Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč Warren Buffett prodal přes polovinu akcií Apple a drží rekordní hotovost? Vyhlíží hluboké propady trhů?

Warren Buffett prodal více jak polovinu pozic akcií Apple v portfoliu Berkshire Hathaway. Vyhlíží tato investiční legenda propady trhů a ekonomické problémy?

Proč Warren Buffett prodal přes polovinu akcií Apple a drží rekordní hotovost? Vyhlíží hluboké propady trhů?

Investoři a spekulanti mají tendenci sledovat portfolia velkých investorů. Obzvláště stále žijících investičních legend jako je právě Warren Buffett, kterému se říká věštec z Omahy.

Nedávno titulky všech novin zaplavila informace, že Buffettův Berkshire Hathaway prodal za poslední kvartál polovinu svých pozic v akciích Apple. Čímž vzrostl objem hotovosti Berkshire Hathaway na naprosto rekordních 277 miliardy dolarů.

Zdroj: investopedia.com
Držená hotovost Berkshire Hathaway
Držená hotovost Berkshire Hathaway

Je logické, že taková informace vzbudí velkou pozornost. Nicméně tržní reakce byla v podstatě nijaká. Je to tak v pořádku? Nebo by měly kroky Buffetta brát investoři vážně?

Vyhlíží tato investiční legenda vážné ekonomické problémy a tudíž hluboké propady na trzích?

Warren Buffett je hodně specifický investor. Když se ponoříte hlouběji do hodnotového investování, zjistíte, že jde o kontrariánský styl. Když jdete tedy rádi proti proudu, měli byste jeho kroky sledovat.

Poznámka

Mnozí si mylně myslí, že když jste kontrariáni jdoucí proti proudu, automaticky trh shortujete. Je to nesmyslná představa. Akorát investujete do aktiv, kde retail příliš není.

Pojďme si tedy vysvětlit, proč je prodej Apple ze strany Berkshire důležitý. A co to pro trhy znamená.

Akcie Apple zaujímaly v portfoliu Berkshire více jak 50% podíl

Berkshire Hathaway začal nakupovat akcie Apple v roce 2016, kdy byl jejich nákup za “hubičku”. Alespoň prismatem valuačních a ziskových poměrů jako jsou price to earnings, price to free cash flow a earnings yield.

Zatímco první dva byly velmi nízké, v blízkosti 10 bodů, earnings yield se pohybovalo na velmi silných úrovních. Tudíž z cenového hlediska dával tehdejší nákup smysl.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Fundamentální ukazatele akcie Apple.
Fundamentální ukazatele akcie Apple.

Zajímavé ovšem je, že se Buffett do tohoto nákupu vůbec pustil. A že akcie Apple po dlouhou dobu tvořily více jak 50% podíl portfolia Berkshire. Jeho mentor Benjamin Graham byl totiž vůči technologickému sektoru hodně skeptický.

Graham považoval technologický sektor za cosi “sezónního”, velmi nestálého. Víme, že mnohé technologické tituly se dokážou dostat rychle na vrchol, ale úplně stejně rychle mohou posléze dolů.

Krásným příkladem jsou společnosti IBM nebo třeba Cisco. Mnohé technologické hvězdy už nic nepovypráví, protože dávno neexistují.

Buffett právě v roce 2011 vsadil na IBM, což se ovšem příliš nevyplatilo. Titul byl sice velmi levný, ale nedokázal se dostat zpátky na výsluní. Berkshire proto v roce 2018 všechny pozice v IBM zlikvidoval.

Apple je ovšem jiný příběh. Berkshire Hathaway inkasoval za relativně krátkou dobu ohromné výnosy. Zatímco IBM bylo zklamání, Apple tento neúspěch bohatě vykompenzoval.

Portfolio společnosti obsahovalo 915 milionů kusů akcie Apple, což dělalo více jak těch 50 % z celku. Nyní počet akcií dosahuje 400 milionů kusů, což je relativně necelých 30 %.

Warren Buffett akumuloval 277 miliard dolarů v hotovostních rezervách

V dolarovém vyjádření činily největší prodeje samozřejmě Apple. Leč Buffett prodával i jiné tituly. Například Bank of America. V každém případě vzrostla hotovost na 277 miliard dolarů.

Nebylo to hned. Nicméně v předešlých kvartálech šlo vidět, že se Berkshire akumuluje více a více hotovosti.

Poznámka

Hotovost v tomto smyslu neznamená peníze pod polštářem. Jde o prostředky držené na běžných účtech, termínovaných účtech a pokladničních poukázkách (treasury bills).

Ještě na začátku roku se říkalo, že o nic nejde, protože relativně vůči celkovým aktivům společnosti se úroveň držela v blízkosti 20letého průměru. Což je nějakých 13-14 %. Za předešlé dva kvartály se ovšem podíl hotovosti navýšil až na rekordních 25 %.

Celková aktiva společnosti dosahují 1,07 bilionu dolarů

Zdroj: bloomberg.com
Podíl hotovosti Berkshire Hathaway vůči aktivům
Podíl hotovosti Berkshire Hathaway vůči aktivům

Podíl hotovosti se blíží akorát k situaci z června 2005, kdy úroveň dosahovala 24,5 %. Což se mu posléze, jak víme, dost vyplatilo.

Vzhledem k tomu, že podíl hotovosti Berkshire vzrostla na historická maxima, tím získáváme větší odchylku od průměru. Lze z toho usuzovat, že Buffett vyhlíží natolik velké problémy, že si připravuje rezervy na nákupy?

Buffett nemusí nutně vyhlížet ekonomickou recesi nebo vyloženě krizi. Pro hodnotové investory je makroekonomický výhled naprosto druhořadá záležitost. Z jejich pohledu je to k ničemu.

Spíše jde o logický závěr hodnotového investora, který nechce mít tak velkou expozici v jednom technologickém titulu. Kdo zná práci Grahama, případně Dodda, ví, že držet technologické akcie déle jak jeden ekonomický cyklus, je poměrně riskantní. Obzvlášť v takové koncentraci.

Tím chci říct, že náš věštec z Omahy sice makro určitě sleduje, ale nedělá na základě toho investiční rozhodnutí.

Čistě fundamentálně má smysl prodat titul, který přinesl ohromné kurzové výnosy. A navíc je prismatem valuace titul vskutku drahý. Jelikož tím investor přichází o onen bezpečnostní faktor.

Prodá Warren Buffett i zbývající akcie Apple?

Domnívám se, že s ukončením třetího kvartálu uvidíme, jak se Berkshire zbaví další porce akcií Apple.

Nikdo vám ovšem s jistotou nepoví, zda si společnosti nějaký podíl neponechá. Nebo se zbaví úplně všeho. Podle mě Buffett akorát redukuje riziko, které vyplývalo z toho, že má v portfoliu dost drahý titul. Tudíž si asi něco spíše nechá.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.