Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

OPEC omezuje těžbu ropy, jak to pocítí naše peněženky?

Publikováno
OPEC omezuje těžbu ropy, jak to pocítí naše peněženky?

Organizace zemí vyvážejících ropu se domluvila, že bude pokračovat v omezování těžby ropy až do března roku 2020. OPEC informaci zveřejnil vzápětí poté, co vyšlo najevo, že v červnu 2019 objemy těžby klesly na pětileté minimum.

Klesající těžba je důsledkem především poklesem vývozu ropy z Íránu a Venezuely, které čelí neustálým sankcím ze strany USA. Budeme tak moci poděkovat za opětovné zdražení pohonných hmot agresivní zahraniční politice Donalda Trumpa?

Snaha arabských šejků přišla vniveč

Přestože se politický spojenec USA z Blízkého východu snažil, vyšší těžba v Saudské Arábii snížení ve dvou výše zmíněných zemích ke kompenzaci nestačila. 14 zemí sdružených v organizaci OPEC tak vytěžilo v červnu celkem 29,6 milionu barelů ropy denně, což je o 170 tisíc barelů méně než v květnu 2014.

Členové OPEC těžili podle zprávy agentury Reuters v červnu o 56 procent méně, než je uvedeno v dohodě o omezení těžby. Tuto dohodu však podepsalo pouze 11 státu kartelu, mezi kterými došlo k největšímu poklesu těžby v Iráku, Kuvajtu a Angole. Na Írán, Libyi a Venezuelu se tato dohoda nevztahuje.

OPEC, Rusko a další světoví těžaři se loni domluvili na snížení těžby o 1,2 milionů barelů denně oproti roku 2018. Dohoda měla platit pouze do června letošního roku, nyní ovšem byla prodloužena o dalších devět měsíců.

Jak reaguje graf ropy WTI?

Ačkoliv by nynější rozhodnutí o pokračujícím omezení těžby ropy a napětí ohledně vztahů mezi USA a Íránem, respektive Venezuelou mělo pozitivně zapůsobit na cenu ropy, výrazně se to neprojevilo. Cenu dolů naopak sráží pokles průmyslové výroby v Německu, kde průmysl v květnu ochladl více než se čekalo. Vývoj v počtu nových průmyslových zakázek v USA navíc klesl už druhý měsíc v řadě.

ropa WTI graf ceny
Roční graf vývoje ceny ropy WTI

Napětí v Íránu spolu s OPEC zachránily bídný týden ropy Brent

Napětí na Blízkém východě a rovněž prodloužení dohody o omezení těžby mezi členy ropného kartelu OPEC dopomohlo také severomořské ropě Brent k mírnému vyrovnání ztrát, které zaznamenávala po celý minulý týden.

I tak však ropa Brent zaznamenala nejhlubší propad ceny za posledních 5 týdnů. Když zavírala na ceně 57,51 USD.

ropa brent tydeni graf ceny
Týdenní graf vývoje ceny ropy Brent

Na roční grafu ceny ropy Brent pak můžeme vidět, že značně koresponduje s cenou WTI. Oba dva grafy dosáhly svých maxim v říjnu loňského roku a od té doby ropa zlevnila o přibližně 19 %.

ropa brent rocni graf ceny
Roční graf vývoje ceny ropy Brent

Jak reaguje cena českých pohonných hmot na tyto zprávy?

Do ceny pohonných hmot promlouvá mnohem více proměnných než pouze aktuální cena ropy, a i ta má na jejich cenu výrazný vliv pouze při zdražení řádově v desítkách procent. Na ceně českého benzínu a nafty se nejvíce podílí daně uvalené státem (65 %), a marže českých rafinérií a čerpacích stanic (12 %), zbylý podíl si pak mezi sebe musí rozdělit těžaři ropy, dodavatelé či obchodníci.

Mnohem více promlouvá do ceny benzínu umístění čerpací stanice (dálnice vs. místní komunikace), sezóna (pohonné hmoty jsou nejdražší v létě) nebo značka čerpací stanice (Tank ONO vs. Shell).

Jak tyto informace zobchodovat?

Už jsme si řekli výše, že dražší cena pohonných hmot v létě je spíš záležitost sezónní a ani na grafu ropy není možné zachytit žádný opakující se vzorec, který by nám naznačoval, že bude cena ropy v létě vyšší.

Máte-li v úmyslu zbohatnout na černém zlatě, tak se vyplatí prozkoumat možnosti fundamentální analýzy. Na tyto znalosti následně můžete navázat technickou analýzou. Nejdříve si ale o této komoditě přečtěte více v našem podrobném manuálu o ropě.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Haštal

Jaké komodity jsou nejlepší?

Petr

Těžko říct…já dlouhodobě preferuji zlato, ale jsem konzerva :D

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎