Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šéf BlackRocku vychválil Bitcoin do nebes. Jak vidí šance na schválení ETF?

Publikováno
Šéf BlackRocku vychválil Bitcoin do nebes. Jak vidí šance na schválení ETF?
Zdroj: fortune.com

Larry Fink (70), americký miliardář a CEO investiční korporace BlackRock (BLK), se čtvrtečního večera stal hostem televizního pořadu Fox Business, kde diskutoval o nedávné žádosti o schválení vůbec prvního spotového bitcoinového ETF, kterou BlackRock podal 16. června. Rozhodovat o ní bude Komise pro kontrolu cenných papírů. Ta se před několika dny vyjádřila, že žádost společnosti nebyla “jasná ani úplná”, BlackRock tak v reakci své podání bleskurychle doplnil.

Fink, který je znám pro svůj dřívější negativní postoj vůči kryptoměnám, kdysi nazval Bitcoin “indexem praní špinavých peněz”. Rozhovor tak napjatě sledovala většina kryptoměnové komunity a pro leckoho mohlo být překvapující, že Fink názorově otočil o 180 stupňů.

“Věříme, že pokud dokážeme vytvořit více tokenizovaná aktiva a cenné papíry – a to je to, co Bitcoin je – může to způsobit revoluci ve financích,” řekl a pokračoval,

místo investování do zlata jako zajištění proti inflaci nebo devalvaci vaší měny v jakékoli zemi – ujasněme si, že Bitcoin je mezinárodní aktivum, které není založeno na žádné měně…”

Dále v rozhovoru mluvil o nejznámější kryptoměně jako o “digitalizaci zlata” a nepřímo naznačil, že investice do Bitcoinu dává smysl i jako spoření na důchod.

A jak to vidí se schválením ETF?

Ohledně vyřízení žádosti Fink uvedl:

“Máme dobré zkušenosti s regulátory a snažíme si být jisti, že jsme promysleli všechny problémy kolem jakéhokoli podání. To, co se snažíme udělat s kryptoměnami, je učinit je více demokratizovanými a pro investory levnějšími.”

“Právě teď je poptávkový spread pro kryptoměny velmi drahý. Snižuje to zisky… Doufáme, že regulátoři pohlížejí na tato podání jako na způsob demokratizace kryptoměn,” pokračoval.

Zároveň dodal, že čím větší skupina se o Bitcoin ETF pokouší, tím lepší. Je tak víceméně jasné, že pokud u Komise pro kontrolu cenných papírů neuspěje BlackRock, tak ani žádný z dalších správců fondů, kteří se v nedávných dnech chopili příležitosti a o Bitcoin ETF zažádali také. Ve většině případů už po neúspěšných pokusech z dřívějších let.

Mezi ostatní žadatele patří např. již dvakrát odmítnutý správce majetku ARK Investment Management agresivně investující do kryptoměn nebo akcií burzy Coinbase (COIN), dále skupiny WisdomTree, Bitwise, Invesco, Valkyrie nebo Fidelity. Jejich ETFka by většinou zamířila na burzy Nasdaq nebo CBOE a správcem bitcoinových mincí by byla Coinbase. Hraniční termíny, do kdy má SEC o jednotlivých podáních rozhodnout, jsou k vidění na obrázku níže.

Zdroj: Bloomberg Intelligence, SEC.gov
ETF applications
Stav nedávných a znovu podaných žádostí o bitcoinové ETF
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.