Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rusko našlo mezeru! Kryptoměny jako tajná zbraň proti západním sankcím

Rusko využívá kryptoměny k obcházení západních sankcí při obchodování s ropou. Jak transakce fungují a jaký je postoj ruské centrální banky vůči digitálním aktivům?

Rusko našlo mezeru! Kryptoměny jako tajná zbraň proti západním sankcím
Zdroj: depositphotos.com

Rusko se při obchodování ropy s Čínou a Indií stále častěji spoléhá na kryptoměny a obchází tak západní sankce, které omezují jeho finanční operace.

Jde hlavně o Bitcoin, Ethereum a stablecoiny, jako je Tether. Podle Mezinárodní agentury pro energii měl ruský obchod s ropou v loňském roce hodnotu 192 miliard dolarů.


Tento způsob umožňuje ruským ropným společnostem převádět čínské jüany a indické rupie na ruské rubly a obcházet tak bankovní systémy podléhající mezinárodním sankcím.

Používání kryptoměn v obchodě není pro země, na které se vztahují americké sankce, novinkou. Státy jako Írán a Venezuela také používají digitální měny, aby se vyhnuly americkému dolaru.

Aktuální cenový vývoj Bitcoinu a Etherea

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Kupte si Ethereum

Logo sponzora Koupit!

Po jejich vzoru vyvinulo Rusko systémy na podporu kryptoměnových transakcí. Významnou roli hraje stablecoin Tether, i když je to jen jedna z metod, které ruské subjekty využívají.

Jak transakce probíhá?

Mechanika těchto transakcí je poměrně složitá. Čínský kupec ruské ropy obvykle platí prostředníkovi v jüanech na zahraniční účet. Tento zprostředkovatel pak jüany převede na kryptoměny.

Poznámka

Kryptoměny jsou převedeny na jiný účet a nakonec odeslány do Ruska, kde jsou převedeny na rubly. Tento proces je pro Rusko daleko snazší, neboť není ovlivněný sankcemi.

Očekává se, že tento trend přetrvá i v případě zrušení sankcí. Analytici naznačují, že kryptoměny jsou solidní alternativou a měny jako dirham Spojených arabských emirátů jsou další možností jak transakci provést.

Postoj Ruské centrální banky

Ruská centrální banka se původně stavěla proti kryptoměnám, ale svůj postoj zmírnila. V loňském roce podpořila legislativu umožňující podnikům používat kryptoměny pro mezinárodní obchod.

Nedávno Ruská centrální banka oznámila plány umožnit omezenému okruhu ruských investorů nakupovat a prodávat kryptoměny. Podle nařízení ruského prezidenta kritéria pro udělení tohoto povolení zahrnují:

  • Investice do cenných papírů přesahují 100 milionů rublů
  • Příjem vyšší než 50 milionů rublů za poslední rok

Globální vnímání kryptoměn

Celosvětově se vnímání kryptoměn výrazně posunulo. Americký prezident Donald Trump, podepsal exekutivní příkaz zřizující bitcoinovou strategickou rezervu a zásobu digitálních aktiv.

Zájem o strategickou rezervu v bitcoinech projevilo také Rusko. Prezident Vladimir Putin uznává Bitcoin jako potenciální alternativu k devizovým rezervám poté, co západní vlády zabavily ruské finanční prostředky po invazi na Ukrajinu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat