Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec kryptoměn v ČR? Regulace kryptoměn je v Česku přísnější než nařizuje EU

Konec kryptoměn v ČR? Regulace kryptoměn je v Česku přísnější než nařizuje EU

Jé známé, že kryptoměny lze využít i negativním způsobem. Evropská unie se toho obává a za tímto účelem vydala pátou směrnici AML proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Česká republika si však pravidla Bruselu převzala poněkud přísněji a chystá se na důkladnou regulaci kryptoměn. Co od ní můžeme očekávat a bude mít vliv na české krypto firmy?

Evidence ve speciálním registru

Podle směrnice ALM, která vstoupila v platnost v červenci 2018, jsou členské státy povinné zřídit specializované registry pro firmy, které nabízí směnu nebo ukládání kryptoměn. Česká republika však přejala pravidla po svém a povinou registraci ukládá všem službám spojených s kryptoměnami.

Graf BTC
Změna za 24h
+3,93 %
Aktuální cena
$98 124

To znamená, že obchodníci akceptující BTC jsou povinni k registraci ve speciálním registru vedeném pod živnostenským úřadem. Ke všem údajům v registru má navíc přístup Finanční analytický úřad bojující proti praní špinavých peněz.

Registrace bude zahrnovat přísnější a důkladnější kontrolu plateb a klientů. Ta podle odborníků sníží konkurenceschopnost českých firem oproti ostatním zahraničním firmám (např. Revolut), jenž působí na našem území.

Pokuta až půl milionu korun

Jak tomu bývá přísnější pravidla jsou ruku v ruce s přísnějšími “tresty.” Jinak tomu není ani v tomto případě. Pokud se dané subjekty (spadající do evidence) nezaregistrují, čeká na ně pokuta až půl milionu korun.

Pravidla mohou být v budoucnu i přísnější

I když pravidla vydaná EU musí jednotlivé státy zavést do 20. ledna 2020, je už teď jasné, že pravidla budou stále přísnější. Česká republika totiž není se svými pravidly až tak daleko od doporučení FATF, které bylo projednáváno i na Summitu V20. Zahrnují například plnou identifikaci klientů, sdílení dat mezi burzami a směnárnami anebo kontrolu managementu firem ze strany úřadů. Ke stejným pravidlům se budou brzy přibližovat i další evropské směrnice.

A jaký je váš názor na novou regulaci kryptoměn v ČR? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

id1024

Píše: “Jé známé, že kryptoměny lze využít i negativním způsobem. ”
Odpověď: “Ano, je, ale daleko hůře než hotovost ale díky novinářům kteří o kryptomněnách píší a nic o nich neví si lidi myslí že kryptomněny jsou určené výhradně na negativní způsob využití.”

Píše: “Jsou členské státy povinné zřídit specializované registry pro firmy které nabízí směnu nebo ukládání kryptomněn.”
Odpoběď: “Kryptomněnu, může uživatel který se zdravě vyvíjel ukládat i u sebe, a nepotřebuje k tomu žádnou firmu pro ukládání kryptomněn, jak chce tato směrnice postihnout třeba peněženky typu trezor ?”

Píše: “To znamená, že obchodnící akceptující BTC jsou povinni k registraci ve speciálním registru vedeném pod živnostenským úřadem. Ke všem údajům v registru má navíc přístup Finanční analytický úřad bojující proti praní špinavých peněz.”
Odpověď I: “A co třeba obchodnící akceptující třeba LTC ? nebo třeba DASH ? jak je to uvedeno v daném nařízení ? jsou uvedeny obecně kryptomněny nebo konkrátní kryptomněna ? ”
Odpověď II: “Ne registrovat obchodníky ale každou transakci s osobními údaji klientů”
Odpověď III: “K čemu jim to bude, když identifikovaná adresa bude posílat BTC na adresy neidentifikované ?”

Celý tento “problém” lze vyřešit:
1. tim, že se lidi naučí směnovat mezi sebou, povinnost je pro firmy, ne pro jednotlivce.
2. tím, že se lidi naučí používat vlastní peněženky, ne furt jen peněženky u někoho.
3. tím, že lidi budou kryptomněnami častěji platit a přijímat je, používat jako oběživo, a ne je doblba převádět na fiat a zpět.

Eva

Já bych všechny ty kryptomeny a internety zakázala