Podle statistik dokáže v prop tradingu uspět pouze 5 % obchodníků a je otázkou o jakém časovém horizontu je řeč. Proto se v dnešním článku zaměříme na důvody, které vedou k nesplnění prop firm challenge, nebo které stojí ze jejím velmi brzkým ukončením.
Důvody neúspěchu budeme hledat jak v obchodní psychologii, tak i v obchodní strategii.
1) Špatně nastavené riziko
Jedním z hlavních důvodů, proč obchodník nesplní pravidla prop firm challenge, je špatně nastavené riziko. Pokud jsou pravidla kapitálového poklesu nastavena na denní drawdown 5 %, není možné obchodovat s 5% rizikem na obchod. Pak by stačila jedna ztráta a challenge by byla ukončena.
Ještě než se tedy obchodník pustí do plnění challenge, měl by mít jasno v tom, kolik ztrátových obchodů v řadě jeho strategie generuje. Na základě této informace je potřeba stanovit riziko na jeden obchod. Tímto způsobem obchodník řídí své peníze a především riziko.
Pokud se ucházíte o obchodní depozit 10 000 USD a máte 5% denní drawdown, je potřeba sledovat sérii ztrátových obchodů vaší strategie. Pokud víte, že můžete inkasovat 5 ztrát za sebou, musí být celkové riziko nižší než 1 %, abyste během jednoho aktivního obchodního dne nepřišli o challenge.
2) Moc obchodujete
Především začínající obchodníci mají tendenci provádět mnoho zbytečných obchodů. Tato tendence je celkem pochopitelná, začátečník podléhá euforii z něčeho nového a snaží se vydělat peníze na každém cenovém pohybu.
A právě tento přístup k tradingu se mu s vysokou pravděpodobností dříve nebo později vymstí.
Prop firm obchodníci by měli klást důraz především na kvalitu než na kvantitu svých obchodů. Tito obchodníci sice disponují fiktivním kapitálem, ovšem ten mohou při trošce trpělivosti přetvořit v reálné peníze, což je jistě důvod ke změně.
Další důvod pro snížení obchodní frekvence a zlepšení kvality obchodů je dlouhodobost. Získáním fundovaného účtu totiž celý trading teprve začíná.
3) Máte jasno ve své strategii?
Úplný základ tradingu je vždy obchodní strategie. Někteří obchodníci nicméně věří tomu, že jsou schopní si vydělat prop tradingem miliony korun, aniž by se obtěžovali trading naučit.
Je pravda, že trh může být volatilní a i naprostý začátečník na něm může inkasovat zisk, ale kolikrát se tato situace bude opakovat?
Trading je disciplína jako každá jiná. Nejprve je potřeba se jej naučit, pochopit zákonitosti, které hýbou s cenou, zapracovat na money managementu a své psychice a až poté je možné vyrazit vstříc vytouženému kapitálu. Ostatně, ani hokejista nemůže jít jen tak do NHL, nejprve se musí hokej naučit hrát.
4) Jste chamtiví
Další velmi častou chybou při prop tradingu je, že si obchodníci nevybírají své zisky. Zní to možná na první přečtení divně, ale pravda je, že když už se obchodník dostane do zisku, tak jej ovládne chamtivost a on namísto výběru zisku na logické úrovni (support a rezistence) doufá v to, že se zisk bude ještě více maximalizovat.
Ovšem tak to většinou nedopadne, trh se otočí a ze ziskového obchodu může být najednou ztráta.
5) Věříte iluzi
Prop trading je lákavý především vidinou velkých peněz, milionových payoutů a obchodního kapitálu, který by člověk jen tak bez investorů dohromady nedal. Přesně tyto vzdušné zámky také využívají prop firmy ve svém marketingu.
Zde se opět oklikou vracíme k tomu, že je potřeba se trading nejprve naučit, projít si ziskovým i ztrátovým obdobím a vědět, co dělat ještě před tím, než o payouty začnete usilovat.
Vše má totiž svůj vývoj. Dítě se nejprve musí naučit chodit, než začne běhat. Stejně tak se trader musí nejprve naučit spravovat stovky dolarů, pak tisíce dolarů a třeba se jednoho dne opravdu dostane na desetitisíce nebo statisíce dolarů.
Iluze rychlého zisku bez práce je největším nepřítelem každého, kdo o fundovaný účet usiluje.
Závěr
Největším nepřítelem obchodníků je jejich hlava. Přílišný strach z obchodování, nebo naopak vysoká chamtivost vedou k porušování obchodního plánu.
Neúspěšní prop firm tradeři také mohou provádět příliš velké množství obchodů, což opět souvisí s chamtivostí a také snahou vydělat rychle peníze.
To, co dělá z tradingu spíše hazard než byznys, je ovšem podlehnutí iluzi rychle a snadno vydělaných peněz. Pokud věříte tomu, že si tradingem vyděláte miliony bez práce, velmi se pletete a finanční trhy vás o tom rychle přesvědčí.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.