Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia ovládá 90 % trhu s AI čipy. Jak to dokázala?

Dominantní postavení Nvidie není náhoda. Firma si kolem svých zisků buduje solidní příkop a zdaleka nejde jen o technologickou vyspělost hardwaru. Proč je pozice Nvidie tak silná?

Nvidia ovládá 90 % trhu s AI čipy. Jak to dokázala?

Nvidia, lídr v oboru čipů pro umělou inteligenci, si vybudovala extrémně silnou pozici na trhu, díky které drží konkurenci na uzdě. Kombinace špičkového hardwaru a nezbytného softwaru pro vývojáře vytváří celek, který je zatím pro konkurenty nemožné ohrozit.

Podobně jako si Apple vytvořil a oplotil svůj vlastní svět, i Nvidia v posledních 20 letech budovala ekosystém, který se zaměřuje na vývojáře vytvářející systémy umělé inteligence s využitím jejích čipů.

Tím si vydobyla pozici vítěze v revoluci umělé inteligence a rychlý růst ceny jejích akcií ji vynesl na vrchní příčky nejhodnotnějších společností světa. Konkrétně je nyní s tržní kapitalizací přes 2,5 bilionu dolarů 3. největší veřejně obchodovanou společností.

Aktuální vývoj cen akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekonomický příkop Nvidie

Ústředním prvkem úspěchu Nvidie byla CUDA, softwarová platforma, která proměnila její grafické procesory. Byla představena v roce 2007 a umožnila GPU zvládat složité výpočty AI nad rámec vykreslování grafiky, což se ukázalo být pro vedoucí postavení Nvidie klíčovým bodem.

CUDA byla ale jen začátek. Nvidia rok co rok reagovala na potřeby vývojářů softwaru a vydávala specializované knihovny kódu, které umožňovaly provádět na jejích grafických procesorech obrovské množství úloh vysokou rychlostí, která byla u běžných univerzálních procesorů, jako jsou procesory od Intelu a AMD, nemyslitelná.

Poznámka

CUDA zahrnuje více než 300 knihoven kódu a 600 modelů AI, které podporují 3 700 aplikací akcelerovaných pomocí GPU. Tyto nástroje využívá více než pět milionů vývojářů ve 40 000 společnostech, což vytváří významnou bariéru pro konkurenci.

Závazek Nvidie k inovacím v oblasti softwaru je patrný i z výplatní listiny firmy, na které je mnohem více softwarových než hardwarových inženýrů. Generální ředitel Jensen Huang tomu říká “full-stack computing”, tedy poskytování všeho od čipů až po software pro vývoj AI.

Konkurence ale nespí

Vysoké náklady na čipy Nvidia vedly některé společnosti k hledání alternativ. NinjaTech AI si kvůli ceně a omezené dostupnosti čipů H100 od Nvidie vybrala čipy od Amazonu, což jí umožnilo obsloužit více než milion uživatelů měsíčně za nižší cenu.

Nvidia si je vědoma konkurenčního tlaku a tak šéf Huang slíbil, že v budoucnu v nabídce přibyde více nákladově efektivních čipů zaměřených na umělou inteligenci, aby si firma udržela vedoucí postavení na trhu.

Konkurenti jako AMD investují velké prostředky, aby zpochybnili dominantní postavení Nvidie. Ačkoli podíl AMD na AI trhu je daleko menší, také rozšiřuje své softwarové zdroje a najímá inženýry pro vývoj aplikací umělé inteligence.

Navíc další technologičtí giganti jako je Google a Microsoft také vyvíjejí vlastní čipy, aby snížili závislost na společnosti Nvidia.

Na trh také vstupují začínající firmy, jejichž cílem je vytvořit open-source alternativy k platformě CUDA ve snaze nabídnout nižší náklady a větší flexibilitu pro vývojáře. Například pozoruhodný startup Groq nedávno získal investici ve výši 640 milionů dolarů na vývoj konkurenčních čipů.

Navzdory sílící konkurenci se očekává, že podíl společnosti Nvidia na trhu s AI čipy se bude v příštích dvou až třech letech stále pohybovat kolem 90 %. A tento trh by měl do roku 2027 dosáhnout 400 miliard dolarů ročně.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.