Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin se nezadržitelně blíží k cenovce 50 tisíc USD. Co ukazuje na to, že hodnota tohoto aktiva poroste i dále?
Cena Bitcoinu (BTC) pokračuje od začátku roku ve svém růstu. Do nového roku vstupoval na hodnotě lehce pod 44 000 USD. Kolem této částky osciloval v průběhu ledna, nicméně v prvním únorovém týdnu započal růst. Za poslední týden vyrostla kryptoměna téměř o 12 % a během soboty 11. února se dostala nad 48 000 USD.
Analytici předpovídají, že by cena mohla růst i dál. Jedním z faktorů posunu ceny BTC je spuštění vůbec prvních veřejně obchodovaných fondů (ETFs) navázaných na BTC, který byl schválen Komisí pro cenné papíry USA. Stalo se tak v polovině ledna.
Jaké další 3 metriky mohou ukázat, jestli BTC poroste i dále?
Ukazatel SuperTrend je oblíbený nástroj pro technickou analýzu. Obchodníkům pomáhá identifikovat zajímavé trendy u jednotlivých aktiv, ať už se jedná o akcie nebo další komodity.
Takzvaná linie supertrendu se vypočítá jako úprava zavírací ceny aktiva (v tomto případě kryptoměny) o hodnotu, která se získá vynásobením průměrného skutečného rozpětí (ATR) a stanoveného multiplikátoru. ATR je indikátorem volatility a měří velikost pohybu ceny aktiva.
Pokud je cena nad supertrendem, obecně se předpokládá, že trh roste, a to signalizuje nákupní příležitost. Naopak, když se cena pohybuje pod supertrendem, trh má sestupnou tendenci a ukazatel naznačuje možnou příležitost k prodeji.
Obchodníci věnující se trhu kryptoměn nyní říkají, že indikátor se obrátil z “červené” barvy na “zelenou” a překlopil se do býčího trendu. Když se tak stalo v minulosti, tak poté následovaly značné nárůsty cen BTC v letech 2013, 2017 a 2021.
Když se cena BTC dostala 9. února nad 47 000 dolarů, tak spotové bitcoinová ETFs získaly v průměru kolem 4 %. Značný příliv finančních prostředků zažívají také fondy, které se zabývají investicemi do bitcoinových ETF. A pozitivní tok financí do fondů značí růst ceny.
Například Geoff Kendrick, ředitel Crypto Research v britské bance Standar Chartered, předpovídá, že letos dojde k čistému přílivu peněz do spotových bitcoinových ETF ve výši 50 až 100 miliard USD.
Metrika In/out of the money around price (IOMAP) je přibližná verze indikátoru The Global In/Out of the Money (GIOM). GIOM klasifikuje adresy na základě toho, zda na svých pozicí vydělávají, jsou na nule, nebo prodělávají. Činí to tak, že porovnává cenu, za kterou uživatel kryptoměnu nakoupil s tou aktuální.
IOMAP pokrývá nejrelevantnější shluky, které se nachází v rozmezí 15 % od momentální ceny, a to jak směrem dolů, tak i směrem nahoru. Obchodníci na základě IOMAP mohou odhadnout, na jakých hodnotách budou držitelé svá aktiva prodávat nebo naopak nakupovat.
IOMAP v současnosti ukazuje, že v cenovém rozpětí mezi 41 526 USD a 42 942 USD nakoupilo BTC zhruba 2,61 milionu adres. To znamená, že tito lidé nejspíš nebudou BTC prodávat pod touto úrovní a spíše očekávají, že cena poroste.
V krátkém horizontu se navíc situace jeví tak, že obchodníci umisťují své cenové cíle BTC do oblasti mezi 48 tisíc a 50 tisíc USD.
Kromě výše zmíněných faktorů se na ceně BTC v letošním roce podílí také příliv institucionálních investorů (banky, pojišťovny, penzijní fondy, podílové fondy atd.) a samozřejmě také halving, který proběhne už v dubnu.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.