Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Průměrný Čech si letos v investičních podílových fondech vydělal 5,51 %

Publikováno
Průměrný Čech si letos v investičních podílových fondech vydělal 5,51 %
Zdroj: depositphotos.com

Průměrný Čech si od počátku letošního roku v investičním podílovém fondu vydělal 5,51 %. Výrazně se také rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů – ty akciové se vezly na pozitivní vlně dosahování dalších rekordů na mnoha burzách. Tyto závěry vyplývají z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters, který sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Na předních místech se v Indexu českého investora umisťovaly fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické akcie. Ty si ale znatelný náskok vybudovaly v prvním čtvrtletí, v tom druhém již většinou lehce zaostaly za fondy růstových akcií.

„Vyššího zhodnocení dosahuje letos dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Ty mu za uplynulé dva kvartály přinesly podle Indexu českého investora zisk 11,34 %. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy po půl roce de facto na stejné výchozí úrovni,” komentoval vývoj hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník pro ČTK.

Investice ovlivnil i vývoj měn

V kurzu amerického dolaru se česká koruna sice během pololetí nacházela na úrovni z počátku roku, vůči euru ale zaznamenala výrazné posílení. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny.

Regionálně slušných výsledků dosahovaly cenné papíry především ze střední Evropy, které se podařilo zmírnit šíření nákazy koronavirem. V rámci akciových trhů finanční sektor těžil z očekávaného rychlejšího zvedání úrokových sazeb než ve většině ostatních regionů.

První pololetí bylo horší pro dluhopisové fondy, komoditní se naopak zhodnotily více

Celkově z dat vyplývá, že dluhopisovým fondům se dařilo o něco hůře. Komoditní fondy naopak svým investorům dělaly radost – zvláště se dařilo těm, které se orientují na ropu či například měď. Naopak hůře si vedly fondy, které svou hodnotu odvíjí od ceny zlata.

Dále téměř zanikly rozdíly mezi rizikovějšími a bezpečnými dluhopisy, v prvním kvartále přitom rizikovější vysoko úročené dluhopisy jasně dominovaly. Přitažlivější pak začaly být peněžní fondy zaměřené na repo operace v české koruně, které podpořilo zvednutí úrokových sazeb ČNB.

Majetek v podílových fondech narostl o 29 miliard

Dle dat Asociace pro kapitálový trh se za první čtvrtletí aktuálního roku majetek ve fondech kolektivního investování zvýšil meziročně o 29 miliard na celkových 619 miliard korun (což je shodné s přílivem peněz do akciových fondů ve světě).

Jak si letos vedou vaše prostředky investované do fondů – jste na tom lépe nebo hůře než průměrný Čech?

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pazin

Mám podílové fondy a mám 22%

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.