Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokles indexu S&P 500 v roce 2024 je reálnou hrozbou. Co ho může způsobit?

Renomovaný ekonom Gary Shilling varuje před možným poklesem trhu o 25-30 %. Americká ekonomika je podle něj už teď v recesi. Měkké přistání ekonomiky je podle něj nepravděpodobné!

Publikováno
Pokles indexu S&P 500 v roce 2024 je reálnou hrozbou. Co ho může způsobit?
Zdroj: depositphotos.com

Renomovaný ekonom Gary Shilling, známý svými přesnými tržními předpověďmi, nedávno vydal důrazné varování pro americkou ekonomiku a akciový trh. V internetovém vysílání společnosti Rosenberg Research, Shilling otevřeně vyjádřil svá očekávání výrazného poklesu trhů a širší ekonomiky.

Shilling naznačil, že index S&P 500 je na pokraji výrazného poklesu, který by mohl dosáhnout 25 až 30 %. Přičítá to zpožděným účinkům zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed) a očekávanému snížení zisků podniků. Tyto faktory by mohly benchmarkový index stlačit na nejnižší úroveň od podzimu 2020, možná až na úroveň kolem 3 300 bodů.

Působivý 24% nárůst indexu S&P 500 v předchozím roce při tom podpořil obecnou důvěru v růst trhů.

Výkonnost indexu S&P 500 za loňský rok

Zisky indexu S&P 500 táhla v loňském roce hrstka akcií

Zisky amerického trhu trhu v roce 2023 nebyly rovnoměrně rozloženy. Výkonnost trhu výrazně ovlivnila malá skupina akcií s velkou tržní kapitalizací, známá jako “velkolepá sedmička”, zahrnující technologické giganty jako Apple, Microsoft, Nvidia nebo Amazon.

Tyto akcie, které tvoří přibližně 30 % tržní hodnoty indexu S&P 500. Mají větší váhu než jakákoli sedmička největších společností v historii indexu.

Technologické mega caps se však od začátku roku potýkají s problémy, jak jsme již informovali. Apple ztratil nepředstavitelné v minulém týdnu na tržní kapitalizaci více než 3,5 bilionu korun a akcie Nvidia by mohlo zasáhnout případné splasknutí AI bubliny.

Shilling také vyjádřil preferenci amerických státních dluhopisů před zlatem s odkazem na sílu státního dluhu jako úvěrového nástroje. Navzdory různým faktorům, které ovlivňují cenu zlata, neprojevil o drahý kov větší zájem s tím, že tyto síly se často vzájemně neutralizují, což podle něj činí zlato méně atraktivní investicí.

Americká ekonomika

Pokud jde o americkou ekonomiku, Shilling naznačil, že je již možná v recesi, tedy že HDP už v současnosti klesá, jen o tom zatím nejsou zveřejněná data. Kritizoval metodiku Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) pro oficiální vyhlašování recese a naznačil, že v době, kdy je recese vyhlášena, je již často příliš pozdě na to, aby její potvrzení mělo praktický význam.

Shilling byl skeptický také k očekávanému “měkkého přistání” americké ekonomiky, kdy by po růstu úrokových sazeb měl FED měnovou politiku zase uvolnit a zabránit tím recesi.

Varoval, že sázka na měkké přistání je v rozporu s historickým precedentem. Upozornil na signály ekonomických potíží, jako je opatrný přístup malých podniků, nedávné průzkumy ukazující zvýšené obavy majitelů malých podniků z ekonomických vyhlídek a omezování náboru zaměstnanců a plánů expanze.

Ekonom také varoval před přílišným optimismem na trzích, zejména pokud jde o očekávání ohledně kroků Federálního rezervního systému v oblasti úrokových sazeb.

Předpověděl, že Fed pravděpodobně nesníží sazby dříve než v polovině roku a že ekonomika bude nadále vykazovat známky oslabování.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.