Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Odhalte budoucí pohyby akcií. Tento indikátor se za posledních 73 let nezmýlil!

Publikováno
Odhalte budoucí pohyby akcií. Tento indikátor se za posledních 73 let nezmýlil!
Zdroj: Depositphotos.com

Jednou z mála jistot, na kterou se mohou investoři spolehnout, je nejistota. Přestože za sebou mají ikonický index Dow Jones, široce sledovaný index S&P 500 i technologický index Nasdaq Composite zřejmou růstovou historii, je téměř nemožné v kratších časových obdobích předpovědět jejich budoucí pohyb.

Všechny zmíněné indexy byly například v roce 2021 nezastavitelné a dosáhly několika historických maxim. V roce 2022 to bylo přesně naopak a spadly do medvědího trhu a přinášely nejhorší roční výnosy od roku 2008.

I když bych vám rád řekl, že existují spolehlivé ukazatele nebo metriky schopné předpovědět, kam se zítra akcie vydají, žádný takový konkrétní prognostický nástroj neexistuje. Existuje však ukazatel, který má fenomenální historické výsledky v předpovídání pohybů akcií na delší – půlroční až roční – období. Za posledních 73 let se nemýlil a dokáže vám dát poměrně přesnou informaci o tom, kam by akcie mohly v budoucnosti směřovat.

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Obsah článku v kostce

  • Indexy jako Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq Composite mají jasnou růstovou historii, předpovědět jejich budoucí pohyb v kratším časovém horizontu je však téměř nemožné.
  • Seznamte se s indikátorem, který již 73 let přesně předpovídá pohyby akcií v delších obdobích – šest měsíců až rok – a poskytuje tak poměrně přesné informace o budoucím směřování akcií.
  • Investujte dlouhodobě – 20letý investiční horizont přinesl investorům v historii vždy zisky bez ohledu na to, kdy byly peníze do indexu S&P 500 investovány.

Tento ukazatel je bezchybný již 73 let

Rok 2022 nabízel v USA celou řadu protichůdných datových informací. Na jedné straně tvorba nových pracovních míst výrazně předstihla očekávání. Růst zisků 500 složek indexu S&P 500 za první čtvrtletí byl navíc celkově mnohem lepší, než se očekávalo. Podobné údaje naznačují, že krátkodobé obavy z medvědího trhu jsou přehnané – opak byl však pravdou. Americké akciové trhy se dostaly do teritoria medvědího trhu.

Na druhé straně Federální rezervní systém zvýšil sazbu federálních fondů o 500 bazických bodů za něco málo přes rok. Velikost tohoto nárůstu v tak krátkém časovém horizontu byla vždy v historii špatná a typicky tlačila americkou ekonomiku do recese – recese však nepřišla.

Ustálené pravdy tedy neplatily. Co se však týče směřování akciových trhů, což vás asi zajímá nejvíce, existuje jeden ukazatel, který se od začátku roku 1950 nemýlil v předpovědi, kam budou v nejbližších měsících akciové trhy směřovat.

Zdroj: factset.com
Pokud index S&P 500 dosáhl během prvních 100 dní alespoň 7% růstu, zakončil v kladných číslech i celoroční obchodování.
Pokud index S&P 500 dosáhl během prvních 100 dní alespoň 7% růstu, zakončil v kladných číslech i celoroční obchodování.

Jak můžete vidět na obrázku výše, benchmark S&P 500 je naprosto konzistentní v tom, že zůstává v zelených číslech i po zbytek roku, když byl 100. obchodní den v roce v zisku alespoň 7 %. Ve skutečnosti v takovém případě dosáhne index S&P 500 v průměru o 23 % lepšího výnosu za celý rok, než když zmíněné neplatí.

Pokud jde o návratnost indexu S&P 500 po 100. obchodním dni, jde také o poměrně pozitivní čísla. Ve 23 z 26 let přinesl index S&P 500 po tomto “rozhodném dni” další zisky s průměrným výnosem 9,4 %. Rok 2023 je 27. od začátku roku 1950, kdy index S&P 500 zaznamenal takto silný start.

Podobná paralela platí i pro další velmi sledovaný index Nasdaq 100. Index skládající se ze 100 největších nefinančních společností kotovaných na burze Nasdaqbyl o rok později na vyšší úrovni 14krát ze 14 případů, když uplynulo alespoň šest měsíců, aniž by dosáhl nového 52týdenního maxima. Patnáctý výskyt této události nastal 18. května 2023. Pokud by tyto bezchybné datové soubory mohly mluvit, řekly by investorům jasnou zprávu.

Investujte dlouhodobě a ignorujte krátkodobé fluktuace akciových trhů

Díky budoucí nejistotě se investoři určitě často mohou ptát, které ukazatele a metriky dokážou předpovědět budoucí pohyby akcií. Některé časem prověřené ukazatele, skutečně naznačují, že jsou schopné predikovat budoucnost, ale určitě víte, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Co si tedy z tohoto článku odnést? Pokud odstoupíte o trochu dále a podíváte se na celkový obrázek, obavy o to, zda budou akciové trhy v příštích měsících růst nebo klesat by se měly zmenšit.

Za posledních 73 let bylo konzultační firmou Yardeni Research zdokumentováno 39 případů, kdy index S&P 500 utrpěl dvoucifernou procentní korekci. V průměru dochází na Wall Street ke značným poklesům zhruba každých 1,9 roku. Jsou docela běžné, i když rychlost pohybů směrem dolů může být pro investory překvapením.

Co však bylo během těchto více než sedmi desetiletí spolehlivé, je, že indexy Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq Composite nakonec kompenzovaly své ztráty. I když není možné předem znát počáteční a koncové datum korekce nebo jak moc indexy klesnou, víme, že růst býčího trhu nakonec korekce a poklesy medvědího trhu smaže. Trpělivost je jediná věc, kterou investoři potřebují k dosažení tohoto výkonu.

Investiční horizont 20 let zatím investorům vždy v historii přinesl zisk

Když se podíváme ještě dále, je to stejný příběh. Společnost pro průzkum trhu Crestmont Research zkoumala, jaké by byly celkové výnosy včetně dividend pro investora, který si hypoteticky zakoupil benchmarkový index S&P 500 a držel tuto pozici 20 let. Crestmont byl schopen otestovat data do roku 1900 – výsledkem bylo 104 končících let s klouzavými 20letými daty návratnosti (1919 až 2022).

Zdroj: crestmontresearch.com
Výsledky zkoumání Crestmont Research
Výsledky zkoumání Crestmont Research

Největší záruku, kterou máte, při investování do akcií je nárůst indexu S&P 500 během 20leté periody. Včetně dividend by všech 104 končících let přineslo kladný celkový výnos.

Jasné zjištění je, že nezáleží na tom, kdy své peníze do indexu S&P 500 investujete, pokud jste ochotni být trpěliví a nezpanikaříte v době tržních propadů.

Je možné, že v následujících měsících nastane výrazný býčí trh, nebo se naopak objeví ten medvědí. Na odpovědi však nakonec nezáleží, pokud máte dlouhodobé smyšlení a necháte čas být vaším spojencem.

Další zdroje informací:

  • McKinsey & Company (Prime Numbers: Markets will be markets: An analysis of long-term returns from the S&P 500)
  • The Motley Fool (S&P 500 Index Fund Average Annual Return Rate)
  • Nasdaq (This Recession-Forecasting Tool Is Nearing Uncharted Territory: Here’s What It Means for Stocks)
Líbil se vám tento článek?
29
12

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.