Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Rakousko hodlá od března roku 2022 uvalit daň z kapitálových zisků ve výši 27,5 % na digitální aktiva, čímž je myšlen Bitcoin a ostatní altcoiny, jako součást rozsáhlé daňové reformy. Podle zdroje se kryptoměny dostaly do hledáčku vlády kvůli tomu, že globální trh s kryptoměnami se blíží k hranici 3 bilionu dolarů.
Rakousko říká, že chce posílit důvěru vůči kryptoměnám tím, že je zdaní jako běžné investice do akcií nebo dluhopisů. Současně tvrdí, že jejich daňový rámec by byl první svého druhu v Evropské unii a může zlepšit spravedlnost mezi investory zefektivněním podmínek mezi různými třídami aktiv.
“Podnikáme krok směrem k rovnému zacházení, abychom snížili nedůvěru a předsudky vůči novým technologiím,” uvedlo v úterý ministerstvo financí.
Aktiva, jež budou zakoupena před vstupem zákona o daních v platnost nebudou podléhat odvodu, který bude platit pouze v době prodeje aktiv. Daní se i příjem z kryptoměn pocházející ze spekulativního prodeje. To je v případě, pokud spekulant aktivum nakoupí a se ziskem prodá do jednoho roku. I v tomto případě se daň vypočítává z cenového rozdílu.
Obchodníci, kteří prodají jeden digitální token, aby si koupili jiný, nebudou mít daňovou povinnost a investoři mohou obdržet kompenzaci vypočítanou proti potenciálním ztrátám při prodeji podle navrhovaných pravidel. Daním se nevyhnou ani firmy, těžaři kryptoměn, správci krypto burz či majitelé bankomatů orientující se na toto odvětví.
Názory a praktické danění kryptoměn je ve všech státech jiné a ne v každé zemi dostaly kryptoměny zákonný rámec. Pojďme si shrnout zajímavé přístupy k daním.
Jihokorejský ministr financí a místopředseda vlády Hong Nam-ki informoval, že jeho země postupuje podle plánu zdanit zisky z obchodování s kryptoměnami od roku 2022.
Výsledek by měl být takový, že se bude vybírat 20% daň z kryptoměnových zisků přesahujících 2,5 milionu wonů, což je asi 1 125 USD. Týká se to zisku dosaženého během jednoho roku.
Vláda El Salvadoru uvedla, že zahraniční investoři budou osvobozeni od daní ze zisků z bitcoinu. Toto je posun, který dále motivuje podnikatele a investory, aby vstoupili do země. Informaci zveřejnil vládní poradce 10. září a potvrdil ji agentuře AFP, kdy dodal:
“Pokud má někdo prostředky v bitcoinu a dosahuje vysokých zisků, nebude platit daň,” řekl Javier Argueta.
Starosta Miami, Francis Suarez, má plán přeměnit město na světové centrum inovací kryptoměn a jedním z výsledků, jak tvrdí, by mohla být metropole bez daní. Tato myšlenka je postavena na vedlejší spolupráci s CityCoins, neziskovým opensource protokolem, který lidem umožňuje držet a obchodovat s kryptoměnami představující podíl v obci.
“Když přemýšlíte o možnosti řídit vládu, aniž by občané museli platit daně, to je neuvěřitelné,” řekl Suarez.
Zákon v Panamě má za cíl uznat bitcoin a další kryptoměny jako alternativní metodu placení a umožnit svobodné používání kryptoměn v ekonomice. Podle návrhu chce být země kompatibilní s blockchainem, krypto aktivy a internetem.
Z hlediska kategorií – digitální aktiva nesplňují podmínky definice peněz a nejsou považovány ani za cenný papír, což pro investora znamená nemožnost uplatnění tříletého časového testu. Ministerstvo financí vede kryptoměny jako zboží, které se obchoduje, těží či směňuje – do fiat měny.
Podle toho je nutné k ziskům z této branže přistupovat a řádně je danit. Dle kolonek je příjem z kryptoměn řazen do §10 zákona o daních z příjmů jako ostatní příjmy. Tudíž názor, že tato digitální aktiva se danit nemusejí, protože jsou uživatelé anonymní, je zcela mylný.
Transakce související s kryptoměnami a data o pohybech na účtu osob jsou burzami i bankami finančnímu úřadu řádně poskytována. Finanční správa tak aktivně tyto data využívá, včetně těch ze zahraničních burz.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.