Jak asi všichni víme, nic není zadarmo, a v dnešní době ani život ne. České domácnosti jistě v posledních několika letech postřehly neblahý trend a to, že roste výše životního i neživotního pojištění a je čím dál více finančně náročné ochránit sebe i svůj majetek před následky nehody. Jak se investor tomuto trendu může bránit a jak může pomocí investic korigovat výši nákladů na pojištění?
Ještě než si představíme metodu, jak lze snížit náklady na pojistné, pojďme si připomenout, co vše životní a neživotní pojištění zahrnuje, jaké možnosti pojištění jsou v České republice nabízeny a kdo je nabízí. Díky získaným znalostem budeme pak schopni pochopit vazby mezi růstem pojištění a růstem akcií pojišťovacích společností.
Již nastíněný trend zdražování je demonstrován na grafu níže. Podle výsledků České asociace pojišťoven se v poledních pěti letech zdražuje především neživotní pojištění, zatímco to životní zaznamenává pouze mírný růst.

Na českém trhu působí především zahraniční pojišťovny, v čele s Generali Česká Pojišťovna, která je v celém tomto segmentu zastoupena největším podílem 26,2 %. Druhý největší podíl má na české pojišťovací scéně společnost Kooperativa s podílem 23,2 %. Zbytek trhu je rozdělen mezi Allianz, ČSOBP, Českou podnikatelskou pojišťovnu, UNIQA a ostatní minoritní pojišťovny.

Druhy pojištění v České republice
Jak jsme si již nastínili, v ČR existují dva základní druhy pojištění a to životní a neživotní. V rámci životního pojištění si lze pořídit následující produkty:
- životní pojištění bez rezervotvorné složky – je vhodné pro živitele rodiny, kdy se bude v případě jeho úmrtí vyplácet pojistné plnění
- kapitálové životní pojištění – jedná se o zhodnocování financí klienta pomocí nabízených úrokových sazeb
- investiční životní pojištění – finanční rezervy jsou investovány do investičních fondů, dle výběru klienta
- důchodové pojištění – pouze marketingový název pro pojištění v rámci kapitálového životního pojištění
V rámci neživotního pojištění si lze v ČR sjednat následující produkty:
- pojištění majetku
- pojištění odpovědnosti za škodu
- pojištění osob – úrazové pojištění, pojištění příjmů v pracovní neschopnosti, cestovní pojištění
- další pojištění – pojištění úroků, pojištění záruky, individuální pojistné
Některá neživotní pojištění mohou být státem nařízená. Například v případě vlastnění automobilu, musí být sjednáno povinné ručení, nebo insolvenční správci musí mít uzavřené pojištění dle zákona o insolvenci.
Růst cen pojistného a růst akcií pojišťoven
Nyní se dostáváme k samotnému jádru tohoto článku. Na českém pojistném trhu působí především zahraniční společnosti, jejichž sesterské divize nabízejí českým občanům pojištění všeho druhu.
Tak například majoritní vlastník Generali Česká pojišťovna, lídr v pojišťovnictví v ČR, je vlastněna francouzskou společností Societe Genarale, která vykázala meziroční nárůst tržeb o 21,32 %. A to je ono! Každý investor má možnost nakoupit akcie majoritních vlastníků českých pojišťoven, čímž se bude zajišťovat vůči růstu cen uzavřených pojistek. Představme si ty nejdůležitější informace, které mohou zajistit investorům buď zhodnocení financí, nebo snížení nákladů na uzavřené pojistky.
1) Société Générale – Generali
Tato francouzská finanční skupina působí celkem v 61 zemích po celém světě. V loňském roce vykázala meziroční nárůst zisků o 21,32 %. Roční dividenda činila 0,67 USD. Podíl, její sesterské společnosti, působící na českém trhu, Generali, činí 26,2 %, jedná se tak o největší tuzemskou pojišťovnu a zároveň zajímavou dividendovou akcii.
Díky možnosti investovat do akcií této společnosti má každý investor v rukou nástroj, jak si nejen snížit náklady na mnohá pojištění, ale také má možnost i zhodnotit své finanční prostředky, protože akciový graf této společnosti v posledním roce v podstatě pouze roste.
2) Vienna Insurance Group – Kooperativa
Klienti Kooperativy mohou díky možnostem investovat do akcií této rakouské společnosti své náklady na pojištění snížit, což je jistě vítané jak pro jednotlivce, tak pro rodinný rozpočet.
3) Allianz
Tato společnost je ke svým investorům poměrně štědrá a vyplácí jednou ročně dividendy, jejichž poslední hodnota činila 11,57 USD. To je velmi zajímavé číslo, které může pomoci zhodnocovat kapitál i dlouhodobým investorům této společnosti.
4) KBC Group – ČSOB
Československá obchodní banka (ČSOB) není vlastněna žádnou českou, nebo slovenskou společností, jak by mohl název napovídat. Jedná se totiž o dceřinou společnost belgické KBC Bank, která je univerzální vícekanálová bankovní pojišťovna se zaměřením na soukromé klienty a malé i střední podniky. Tato společnost zaznamenala největší roční akciový růst (z výše uvedených) a to 150 %. Za tímto číslem patrně stojí meziroční nárůst zisků, který činí 21,45 %.
Závěr
Při pohledu na složení českého pojišťovacího segmentu je smutné, že je v naprosté většině ovládán zahraničními giganty v tomto odvětví. Dobrou zprávou pro českého spotřebitele ovšem je, že má možnost pomocí finanční investice, se spolupodílet na růstu těchto mezinárodních pojišťoven, čímž může kompenzovat vlastní náklady na pojistném, případně může i své finanční prostředky zhodnotit.