Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Shell zvyšuje dividendu a zahajuje zpětný odkup akcií v hodnotě 2 miliard dolarů. Co dalšího ukázaly kvartální výsledky společnosti?

Publikováno
Shell zvyšuje dividendu a zahajuje zpětný odkup akcií v hodnotě 2 miliard dolarů. Co dalšího ukázaly kvartální výsledky společnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Royal Dutch Shell 29. 7. oznámil vyšší než očekávaný zisk za Q2 2021, čímž podpořil své plány na snížení svého dluhu a vyšší odměny investorům. Ropný gigant vykázal za kvartál končící posledního června zisk ve výši 5,5 miliardy dolarů (očekávání 5,1 miliardy). Ve stejném období loni vydělal pouze 638 milionů dolarů, v Q1 2021 pak dosáhl zisku 3,2 miliardy dolarů.

Shell již druhé čtvrtletí po sobě zvýšil dividendu a oznámil zahájení programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 2 miliard dolarů, který chce dokončit do konce roku.

Dividenda se ve druhém čtvrtletí zvýšila na 24 centů, což je o 38 % více než v prvních třech měsících roku. Stalo se tak 12 měsíců poté, co společnost poprvé od druhé světové války přistoupila k jejímu snížení.

Hospodářské výsledky anglo-nizozemské společnosti odrážejí širší trend v celém ropném a plynárenském průmyslu. Největší světové energetické společnosti se snaží ujistit investory, že získaly stabilitu uprostřed probíhající pandemie koronaviru. Programy zpětného odkupu akcií oznámily také francouzská TotalEnergies a norská Equinor.

Jak se dařilo akciím Shell po oznámení hospodářských výsledků můžete vidět na grafu níže:

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RDSA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výhled v dlouhém období zahaluje značná nejistota

Shell zveřejňoval hospodářské výsledky v době, kdy ceny ropy a zemního plynu v posledních měsících zaznamenaly další vzestup. Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru na 69 dolarů za barel, z průměrných 61 dolarů v prvních třech měsících roku.

Ceny ropy se v posledních měsících odrazily na několikaletá maxima a OPEC, Mezinárodní energetická agentura i americký Úřad pro energetické informace – nyní očekávají, že oživení na trhu s ropou způsobené vysokou poptávkou nabere v druhé polovině roku 2021 ještě na rychlosti. Z vývoje tak těží většina akcií z energetického sektoru.

Cena akcií ze sektoru energetiky listovaných v indexu S&P 500 vzrostla od začátku roku o desítky procent.
Cena akcií ze sektoru energetiky listovaných v indexu S&P 500 vzrostla od začátku roku o desítky procent. Zdroj: finviz.com

Před letošní výsledkovou sezónou analytici varovali, že se energetické společnosti budou pravděpodobně snažit tvrdit, že jsou zdravé a prosperující.

Investoři by se však měli v dlouhém období dívat na obchodní modely ropných a plynárenských společností s notnou dávkou skepse.

Důvod je asi všem jasný – jedná se o prohlubující se klimatickou krizi, s níž je spojená naléhavá potřeba odklonu od fosilních paliv a preference „zelených“ zdrojů energie.

Ziskovost Shellu by mohlo v příštích 10 letech negativně ohrozit nedávné soudní rozhodnutí

Začátkem července Shell potvrdil svůj záměr odvolat se proti přelomovému rozhodnutí nizozemského soudu, který společnosti nařídil přijmout mnohem razantnější opatření ke snížení emisí uhlíku. Nizozemský soud 26. května rozhodl, že ropný gigant musí do roku 2030 snížit své uhlíkové emise o 45 % oproti úrovni z roku 2019. To je mnohem výraznější snížení než současný cíl společnosti – redukce emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o pětinu.

Verdikt je považován za historický precedens. Jedná se o první případ v historii, kdy je společnost právně donucována sladit svou politiku s Pařížskou dohodou. Dohoda, kterou v roce 2015 ratifikovalo téměř 200 zemí, je považována za kriticky důležitou pro odvrácení nejhorších dopadů změny klimatu.

Poznámka

TIP: Zajímají vás dividendové akcie? Přečtěte si o nich vše podstatné.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎