Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč se cena Bitcoinu za 3 měsíce nepohnula, i přes miliardy přiteklé z ETFs?

Prostředky přitékající do bitcoinových ETFs nemají na cenu významný vliv. Obchodníci přinášejí vysvětlení, proč.

Proč se cena Bitcoinu za 3 měsíce nepohnula, i přes miliardy přiteklé z ETFs?
Zdroj: kaspersky.com

Přestože spotové ETFs na Bitcoin (BTC) ve Spojených státech zažily neuvěřitelnou sérii 19 dní čistých přílivů, mnozí si kladou otázku, proč cena Bitcoinu stále nedosáhla svého historického maxima 73 670 USD z března.

Odborníci se domnívají, že na tuto otázku mají odpovědi.

ETFs jsou důležité, ale ta americká nestačí

V průběhu 2 měsíců po schválení spotových ETFs 10. ledna vzrostla hodnota Bitcoinu téměř o 53 %, čímž dosáhla 13. března historického maxima 73 670 USD.

Nicméně za tři měsíce od té doby se BTC nepodařilo toto maximum překonat a obchodoval se převážně v rozmezí mezi svým ním a podporou na úrovni 60 000 USD.

K 6. červnu spotové ETFs po celém světě držely přibližně 1,3 milionu BTC, což představuje 5,2 % celkové cirkulující nabídky bitcoinů. Velká část tohoto množství byla držena ETFs obchodovanými v USA.

Nicméně analytici tvrdí, že na cenu Bitcoinu působí řada dalších faktorů a samotné ETFs nejsou dostatečně silné, aby výrazně ovlivnily tržní hodnotu.

“Přílivy do ETF jsou vynikající, ale nejsou dostatečně silné, aby překonaly celkový ekosystém prodeje (zatím),” řekl zakladatel Capriole Investments Charles Edwards.

“Trh se skládá z různých segmentů – spotu, futures, ETFs a opcí. Cena v jakémkoli okamžiku je výsledkem všech těchto faktorů, ne jen jednoho,” vysvětlil obchodník Christopher Inks na sociální síti X.

Od svého spuštění zaznamenaly bitcoinové ETFs přílivy celkem 15,5 miliardy USD. Někteří obchodníci však věří, že tato částka je stále příliš malá na to, aby výrazně ovlivnila ceny, dokud se neotevřou další trhy.

Například v Británii ani Japonsku zatím nejsou žádné spotové bitcoinové ETFs. Existuje zde tedy velký prostor pro růst.

Snižující se počet hodlerů a nízká likvidita

Edwards naznačil, že pro další výrazný růst ceny bude nutné potvrzení jednoho ze tří hlavních faktorů:

  • vyšší průměrný nákup ETFs,
  • snížený prodej ze strany dlouhodobých držitelů (hodlerů)
  • a růst likvidity v USA nebo globálně.

Zdůraznil, že prodeje dlouhodobých držitelů jsou významným faktorem, a poznamenal, že ti, kteří drží Bitcoin déle než dva roky, v roce 2024 prodávali častěji.

Podíl této skupiny mezi ostatními se za posledních šest měsíců mírně snížil asi o 3 %, což má na Bitcoin větší dopad, než by se mohlo zdát.

Zdroj: twitter.com/caprioleio
Vývoj počtu dlouhodobých držitelů Bitcoinu
Vývoj počtu dlouhodobých držitelů Bitcoinu

“Ačkoliv 3 % nevypadají jako mnoho, jde o přibližně 630 000 BTC, což je asi trojnásobek množství, které nakoupily všechny ETFs v USA,” vysvětlil Edwards.

Dále poznamenal, že účinky halvingu Bitcoinu se ještě plně neprojevily a tvrdí, že v následujících 12 měsících pravděpodobně uvidíme výrazný rozdíl mezi spotřebou ETFs a vytěženými bitcoiny.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.