Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč byste rozhodně neměli investovat peníze do Buffettovy společnosti?

Tato investice zpravidla překonává S&P 500. Její výkonnost ovlivňuje nejúspěšnější investor světa. Zdá se být skvělou volbou, ale není pro každého.

Proč byste rozhodně neměli investovat peníze do Buffettovy společnosti?
Zdroj: Midjourney AI

Berkshire Hathaway je na Wall Street ikonou, která je proslulá nejen svými působivými finančními výsledky, ale také nekonvenčním obchodním modelem.

Společnost, vedená legendárním Warrenem Buffettem, často označovaným jako “Věštec z Omahy”, se stala majákem pro investory usilující o dlouhodobý růst.

Investování do společnosti Berkshire Hathaway však vyžaduje hlubší pochopení její jedinečné struktury a investiční filozofie.

Výkonnost je vysoko nad průměrem

Od přelomu století vzrostly akcie Berkshire Hathaway přibližně o 1 000 %. To je pozoruhodný výkon v porovnání se ziskem indexu S&P 500, který za stejné období dosáhl přibližně 260 %.

Růst akcií Berkshire Hathaway od začátku roku 2000

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I po reinvestici dividend se celkový výnos indexu S&P 500 vyšplhá na asi 460 %, což stále výrazně zaostává za společností Berkshire Hathaway, která dividendy nevyplácí.

Tato mimořádná výkonnost je z velké části přičítána schopnosti Warrena Buffetta identifikovat lukrativní investiční příležitosti a jeho vytrvalosti během poklesů trhu.

Buffettův přístup spočívá v investování do dobře řízených společností, které mají rozumnou cenu, nebo ještě lépe, jsou podhodnocené.

Manažerské týmy těchto podniků pak nechává fungovat samostatně a zasahuje pouze v případě potřeby, například v případě dlouhodobě špatných výsledků.

Nelze porozumět všem složkám Berkshire

Berkshire je konglomerát, který se skládá z různorodých dceřiných společností, a který drží ohromné množství akciových podílů v dalších firmách. Když si koupíte akcie Berkshire Hathaway, v podstatě si kupujete investiční filozofii Warrena Buffetta, nikoli konkrétní podnik.

Tento přístup se vzhledem k historické výkonnosti společnosti ukázal jako správné rozhodnutí, ale nemusí vyhovovat každému investorovi.

Pro ty, kteří dávají přednost hlubšímu proniknutí do činnosti společností, do nichž investují, může být Berkshire Hathaway frustrující.

Konglomerát zahrnuje velice různorodé podniky, jako je maloobchodní prodejce nábytku, společnost poskytující veřejné služby, výrobce barev, železnice, výrobce kovových dílů a provozovatel plynovodů. Mezi jeho nejvýznamnější podíly patří také pojišťovací gigant GEICO.

Nemají společné rysy kromě toho, že se Buffettovi v době nákupu zdály atraktivní.

Berkshire poskytuje o většině svých dceřiných společností jen omezené údaje, což může být pro investory, kteří se orientují na detaily, sporným bodem.

Portfolio je široké a proměnlivé

Kromě vlastněných podniků si Berkshire Hathaway udržuje dynamické portfolio akcií. Toto portfolio zahrnuje dlouhodobé podíly, jako je dividendový král Coca-Cola nebo ropná společnost Chevron, ale může se měnit, protože Buffett a jeho tým akcie neustále nakupují a prodávají.

Aktuální vývoj cen akcií Chevron

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Berkshire například nedávno ukončila svou investici do Paramount Global, kterou Buffett popsal jako nákladnou chybu.

Tato proměnlivost znamená, že investoři nemohou v daném okamžiku přesně sledovat portfolio společnosti. Investice do Berkshire Hathaway v podstatě znamená, že svůj kapitál svěříte Buffettovi a jeho týmu, kteří jej budou spravovat vaším jménem.

To se více podobá investici do podílového fondu než přímému nákupu akcií jedné společnosti.

Rozdílem jsou tady poplatky, které byste podílovému fondu zaplatili za správu, ale u Berkshire se jim vyhnete.

Pokud ale dáváte přednost přímé kontrole nad svými rozhodnutími, nemusí model Berkshire Hathaway odpovídat vašemu investičnímu stylu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
7

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.