Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Rakousko uvalí na kryptoměny stejnou daň jako u akcií. Jak je na tom svět a ČR?

Rakousko uvalí na kryptoměny stejnou daň jako u akcií. Jak je na tom svět a ČR?

Rakousko uvalí na kryptoměny stejnou daň jako u akcií. Jak je na tom svět a ČR?
Zdroj: azcoinnews.com

Rakousko hodlá od března roku 2022 uvalit daň z kapitálových zisků ve výši 27,5 % na digitální aktiva, čímž je myšlen Bitcoin a ostatní altcoiny, jako součást rozsáhlé daňové reformy. Podle zdroje se kryptoměny dostaly do hledáčku vlády kvůli tomu, že globální trh s kryptoměnami se blíží k hranici 3 bilionu dolarů.

Rakouská daň

Rakousko říká, že chce posílit důvěru vůči kryptoměnám tím, že je zdaní jako běžné investice do akcií nebo dluhopisů. Současně tvrdí, že jejich daňový rámec by byl první svého druhu v Evropské unii a může zlepšit spravedlnost mezi investory zefektivněním podmínek mezi různými třídami aktiv.

"Podnikáme krok směrem k rovnému zacházení, abychom snížili nedůvěru a předsudky vůči novým technologiím," uvedlo v úterý ministerstvo financí.

Fungování v praxi

Aktiva, jež budou zakoupena před vstupem zákona o daních v platnost nebudou podléhat odvodu, který bude platit pouze v době prodeje aktiv. Daní se i příjem z kryptoměn pocházející ze spekulativního prodeje. To je v případě, pokud spekulant aktivum nakoupí a se ziskem prodá do jednoho roku. I v tomto případě se daň vypočítává z cenového rozdílu.

Obchodníci, kteří prodají jeden digitální token, aby si koupili jiný, nebudou mít daňovou povinnost a investoři mohou obdržet kompenzaci vypočítanou proti potenciálním ztrátám při prodeji podle navrhovaných pravidel. Daním se nevyhnou ani firmy, těžaři kryptoměn, správci krypto burz či majitelé bankomatů orientující se na toto odvětví.

Jak je na tom svět?

Názory a praktické danění kryptoměn je ve všech státech jiné a ne v každé zemi dostaly kryptoměny zákonný rámec. Pojďme si shrnout zajímavé přístupy k daním.

Jižní Korea

Jihokorejský ministr financí a místopředseda vlády Hong Nam-ki informoval, že jeho země postupuje podle plánu zdanit zisky z obchodování s kryptoměnami od roku 2022.

Výsledek by měl být takový, že se bude vybírat 20% daň z kryptoměnových zisků přesahujících 2,5 milionu wonů, což je asi 1 125 USD. Týká se to zisku dosaženého během jednoho roku.

El Salvador

Vláda El Salvadoru uvedla, že zahraniční investoři budou osvobozeni od daní ze zisků z bitcoinu. Toto je posun, který dále motivuje podnikatele a investory, aby vstoupili do země. Informaci zveřejnil vládní poradce 10. září a potvrdil ji agentuře AFP, kdy dodal:

"Pokud má někdo prostředky v bitcoinu a dosahuje vysokých zisků, nebude platit daň," řekl Javier Argueta.

Miami

Starosta Miami, Francis Suarez, má plán přeměnit město na světové centrum inovací kryptoměn a jedním z výsledků, jak tvrdí, by mohla být metropole bez daníTato myšlenka je postavena na vedlejší spolupráci s CityCoins, neziskovým opensource protokolem, který lidem umožňuje držet a obchodovat s kryptoměnami představující podíl v obci.

Když přemýšlíte o možnosti řídit vládu, aniž by občané museli platit daně, to je neuvěřitelné,“ řekl Suarez.

Panama

Zákon v Panamě má za cíl uznat bitcoin a další kryptoměny jako alternativní metodu placení a umožnit svobodné používání kryptoměn v ekonomice. Podle návrhu chce být země kompatibilní s blockchainem, krypto aktivy a internetem.

Česká republika

Z hlediska kategorií – digitální aktiva nesplňují podmínky definice peněz a nejsou považovány ani za cenný papír, což pro investora znamená nemožnost uplatnění tříletého časového testu. Ministerstvo financí vede kryptoměny jako zboží, které se obchoduje, těží či směňuje – do fiat měny.

Podle toho je nutné k ziskům z této branže přistupovat a řádně je danit. Dle kolonek je příjem z kryptoměn řazen do §10 zákona o daních z příjmů jako ostatní příjmy. Tudíž názor, že tato digitální aktiva se danit nemusejí, protože jsou uživatelé anonymní, je zcela mylný.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$56 891
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 603
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$625,5
Aktualizováno 3.12.2021 14:25
Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo