Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Překvapivý krok Warrena Buffetta: Prodává dividendové krále!

Publikováno
Překvapivý krok Warrena Buffetta: Prodává dividendové krále!
Zdroj: Midjourney AI

Mezi mnoha společnostmi, které vyplácejí dividendy vynikají dividendoví králové – společnosti, které dividendy navyšují každý rok minimálně 50 let v řadě. Kterých dividendových králů se nyní zbavil Warren Buffett

O titul dividendového krále spolu firmy soupeří kvůli prestiži, který s sebou přináší. Společnosti, které zvyšují každý rok dividendy totiž odrážejí i další požadované vlastnosti – stabilní růst a dlouhodobě rostoucí ziskovost.

Warren Buffett se tváří konzervativně

Tato legenda mezi investory je známá tím, že se nenechá zlákat výkyvy trhu a akcie, které nakupuje drží dlouhodobě. Některé i po celé dekády. Nechal se dokonce v jednom rozhovoru slyšet, že jeho oblíbenou délkou držení je navždy.

Promyšlená strategie a trpělivé vyčkávání jsou jeho obchodní značkou a příslovím “risk je zisk” se příliš neřídí.

Konzervativní portfolio a vyčkávací strategie se mu dlouhodobě dobře vyplácejí, ale některé ze společností Warrena Buffetta mají vlastní hlavu a jejich CEO mají vlastní strategické plány. Dlouhodobě je to vidět na taktice občasných rychlých obchodů holdingu Berkshire Hathaway.

(Ne)Zbavují se dividend

Právě Berkshire Hathaway v posledním kvartále prodalo akcie za neuvěřitelných 7 miliard dolarů. Mezi nimi i akcie dvou dividendových králů. Jedním z nich je společnost Johnson & Johnson (JNJ). Berkshire Hathaway oznámilo prodej celého svého podílu ve třetím kvartále letošního roku. Výrobce drogerie a zdravotních pomůcek od té doby klesl o 11% ale předpovídá se jeho brzký návrat.

Druhým dividendovým králem je Procter & Gamble (PG), společnost, která obchoduje s předměty denní potřeby, jako papírové utěrky nebo holící žiletky. Tato společnost vykázala za poslední rok růst pouze o 1 %, ovšem o neuvěřitelných 65 % za posledních pět let. Berkshire Hathaway ohlásila opět prodej celého svého podílu.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson a Procter & Gamble za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Johnson & Johnson / JNJ
Načítání
Načítání
Načítání
Procter & Gamble / PG
Načítání
Načítání
Načítání

Přestože holding prodal tyto dva podíly, pasivního příjmu se rozhodně nezbavuje. Vlastní podíly v mnoha dalších společnostech, a většina nejvíce ziskových společností v jejich portfoliu dividendy vyplácí.

Například akcie Coca Cola vlastní holding od pozdních osmdesátých let a jedná se o jeho čtvrtý největší balík akcií. Coca Cola rovněž patří mezi dividendové krále, když výplatu dividend navyšuje už 61 let.

Při bližším pohledu zjistíme, že pro Berkshire Hathaway to není zanedbatelná částka. Při výplatě 1,84 USD za akcii, s tím že Berkshire vlastní přes 400 milionů akcií, činí roční zisk holdingu na těchto dividendách téměř 750 milionů USD.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎