Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové indexy lámou rekordy! Jaké akcie stojí za tímto růstem? Kdy představí Apple svůj elektromobil? | Burza s odstupem

Americké i evropské indexy na nových rekordech. Kdy Apple představí svůj elektromobil a proč se o téměř 10 % propadla cena Etherea?

Publikováno
Akciové indexy lámou rekordy! Jaké akcie stojí za tímto růstem? Kdy představí Apple svůj elektromobil? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč americké i evropské indexy dosahují nových rekordů, kdy Apple představí svůj elektromobil a proč se o téměř 10 % propadla cena Etherea.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Indexy akcií s velkou tržní kapitalizací lámaly rekordy

Americké akcie zaznamenaly další týdenní růst, díky čemuž se průmyslový index Dow Jones a index S&P 500 dostaly na nová historická maxima. Pro index S&P 500 to byl již 12. týdenní růst z posledních 13.

Mírně rostly všechny indexy, i když index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací stále zůstává téměř 20 % pod svým historickým maximem.

Představitelé Federálního rezervního systému nepřednesli žádné komentáře ani projevy před nadcházejícím politickým zasedáním – investoři tak obrátili většinu své pozornosti na narůstající proud zpráv o výsledcích hospodaření za čtvrté čtvrtletí 2023.

Mezi hlavní hybatele patřila Tesla, která prudce klesla poté, co společnost nesplnila odhady zisku i tržeb a varovala před pomalejším růstem v roce 2024. Naopak Netflix zaznamenal solidní zisky po pozitivním překvapení v podobě masivního přírůstku předplatitelů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Apple plánuje představit vlastní elektromobil v roce 2028

Titan, projekt elektromobilu společnosti Apple, se realizuje od roku 2015. Potýká se však s četnými zpožděními a opakovanou výměnou vedoucích pracovníků. Původně bylo v plánu vyrobit plně autonomní vozidlo bez volantu, ale tyto vznešené ambice se v posledních letech zhroutily.

V čele projektu stojí od roku 2021 viceprezident společnosti Apple Kevin Lynch, který stanovil nové datum uvedení prvního vozidla na trh v roce 2028.

  • Apple v tuto chvíli pracuje na technologii autonomního řízení již téměř deset let, ale musel se vyrovnat s tím, že jeho vize auta bez volantu je nereálná.
  • Plánovaný vůz bude nabízet pouze omezené autonomní funkce v souladu s tím, co nabízejí ostatní výrobci elektromobilů, jako je Tesla. Automobil Apple bude vyžadovat, aby řidiči dávali pozor a byli připraveni převzít řízení v případě potřeby.

Vůz značky Apple bude na silnicích a dálnicích řídit sám, podobně jako současný systém Autopilot společnosti Tesla. Měl by tak být vybaven systémem úrovně 2+, přičemž původně projekt Titan usiloval o úroveň 4.

Je možné, že Apple bude systém časem vylepšovat pomocí aktualizací softwaru a podle toho, jak se bude vyvíjet mezinárodní regulační prostředí. Nová snížená specifikace autonomie by nicméně měla znamenat, že Apple nyní může úspěšně v projektu pokračovat.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Netflix se nevyplatí podceňovat!

Nikdy nepodceňujte sílu zvyšování cen (a reklam). Netflix po výrazném poklesu o více než 70 %, který vyústil v první ztrátu předplatitelů za posledních deset let, vzrostl od svých minim v roce 2022 o více než 225 % – za poslední rok se pak jedná o růst přesahující 60 %.

Nepříjemný rozvod se sdíleči hesel však pomohl streamovacímu gigantu přidat 21,9 milionu nových uživatelů – a nyní zkoumá způsoby, jak zvýšit ceny své více než 260milionové základně předplatitelů.

  • Netflix se rozhodl vyřadit svůj tarif Basic (nejlevnější předplatné bez reklam), aby uživatele přiměl ke svým “kvalitnějším” tarifům s podporou reklam.
  • Připravte se na další zvyšování cen předplatného v tomto roce – streamovací gigant upozornil: “Jak budeme investovat do Netflixu a zlepšovat jej, budeme čas od času žádat předplatitele, aby si za tato zlepšení trochu připlatili.”

Za co si budou předplatitelé připlácet?

Netflix chce vyšší náklady na předplatné ospravedlnit tím, že na svou platformu přidá hry, jako je GTA, naváže spolupráci s animátorskými giganty, jako je Skydance, a uzavře dohodu, která na platformu přinese živé přenosy zápasů WWE (World Wrestling Entertainment).

Na tyto doplňky si však uživatelé tváří v tvář pátému zvýšení cen Netflixu od roku 2019 možná nevzpomenou, místo toho se možná obrátí na rostoucí pirátský průmysl.

Vývoj ceny akcií Netflix za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie v týdnu zářily

Celoevropský index STOXX Europe 600 si během týdne polepšil téměř o 3 % díky povzbudivým výsledkům podniků a oznámení Číny o dalších stimulačních opatřeních.

Evropské akcie rostly také poté, co Evropská centrální banka (ECB) ponechala úrokové sazby beze změny a naznačila holubičí výhled.

Akciové indexy v největších evropských ekonomikách tak rovněž rostly. Francouzské akcie si připsaly přes 2,5 procenta, britské přes 2 procenta a italské akcie rovněž zakončily týdenní obchodování v (drobném) zisku.

Německý index DAX si v týdnu připsal zisk 1,66 %, čímž opět posunul svou rekordní hodnotu, a to na 16 961,39 bodu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

ECB ponechává sazby na stejné úrovni, Lagardeová mluví více holubičím tónem

ECB ponechala své klíčové úrokové sazby na rekordně vysoké úrovni a zopakovala, že měnová politika zůstane na dostatečně restriktivní úrovni tak dlouho, jak bude nutné, aby se inflace snížila na 2% cíl.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová však zdůraznila, že politická rozhodnutí se budou nadále řídit příchozími ekonomickými a finančními údaji. Zopakovala, že je stále předčasné diskutovat o snižování sazeb, ale zdálo se, že také zabrnkala na holubičí notu, když uznala, že dezinflační proces funguje.

ECB také uvedla, že rizika pro hospodářský růst zůstávají vychýlena směrem dolů. Finanční trhy zřejmě očekávají, že ECB začne snižovat sazby v dubnu nebo červnu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců
Vývoj základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců

LVMH zvyšuje tržby – zákazníci nakupující luxusní zboží jsou odolní

Skupina LVMH, která vyrábí luxusní zboží, ve čtvrtek vykázala 10% nárůst tržeb za čtvrté čtvrtletí, když oproti předchozímu kvartálu zvýšila svůj růst díky odolné poptávce – včetně čínských zákazníků – po luxusní módě v důležitém období konce roku.

Tržby největší světové luxusní skupiny, která vlastní značky jako Louis Vuitton, Dior a Tiffany, dosáhly v posledních třech měsících roku téměř 24 miliard eur. Tím sice společnost jen těsně překonala očekávání analytiků, kteří předpokládali 9% růst, nicméně akcie společnosti reagovaly téměř 16% růstem.

LVMH rostla ve všech kvartálech roku, když ve třetím čtvrtletí tržby vzrostly o 9 % a v prvním i druhém čtvrtletí o 17 %.

Vývoj ceny akcií LVMH za poslední týden

Kupte si akcie MC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pražská burza si připsala zisk ve třetím ze čtyř letošních týdnů

Pražská burza reprezentovaná indexem PX v týdnu vzrostla o přibližně půl procenta a zakončila týdenní obchodování na hodnotě 1 448 bodů. Zisku dosáhla navzdory výraznému propadu akcií ČEZ.

Největších emise pražské burzy ztrácí již tři týdny v řadě. V posledním týdnu její akcie odepsaly téměř 5 % své hodnoty a od začátku roku činí jejich kumulovaná ztráta již přes 8 %.

Ostatní hojně sledované tituly však naopak rostly, a proto vytáhly index PX do kladných čísel. Dařilo se zejména bankovním akciím Erste Group a Monety, které vzrostly okolo 2,5 %. Mírný zisk pak zaznamenaly i akcie Philip Morris a Komerční banky. Všechny čtyři zmíněné tituly si pak připisují zisk i v celém roce 2024 – největších akcie Erste Group, a to více než 9 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny: Výrazný propad Etherea, Bitcoin nakonec v mírném zisku

Bitcoin zažil depresivní týden po historickém schválení a začátku obchodování několika bitcoinových ETF a nepříliš pozitivní vývoj sledujeme u největších kryptoměny i nadále.

Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace se v pondělí silně propadla po výprodeji bitcoinů ze strany Grayscale. V úterý Bitcoin dokonce klesl pod 39 000 dolarů, ale v průběhu týdne se pomalu zotavoval. Kolem nedělní 11. hodiny se obchoduje za přibližně 41 900 dolarů a připisuje si za posledních 7 dní 0,5% zisk.

Předtím, než se s Bitcoin ETF společnosti Grayscale začalo obchodovat, fungoval jako uzavřený fond s poměrně vysokými poplatky. Navzdory jeho přeměně na bitcoinové ETF však investoři začali rychle vybírat své peníze a přecházet k levnější konkurenci – nově vzniklým bitcoinovým ETF. To vedlo Grayscale k prodeji obrovského množství kryptoměny, což vedlo k tlaku na cenu Bitcoinu. Ke konci týdne se výprodej Grayscale zpomalil – což pravděpodobně vedlo k oživení ceny Bitcoinu.

Propad Bitcoinu na začátku tohoto týdne však zasáhl širší trh s kryptoměnami. Velkým poraženým bylo Ethereum, které v úterý kleslo na 2 186 dolarů a už se z toho nevzpamatovalo. Za týden zaznamenalo téměř 8% ztrátu a obchoduje se za cenu lehce pod úrovní 2 300 dolarů za minci.

Pokles 2. největší kryptoměny nabral na síle po rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy odložit návrhy na zřízení Ethereum ETF od společností BlackRock i Grayscale.

Na začátku týdne byla také jednou z kryptoměn s nejhorší výkonností Solana, která se v úterý propadla až pod 80 dolarů za minci. Od té doby se však zvedla a obchoduje se za téměř 97 dolarů, což představuje více než 4% sedmidenní nárůst.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Komodity: Ropa se usadila na nejvyšší hodnotě za téměř 8 týdnů díky silnému hospodářskému růstu

Ceny ropy rostly druhý týden v řadě a v pátek se usadily na nejvyšší úrovni za téměř dva měsíce, protože pozitivní hospodářský růst v USA a známky čínských stimulů zvýšily očekávání poptávky, zatímco obavy o dodávky na Blízký východ je rovněž podpořily.

Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly za týden o 5 dolarů a usadily se nad úrovní 83 dolarů za barel, což je nejvyšší uzavírací cena od 30. listopadu.

Americká ropa WTI vzrostla během týdne také o téměř 5 dolarů a zakončila týdenní obchodování nad 78 dolary za barel, což je rovněž nejvyšší uzavírací hodnota od listopadu.

Oba benchmarky si připsaly týdenní zisky přesahující 6 % a zaznamenaly tak největší týdenní nárůst od týdne končícího 13. října po začátku konfliktu v Gaze.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Nudný týden bez velkých cenových změn za sebou pak mají drahé kovy. Zlato ztratilo přibližně půl procenta a fyzické zlato i nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt zlata se obchodují za cenu okolo 2 018 dolarů za unci.

Naopak o přibližně procento si polepšilo stříbro. Cena fyzického stříbra se na závěr týdenního obchodování usadila na úrovni 22,78 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 12 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Inflace klesá, výplaty rostou a podnikání se daří. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 americká ekonomika překonala očekávání růstem HDP o 3,3 % – díky klesající inflaci a lepšímu optimismu spotřebitelů i podnikatelů. Proto volíme jako číslo týdne 3,3.

Číslo týdne

V průběhu celého loňského roku americká ekonomika rostla o 2,5 % – k čemuž přispěl téměř 3% nárůst osobních výdajů, silné podnikatelské investice a prosperující sektor bydlení. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám a roku plnému propouštění se výdaje na dovolené udržely na stabilní úrovni.

Přestože se USA zatím vyhnuly recesi, řada analytiků však varuje před prvními příznaky oslabování ekonomiky. Očekává se, že růst amerického HDP v prvním čtvrtletí roku 2024 zpomalí na 1 %, přičemž ekonomiku mohou vykolejit zejména pokračující propouštění a geopolitické miny.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎