Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelné zisky na dosah ruky: Tady je tajemství nejlepších dividendových fondů!

Neuvěřitelné zisky na dosah ruky: Tady je tajemství nejlepších dividendových fondů!
Zdroj: depositphotos.com

Investoři, kteří hledají kvalitní pasivní příjem, mají k dispozici pouze dvě možnosti. Tou první je přímý nákup dividendových akcií, jejichž výběr může být zejména pro začátečníky složitější. Mnohem pohodlnější volbou je tak investování do dividendových fondů.

I v tomto případě je ale třeba věnovat trochu času výběru, což opět nemusí být zrovna hračka. Nejprve se podíváme na to, podle čeho se vyplatí dividendové fondy vybírat a poté se vrhneme na několik konkrétních tipů.

Na začátku se zaměřte na náklady fondu

Jedním z prvních kritérií, na které se vyplatí během porovnávání dividendových fondů zaměřit, je poměr nákladů označovaný také jako expense ratio. I když se nejedná o zcela ustálené tvrzení, velká část analytiků se drží pravidla, že existuje spojení mezi výší nákladů a výkonností fondu. V souvislosti s tím často platí, že fondy s nízkými náklady na obhospodařování nabízí mnohem vyšší výkonnost.

Rada tedy zní, neinvestovat do drahých dividendových fondů.

Samozřejmě existují i výjimky, jako je například Applied Finance Dividend AFALX, jež sice disponuje vysokým ročním poměrem nákladů, ale i přesto se řadí mezi jedny z nejvýkonnějších fondů v této kategorii.

Expense ratio

Představuje procento nákladů určené na správu podílového fondu nebo ETF. Je stanoveno jako podíl celkových nákladů na správu k čistým aktivům fondu.

Nebojte se investovat do mladších fondů

Většina investorů se snaží investovat zejména do ověřených a již zaběhlých dividendových fondů. Důvodem je především přesvědčení, že se stářím fondu klesají jeho náklady. To se však v praxi zrovna často neděje a mnohem levněji vás tedy vyjdou mladší fondy.

I zde je třeba se mít na pozoru a ověřit si, kým je daný fond spravován. Poměrně často můžete narazit správce velkých ETF, kteří postupně zakládají nové výkonné fondy s výrazně nižšími poplatky. U nich se navíc očekává, že by právě díky nižším poplatkům mohly v budoucnu dosahovat vyšší výkonnosti než starší fondy s dlouhou historií.

Hledejte dividendové fondy s poměrem nákladů nižším než 0,25 %, bez ohledu na jejich dosavadní výkonnost, shodují se analytici.

5 nejlepších technologických dividendových fondů

V rámci zmíněných doporučení jsme vybrali hned několik fondů, které buď kompletně, nebo alespoň částečně splňují stanovená kritéria. Níže se tedy můžete inspirovat hned několika technologickými dividendovými fondy, které se vyplatí nejen v tomto roce sledovat.

1. SPDR S&P 500 High Dividend ETF (SPYD)

  • Hodnota: 6,1 miliardy dolarů
  • Roční dividendový výnos: 5,26 %
  • Expense ratio (poměr nákladů): 0,07 %

SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (SPYD) se zaměřuje zejména na diverzifikaci a optimalizaci výnosů. Pod správou má aktiva ve výši 6,1 miliardy dolarů, díky čemuž nabízí atraktivní dividendový výnos 5,26 %. Poměr nákladů přitom činí pouhých 0,07 %.

SPYD vychází ze známého indexu S&P 500, ale zaměřuje se pouze na horních 15 % akcií s největšími dividendami. Portfolio tedy obsahuje přibližně 80 společností, z nichž zhruba 23 % tvoří finanční sektor a dalších 20 % nemovitosti.

2. Global X S&P 500 Quality Dividend ETF (QDIV)

  • Hodnota: 45,07 milionu
  • Roční dividendový výnos: 3,29 %
  • Expense ratio (poměr nákladů): 0,20 %

Global X je dvanáctý největší emitent ETF s aktivy přesahující hodnotu 38 miliard dolarů. Jeho fond QDIV se zaměřuje na 200 firem v indexu S&P 500, které jsou vybírány na základě různých metrik včetně návratnosti kapitálu. Kromě toho firmy musí nabízet štědré dividendové výnosy.

Jednou z velkých výhod je především poměr nákladů 0,20 %, čímž se dokáže vyrovnat i konkurenci například v podobě Vanguard. Jelikož fond dává přednost kvalitě dividend, je mu předpovídána zářná budoucnost. Plusem je také aktuální dividendový výnos ve výši 3,29 %.

3. Vanguard International High Dividend Yield Index ETF (VYMI)

  • Hodnota: 42,2 miliardy dolarů
  • Roční dividendový výnos: 6,20 %
  • Expense ratio (poměr nákladů): 0,22 %

Vanguard International High Dividend Yield Index ETF (VYMI) sleduje výkonnost indexu FTSE All-World ex US High Dividend Yield. Ten se soustředí na mezinárodní akcie s očekávaným nadprůměrným výnosem z dividend.

I když je často vysoký dividendový výnos považován za velmi rizikový, nemusí tomu tak být ve všech případech. Naopak některé společnosti tímto způsobem prezentují přebytek volného cash flow. Případné investory potěší nízký poměr nákladů odpovídající 0,22 % a vysoký dividendový výnos ve výši 6,20 %.

4. iShares Core High Dividend ETF (HDV)

  • Hodnota: 10 miliard dolarů
  • Roční dividendový výnos: 3,24 %
  • Expense ratio (poměr nákladů): 0,08 %

iShares Core High Dividend ETF (HDV) investuje hned do 75 elitních amerických společností známých pro vysoké dividendové výnosy – jako benchmark využívá Morningstar Dividend Yield Focus Index. Výběr akcií přitom podléhá kombinaci různých faktorů, včetně nadprůměrných výnosů či dlouhodobé konkurenční výhody.

Fond se tak zaměřuje zejména na velké společnosti, do nichž směřuje zhruba 83 % investic. Navzdory obrovské velké tržní kapitalizaci 10 miliard dolarů se HDV může pochlubit nízkým poměrem nákladů 0,08 % a působivým dividendovým výnosem 3,24 %.

5. Schwab U.S. Dividend Equity ETF SCHD

  • Hodnota: 47,5 miliard dolarů
  • Roční dividendový výnos: 3,7 %
  • Expense ratio (poměr nákladů): 0,06 %

Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD) se pyšní portfoliem s hodnotou 47,5 miliardy dolarů, přičemž investorům nabízí atraktivní dividendový výnos 3,7 %. Poměr nákladů přitom činí 0,06 %. Jeho vývoj se odvíjí od indexu Dow Jones U.S. Dividend 100.

Ten se soustředí na 100 největších a nejlikvidnějších společností, které dlouhodobě vyplácejí nadprůměrné dividendy. Součástí portfolia jsou zejména nízkorizikové a renomované společnosti jako Merck, Cisco Systems nebo Home Depot.

V dynamickém světě investování není od věci vsadit na méně rizikové formy investic. Pokud nechcete investovat čas do tvorby vlastního portfolia, není od věci popřemýšlet o investici do jednoho ze zmíněných fondů.

Jak již bylo řečeno, vždy byste se měli zaměřit na kvalitu a renomé správce, poměr nákladů, a nakonec i dividendový výnos. V každém případě myslete také na riziko, o němž se můžete dozvědět více i zde – Investiční riziko – Proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.