Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nová hrozba pro americké akcie! Inflace je opět na vzestupu

Včerejší zpráva ohledně CPI ukázala, že inflace opět akceleruje. Jak zareagovaly trhy, co to znamená pro úrokové sazby a proč se nárůst cen nadále nedaří zkrotit?

Nová hrozba pro americké akcie! Inflace je opět na vzestupu
Zdroj: depositphotos.com

Vypadá to, že inflace ještě neřekla poslední slovo.

Včerejší zpráva týkající se indexu spotřebitelských cen (CPI) ukázala, že se míra inflace zvýšila o 0,5 % a dosáhla hodnoty 3 %.

Překonala tak odhady společnosti Dow Jones, která očekávala meziměsíční nárůst o 0,3 % a roční míru inflace na úrovni 2,9 %.


Federální rezervní systém tak v dohledné době nejspíše nic nezmění na svém postoji k úrokovým sazbám, které dlouhodobě drží na stabilní úrovni.

Ceny jídla stouply o 0,4 %, zatímco ceny energií vzrostly o 1,1 %, pohonných hmot pak o 1,8 %.

Reakce trhu a komentáře odborníků

Středeční CPI report vyvolal na trhu okamžitou reakci:

  • Futures navázané na index DJIA klesly o více než 400 bodů, zatímco výnosy dluhopisů výrazně vzrostly
  • Nálada na trhu se změnila, přičemž další snížení sazeb se očekává nejdříve v září
  • Předseda Fedu Jerome Powell doporučil, aby veřejnost nereagovala na zprávu přehnaně

Josh Jamner z ClearBridge Investments poznamenal, že Fed by mohl po lednové zprávě o CPI odložit další snižování sazeb – pokud o něm vůbec uvažoval.

K nárůstu inflace významně přispěly náklady na bydlení, které za měsíc vzrostly o 0,4 %.

Erik Norland z CME Group poukázal na to, že vyšší úrokové sazby hypoték tlačí stále více Američanů na napjatý trh s nájemním bydlením.

Reakce Fedu

Zpráva o inflaci následovala po komentářích Jeroma Powella, který naznačil, že Fed by mohl se změnou sazeb počkat.

V projevu před bankovním výborem Senátu Powell zmínil, že jeho orgán hodlá postupovat opatrně, což souvisí s celní politikou současné prezidentské administrativy.

Trh nyní očekává, že se na postoji Federálního rezervního systému nic nezmění minimálně do druhé poloviny letošního roku.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Redaktor a investor s více než sedmiletou praxí, proponent dlouhodobého investování, velký fanoušek investičního mága Petera Lynche.

O svět investování se začal zajímat v roce 2017, kdy si stejně jako spousta dalších prošel fází aktivního tradingu v oblasti Forexu. Tato osobní zkušenost jej transformovala v dlouhodobého investora a studenta strategií, na kterých stojí investiční přístupy Warrena Buffetta a Benjamina Grahama.

Bogdan je přesvědčený, že úspěch na finančních trzích si musíte zasloužit pílí a svědomitým přístupem. Příslib finanční nezávislosti za to však stojí.

„The person that turns over the most rocks wins the game. And that’s always been my philosophy.“ – Peter Lynch.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat