Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Binance ztrácí svůj tržní podíl. Hrozí jí pád?

Kryptoměnová burza Binance ztrácí svůj tržní podíl. Po žalobách a miliardovém vyrovnání mění management.

Publikováno
Binance ztrácí svůj tržní podíl. Hrozí jí pád?
Zdroj: Depositphotos.com

Kryptoměnová burza Binance zaznamenala v průběhu roku znatelný pokles svého tržního podílu, částečně kvůli právním problémům. Na začátku roku jí patřil dominantní více než 55% podíl, který od té doby podle údajů společnosti TheBlock klesl na méně než 40 % v prosinci.

Toto snížení podílu na trhu je doprovázeno výrazným poklesem měsíčních objemů obchodů, které se propadly o více než 70 %, a to z 470 miliard amerických dolarů v lednu na 130 miliard amerických dolarů v září.

Přestože od září došlo díky růstu cen kryptoměn k mírnému nárůstu objemů, nestačilo to k zabránění celkově klesajícího trendu tržní dominance Binance.

Zdroj: TheBlock.co
Vývoj tržního podílu největších centralizovaných burz
Vývoj tržního podílu největších centralizovaných burz

Právní problémy vyšly draho

Problémy společnosti byly umocněny právními problémy jejího zakladatele Changpenga “CZ” Zhaoa, který čelil obvinění regulačních orgánů. Nakonec to vedlo k finančnímu vyrovnání ve výši více než 4 miliard USD v rámci řešení žalob podaných americkou Komisí pro obchodování s komoditami.

V návaznosti na tyto události odstoupil Zhao z funkce generálního ředitele, což pro burzu znamenalo zásadní okamžik. Společnost také v průběhu roku zaznamenala vlnu odchodů vedoucích pracovníků, což signalizuje širší změny v jejím vedení.

Měnící se konkurenční prostředí

Navzdory těmto problémům si Binance stále udržuje významné vedení jako vedoucí kryptoměnová burza. Jeden z nejbližších konkurentů (OKX), však naopak svůj podíl na trhu zvýšil z přibližně 4 % na začátku roku na 8 % v prosinci. Podobný vývoj zaznamenávají i další konkurenti, např. ByBit vzrostl z 1,4 % na 6,1 %.

Protože je Binance soukromý subjekt, nejsou akcie společnosti Binance veřejně obchodovatelné. To Binance izoluje od přímých výkyvů na burze, ale nikoli od širší důvěry na trhu a regulačních opatření.

Jakýmsi ukazatelem důvěry může být token burzy (BNB) který v tomto roce zaznamenává silnou volatilitu, podtrženou zejména významným propadem v posledních týdnech po zveřejnění rozsudku.

Vývoj ceny BNB od začátku roku

Osud společnosti v tomto roce slouží jako jasná připomínka nestálé a nejisté povahy odvětví kryptoměn, kde dodržování regulačních předpisů a nálada na trhu hrají rozhodující roli při utváření osudů i těch nejzavedenějších hráčů.

Nyní bude záležet, jak firma tyto změny ustojí, kam ji nasměruje nové vedení a jak aktuální nejistoty využije konkurence. Bude jistě zajímavé sledovat, jestli své postavení leadera Binance udrží, nebo se z nedávných ran už nevzpamatuje.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.