Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší těžební společnost na světě upouští od obchodu za 49 miliard dolarů!

Po šesti týdnech vyjednávání o akvizici BHP od tohoto jednání odstoupilo. S Anglo American se firma nedokázala dohodnout na struktuře převzetí.

Publikováno
Největší těžební společnost na světě upouští od obchodu za 49 miliard dolarů!
Zdroj: depositphotos.com

Těžební skupina BHP Group odstoupila od svého plánu na převzetí konkurenční společnosti Anglo American za 49 miliard dolarů. Ta odmítla poslední žádost o prodloužení vyjednávacího času, čímž byla ukončena šestitýdenní snaha.

Měď, to je oč tu běží

Anglo American je atraktivní pro své konkurenty kvůli cenným měděným aktivům v Chile a Peru, kovu používanému ve všem od elektromobilů a energetických sítí až po stavebnictví, jehož poptávka poroste díky tomu, že svět přechází na čistou energii a širší využití umělé inteligence.

Cílem BHP bylo získat cenná měděná aktiva Anglo American v Latinské Americe a zvýšit svůj přístup k tomuto kovu, který je klíčový pro celosvětový přechod na čistou energii a elektromobily.

Poslední návrh BHP ocenil Anglo American na 29,34 liber za akcii, což odpovídá hodnotě 38,6 miliardy liber (49 miliard dolarů).

Londýnské Anglo American souhlasilo s jednáním s BHP o vyřešení obav ohledně struktury dohody a poskytlo BHP týdenní prodloužení do středy, oproti původnímu termínu 22. května, aby předložilo závaznou nabídku, po odmítnutí třetího návrhu na převzetí.

Struktura dohody BHP, která vyžadovala, aby Anglo American oddělilo své jihoafrické platinové a železné podniky, byla hlavním důvodem jejího krachu.

Anglo American po prohlášení BHP uvedlo, že se plně soustředí na plnění svých plánů na zvýšení hodnoty pro akcionáře – představilo plán na odprodej méně ziskových aktiv a zaměřilo se na rozšiřování těžby mědi.

Aktuální vývoj ceny akcií Anglo American

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Anglo American Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Problémová Jihoafrická republika

Podle britských pravidel nyní nemůže BHP přistoupit na další nabídku alespoň po dobu šesti měsíců, pokud nedojde k jiné nabídce pro londýnského těžaře.

“Nadále věříme, že naše nabídka byla nejúčinnější strukturou k zajištění hodnoty pro akcionáře Anglo American a jsme přesvědčeni, že bychom společně s Anglo American mohli získat všechna potřebná regulační schválení, včetně Jihoafrické republiky,” uvedlo BHP.

V dřívějším prohlášení BHP uvedlo, že potřebuje více času na jednání s Anglo American, přičemž nastínilo závazky ke snížení regulačního rizika v Jihoafrické republice a uvedlo, že nabídne poplatek za rozdělení v případě, že dohoda nezíská regulační schválení.

Tyto závazky zahrnovaly jistotu zaměstnání pro zaměstnance v Jihoafrické republice. BHP také uvedlo, že ponese náklady na zvýšení jihoafrického vlastnictví zaměstnanci, které se očekává v jakémkoli rozdělení.

Anglo American bylo založeno v Johannesburgu v roce 1917 a zaměstnává více než 40 000 Jihoafričanů, takže jakýkoli odchod by byl dalším ekonomickým úderem pro zemi, jejíž těžaři snižují pracovní místa a investice, protože platinový sektor ztrácí na oblibě.

Analytici JP Morgan odhadují, že by převzetí Anglo American společností BHP mohlo vést k odlivu 4,3 miliardy dolarů z Jihoafrické republiky a oslabit místní měnu – rand.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.