Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejhodnotnější evropská firma v problémech! Nález bakterií v lécích na cukrovku způsobil prudký propad akcií Novo Nordisk

Publikováno
Nejhodnotnější evropská firma v problémech! Nález bakterií v lécích na cukrovku způsobil prudký propad akcií Novo Nordisk
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Novo Nordisk, nejhodnotnější společnost v Evropě, svým akcionářům poslední dobou příliš radost nedělá. Nejprve byli akcionáři překvapení splitem akcií a následně byla v jejich klíčovém produktu na cukrovku objevena bakterie meningitidy. Proč byl split akcií Novo Nordisk velmi spekulativní záležitost a co bude se společností po zjištění kontaminace jejích léků? To se vše se dočtete v tomto článku.

V případě společnosti Novo Nordisk je split akcií velmi diskutabilní. K tomuto kroku představenstvo společnosti obvykle přistupuje v okamžiku kdy o akcie klesá zájem, nebo jsou již příliš drahé pro většinu investorů. Kontroverze zde spočívá v tom, že ke splitu došlo v okamžiku, kdy se akcie nacházely na svém historickém maximu. To znamená, že investoři byli ochotní akcie kupovat i za cenu 200 USD.

Split akcií

Jedná se o rozdělení akcií, většinou v poměru 2:1, s cílem poskytnout trhu vyšší likviditu. Split akcií nemá žádný vliv na kapitalizaci společnosti, protože zvýšení počtu akcií je doprovázeno snížením jejich nominální hodnoty.

Poté, co byly akcie společnosti rozštěpeny, potkalo společnost další neštěstí. Inspekce Food and Drug Administration (FDA) objevila v několika šaržích klíčového produktu na léčbu cukrovky několik kmenů nežádoucích bakterií, přičemž jedna z nich může způsobovat meningitidu.

Po tomto nálezu společnost ve své korespondenci uvadla, že již zahájila realizaci potřebných opatření, aby se situace již neopakovala. Tuto informaci komentoval mluvčí FDA Jeremy Kahn. Na základě inspekcí FDA a odpovědí společnosti na inspekční pozorování, FDA nemá informace, které by naznačovaly pokračující problémy s dodržováním předpisů, které vyvolávají obavy o kvalitu léčivých přípravků.

Technická analýza akcií Novo Nordisk

Na denním grafu akcie Novo Nordisk vytvořily výrazný prodejní gap. Jedním z největších investičních rizik je právě situace, která potkala tuto společnost a investory. Akcie uzavřely obchodní den téměř na svém maximu a druhý den otevřely mnohem níže. Za tímto gapem stál již zmíněný split akcií. Negativní náladu investorů také podpořily zprávy ohledně nálezu bakterií meningitidy v lécích na cukrovku, takže i po splitu akcie Novo Nordisk klesají.

Zdroj: tradingview.com
Denní akciový graf společnosti Novo Nordisk
Denní akciový graf společnosti Novo Nordisk

Z měsíčního časového rámce oslabily akcie na hodnotu supportu, který se nachází v konfluenci s 61,8 % Fibonacciho retracementu. Po takto silném cenovém propadu akcie obvykle ihned nevyrazí směrem vzhůru, ale začnou vytvářet postranní pohyb, při kterém se do trhu opět vrátí kupci a trh nalezne rovnováhu na nové férové ceně. V případě pokračujícího poklesu může cena akcií klesnout až na hodnotu dalšího supportu, který se nachází na ceně 450 DKK.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Novo Nordisk
Měsíční akciový graf společnosti Novo Nordisk

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎