Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Lithium byla v poslední době hojně skloňovaná komodita kvůli jejímu využití v bateriích. Nový materiál objevený umělou inteligencí by však mohl Lithium v tomto odvětví zcela nahradit.
V laboratořích Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) byla objevena zcela nová látka, která by mohla podstatně snížit spotřebu lithia v bateriích. Byla nalezena pomocí umělé inteligence a supercomputingu. Objev ohlásily společně Microsoft a PNNL, která je součástí amerického ministerstva energetiky.
Vědci tvrdí, že tento materiál by mohl potenciálně snížit spotřebu lithia až o 70 %. Jako důkaz tohoto tvrzení se od svého objevu nový materiál používá k napájení žárovky. Umělá inteligence a superpočítače umožnily provést materiálový screening, který by jinak trval dvě dekády, za méně než týden.
Z celkového počtu 32 milionů potenciálních anorganických materiálů zúžila umělá inteligence výběr na 18 možných. Toto výrazné urychlení procesu hledání umožnilo přejít rovnou k fázi testů. Proces od počátku až po vývoj funkčního prototypu baterie trval necelých devět měsíců.
Výkonný viceprezident Microsoftu Jason Zander řekl pro BBC, že jednou z misí technologického gigantu bylo zkomprimovat 250 let vědeckých objevů do příštích 25 let.
Kvůli své tržní hodnotě a stříbřitému lesku je lithium často označováno jako “bílé zlato”. Je to jedna z klíčových součástí dobíjecích baterií (lithium-iontových, tzv. lionky). Aktuálně jde o baterie, které napájejí většinu moderní technologie od elektrických vozidel po chytré telefony.
Vzhledem k tomu, že potřeba kovu roste úměrně s poptávkou po elektromobilech, svět by mohl podle Mezinárodní energetické agentury čelit nedostatku materiálu již v roce 2025. Americké ministerstvo energetiky také očekává, že poptávka po bateriích vzroste do roku 2030 až desetinásobně.
Těžba lithia je kontroverzní, protože její rozvoj trvá několik let a má značný dopad na životní prostředí. Těžba tohoto kovu vyžaduje velké množství vody a energie a proces může zanechat v krajině obrovské jizvy a také toxický odpad.
Podle doktorky Nurie Tapia-Ruizové, která vede tým výzkumníků baterií na Imperial College London, je jakýkoli materiál se sníženým množstvím lithia a dobrými vlastnostmi pro uchování energie “svatým grálem” celého průmyslu.
Nový materiál, který se v tuto chvíli jednoduše nazývá N2116, je elektrolyt v pevné fázi, který v současnosti úspěšně prošel testováním. Vědci byli schopni ze surového materiálu vytvořit funkční prototyp.
N2116 má potenciál být udržitelným řešením pro ukládání energie, protože baterie vyrobené z nově objeveného materiálu jsou bezpečnější než tradiční tekuté nebo gelové lithium. V blízké budoucnosti slibuje také rychlejší nabíjení oproti lithiovým bateriím a ještě vyšší energetickou hustotu s tisíci nabíjecích cyklů.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.