Ruská centrální banka a ministerstvo financí oznámily plány na spuštění kryptoměnové burzy pro vybranou skupinu investorů v rámci tříletého experimentálního režimu.
Cílem je vytvořit regulovanější a transparentnější rámec pro digitální měny. Navrhovaná burza se zaměřuje na superkvalifikované investory, což je termín zavedený ruským ministerstvem financí a centrální bankou.
Tito investoři musí mít majetek přesahující 100 milionů rublů (1,2 milionu dolarů) nebo roční příjem alespoň 50 milionů rublů (602 000 dolarů).
Ministr financí Anton Siluanov uvedl, že platforma bude fungovat v experimentálním právním režimu.
Omezením účasti na finančně kvalifikované investory chce Rusko zmírnit rizika spojená s neregulovaným obchodováním s kryptoměnami.
Diskuse o kritériích pro investory
O kritériích pro superkvalifikované investory se stále diskutuje.
Osman Kabalojev, zástupce ředitele odboru finanční politiky ministerstva financí, zmínil, že tyto parametry ještě nejsou finalizovány.
Tato iniciativa je součástí širšího úsilí o integraci digitálních měn do ruského finančního prostředí, včetně diskusí o ruském stablecoinu a vládou podporovaném kryptoměnovém fondu.
Tyto snahy následují po sankcích, které postihly ruské krypto burzy, jako je Garantex.
Postoj ke kryptoměnám v Rusku
V rámci svého prvního kryptoměnového zákona Rusko v roce 2021 zakázalo používání kryptoměn, jako je Bitcoin k transakcím.
Tento přísný postoj se změnil v loňském roce, kdy tamní centrální banka podpořila legislativu umožňující podnikům používat kryptoměny pro mezinárodní obchod za účelem obcházení západních sankcí.
A ruské korporace toho hojně využívají, hlavně při obchodování s ropou. V transakcích nejvíce figuruje Bitcoin, Ethereum a stablecoiny, jako je Tether.
Kupec ropy z Číny typicky zaplatí prostředníkovi na zahraniční účet, ten prostředky převede na kryptoměny, které jsou opět převedeny na jiný účet a finálně zaslány do Ruska.
Podle Mezinárodní agentury pro energii měl ruský obchod s ropou v loňském roce hodnotu 192 miliard dolarů.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.