto je obrovský rozdíl oproti tzv. inflation proof stocks.

Zdroj: investing.com
Meziroční změna za srpen na akciových indexech
Meziroční změna za srpen na akciových indexech

Když se konečně zaměříme na graf, Nasdaq meziročně ztratil téměř 25 %. Akciový index S&P 500 je na tom znatelně “lépe”, neboť ten meziroční pokles je 16,5 %. Dow Jones v tomto srovnání vyšel jako “vítěz”, protože meziroční ztráta činí 12,7 %.

Září je historicky ten nejhorší měsíc

Z následujících grafů by měl každý investor ihned pochopit, že měsíc září je historicky pro akciové trhy vyloženě peklo. V průměru je každé září ztrátové. Dow Jones historicky v průměru za měsíc září ztratil 1,13 %. A to od svého vzniku v roce 1897.

Zdroj: investing.com
Historická průměrná výkonnost v měsíci září
Historická průměrná výkonnost v měsíci září

Index S&P 500 je na tom historicky o něco lépe. Historická průměrná ztráta za září dosahuje 1,03 %. Je třeba si ale uvědomit, že druhý index byl založen až v roce 1956. Má tudíž znatelně kratší historii. A hlavně index nezažil spekulativní mánii z konce 20. let minulého století a následné prasknutí tehdejší investiční bubliny.

Zdroj: investing.com
Historická průměrná výkonnost v měsíci září indexu S&P 500
Historická průměrná výkonnost v měsíci září indexu S&P 500

V tomto případě je na tom technologický index Nasdaq nejlépe. Průměrná historická ztráta je za září 0,6 %.

Zdroj: investing.com
Historická průměrná výkonnost v měsíci září indexu Nasdaq
Historická průměrná výkonnost v měsíci září indexu Nasdaq

Blízké hrozby pro akciový trh

Na konci srpna jsme si to již de facto zmínili v mém rozboru na Jackson Hole, kde měl předseda Fed Jerome Powel svůj krátký klíčový proslov. Americká měnová autorita provádí restriktivní měnovou politiku, což znamená růst základní úrokové sazby a pokračování v kvantitativním utahování (QT). Vzhledem k tomu, že Fed má zasedání za dva týdny, je další rozhodnutí o růstu sazeb zásadní pro blízký vývoj.

Momentálně trhy kalkulují s tím, že se ze 82 % schválí zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu. A to se do kurzů nyní započítává. Navíc je jisté, že ke konci roku se dostaneme na cca 4,5-5 %. To už jsou úrovně, které jsou z makroekonomického hlediska restriktivní. Respektive budou americkou ekonomiku bolet. Možná může nastat zvrat po zveřejnění srpnové inflace. Když by tempo růstu výrazně zpomalilo, možná sazby zvýší méně. Ale toho nejsem zrovna příznivcem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Máme za sebou první zářijový týden a už můžeme sledovat, že akciové trhy zase dostávají slušný výprask. Risk-off nálada zase sílí a investoři se z trhu ve velkém stahují. Na indexech to tolik vidět není, ale při pohledu na mnoho růstových titulů je to vyloženě úprk.

Není ale důvod mít z toho obavy, protože čím níže, tím lépe. Jak to? Jelikož se dostaneme na fundamentálně férové kurzy, nebo dokonce ještě hlouběji. A je super mít za život příležitost nakupovat podhodnocené tituly. Má se nakupovat za levno, nikoliv za draho.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.