Finanční trhy lze zkoumat z různých úhlů pohledu. Navíc každé finanční aktivum má svá specifika, která promlouvají do jeho cenového vývoje.
Obecně lze ovšem analýzu rozdělit do svou skupin. Jedná se o technickou analýzu a fundamentální analýzu.
V tomto článku se blíže podíváme na výhody a nevýhody těchto dvou analytických stylů, které by se ovšem měly navzájem prolínat. Pokud obchodník nebo investor dokáže s oběma pracovat, získává tak ucelený pohled na finanční trhy.
Všeobecný přehled
Každý obchodník by měl mít ponětí o tom, co se děje na finančních trzích z pohledu makroekonomiky a v posledních letech také z pohledu politiky. Díky těmto dvěma sférám totiž vznikají trendy, které jdou ruku v ruce s příležitostmi, ale i riziky.
Fundamentální analýza zkoumá informace, které rozhodují o chování kupců a prodejců na trhu. Díky tomu je schopná určit aktuální trendy stejně tak jako jejich možné začátky a konce.
Fundamentální analýzu lze provádět na jakémkoliv trhu, jako je například forex, komodity, akcie nebo kryptoměny.
Nevýhodou fundamentální analýzy je, že nedokáže přesně určit v jakém čase, nebo na jaké cenové úrovni dojde ke vzniku nového trendu, tržní korekci nebo k ukončení trendu.
Často se stává, že i když fundamentální analýza tvrdí, že by měl nastat nový trend, trhu nějakou dobu trvá, než jej začne realizovat.
Pokud investor nebo obchodník neprovádí fundamentální analýzu, připravuje se tak o výrazný potenciál dlouhodobých cenových pohybů, na kterých může realizovat zajímavé zisky.
Technická analýza
Při technické analýze obchodníci a investoři pracují přímo s cenovým grafem. Její hlavní výhodou je, že díky ní lze určit konkrétní ceny nebo cenová pásma, kde je vyšší pravděpodobnost na vznik nového trendu.
Díky technické analýze tak mohou obchodníci mnohem efektivněji časovat své vstupy do trhu a výstupy z něj. Díky tomu je technická analýza efektivní při řízení investic a risk managementu.
Technická analýza předpokládá, že se trh pohybuje v cyklech a to co se odehrálo v minulosti, se bude v budoucnosti opakovat. Ne vždy to ovšem platí.
Její hlavní nevýhodou ovšem je, že v okamžiku silného trendu nefunguje. Technické supporty a rezistence totiž nefungují, když je trh velmi volatilní a cloumají s ním makroekonomické a politické změny.
Slovo závěrem
V tomto článku jsme se podívali na hlavní výhody a nevýhody technické a fundamentální analýzy.
Síla fundamentální analýzy spočívá v interpretaci makroekonomických událostí, zatímco síla technické analýzy spočívá v časování obchodů a investic.
Obchodníci a investoři by měli pracovat s oběma druhy analýz, protože jim to nabídne ucelenější pohled na finanční trhy. I přes to, že není možné interpretovat každý cenový pohyb, je výhodou vědět kdy obchod realizovat, a proč ho realizovat.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.