Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Španělsko přijalo rozhodná opatření k posílení kontroly nad trhem s kryptoměnami. Zároveň zvýší dohled nad dodržováním daňových předpisů a regulaci.
Španělská agentura pro správu daní, Agencia Tributaria, zavedla nová pravidla, podle kterých musí rezidenti do 31. března 2024 zveřejnit své držby kryptoměn na zahraničních platformách.
Jedná se o součást zavedení formuláře 721, daňového formuláře určeného speciálně pro přiznání virtuálních aktiv držených v zahraničí.
Okno pro podání formuláře 721 se otevírá 1. ledna 2024. Daňoví poplatníci tak mají tříměsíční lhůtu na splnění svých povinností. Přiznání se týká jak fyzických, tak právnických osob, jejichž aktiva v kryptoměnách k 31. prosinci 2023 přesahovala 50 000 eur.
Španělské ministerstvo hospodářství a digitální transformace oznámilo, že nařízení EU o trzích s kryptoaktivy (MiCAR) bude přijato na vnitrostátní úrovni do prosince 2025. To je šest měsíců před termínem stanoveným EU.
Fyzické osoby s nehostovanými kryptoměnovými peněženkami nejsou od povinnosti podávat hlášení osvobozeny. Své držby musí nahlásit na standardním formuláři pro daň z majetku. Regulační kontrola je tak zavedena i pro decentralizovaná úložiště.
V dubnu 2023 zaslala Agencia Tributaria 328 000 varovných oznámení obyvatelům, kteří nenahlásili své příjmy z kryptoměn za rok 2022. To znamenalo výrazný nárůst v oblasti vymáhání práva, který poskočil ze 150 000 varování v předchozím roce a z pouhých 15 000 v roce 2021.
Rostoucí počet varování podtrhuje odhodlání agentury vymáhat dodržování daňových předpisů, které se kryptoměn týkají.
Proaktivní opatření Španělska jsou také v souladu s širšími iniciativami Evropské unie. Španělské ministerstvo hospodářství a digitální transformace oznámilo, že nařízení EU o trzích s kryptoaktivy (MiCAR) bude přijato na vnitrostátní úrovni do prosince 2025. To je šest měsíců před termínem stanoveným EU, což signalizuje ambici Španělska stát se v rámci EU lídrem v oblasti správy a regulace digitálních aktiv.
Kromě toho hlavní španělský finanční regulátor, Národní komise pro trh s cennými papíry, přísně dodržuje regulační standardy. V listopadu komise vedla první soudní řízení proti poskytovateli technologií za porušení předpisů o podpoře kryptoměn. Toto opatření odráží odhodlání Španělska vytvořit bezpečný a regulovaný trh s digitálními aktivy.
Globální přístup k regulaci coinů představuje výzvu vzhledem k anonymitě kryptoměn a jejich dvojímu využití jako investičních aktiv a platebních metod. Zatímco tradiční vlastnictví je soustředěno mezi několika málo osobami, na trhu s kryptoměnami působí i mnoho investorů se středními příjmy.
Daně z kapitálových výnosů kryptoměn by mohly celosvětově vynést desítky miliard dolarů. Ještě zásadnější by však mohly být důsledky u daně z přidané hodnoty (DPH) a daně z obratu.
Nejnovější opatření Španělska ukazují potřebu flexibilnějších regulačních rámců, které řeší jedinečné aspekty kryptoměn a zároveň zachovávají daňový a finanční dohled.
Španělská iniciativa nařídit přiznávání kryptoaktiv je součástí celosvětového trendu, jehož cílem je uchopit a regulovat expandující trh s kryptoměnami.
Včasným přijetím nařízení MiCAR a přísným vymáháním Španělsko demonstruje své odhodlání podporovat dobře regulovaný a transparentní trh s digitálními aktivy. Udává tak příklad pro ostatní státy v EU i ve světě, které budou zavádět vlastní regulační opatření.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.