Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlikvidnější měsíc na pražské burze za posledních 10 let

Nejlikvidnější měsíc na pražské burze za posledních 10 let
Zdroj: Pse.cz

V dnešním článku se dozvíte aktuální informace o rekordním obchodování na pražské burze v březnu 2022. Objem obchodů v březnu překonal 24,2 mld. Kč. Objem obchodů byl takto vysoký zejména díky velkým obchodům s akciemi ERSTE (7,56 mld. Kč) a ČEZ (7,34 mld. Kč).

Index PX

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX můžete vidět na grafu níže.

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Rekordní březen na pražské burze

V březnu pražská burza z hlediska aktivity investorů, resp. objemů obchodů zažila vůbec nejživější měsíc od února 2012. Jedná se tedy o nejlikvidnější měsíc za posledních 10 let.

Geopolitické dění ohledně Ukrajiny hlavně v 1. polovině měsíce navázalo na již divoký vývoj z konce února s nadprůměrnou aktivitu investorů. Téměř denně obchody překonávaly miliardu Kč. Na konci března však již došlo k uklidnění, potažmo poklesu investování a tedy i obchodů k normálnímu stavu. 

Index PX si v březnu nakonec dokázal o více než 1 % polepšit, přestože 7. března vykazoval po pár seancích naopak takřka 10% ztrátu jak můžete vidět na grafu výše.

ČEZ

Z hlediska váhy v indexu PX dominují akcie ČEZ, které výkonnostně obsadily druhé místo. Kdo před 3 týdny prodával tento titul za nejnižší kurz 760 Kč, může litovat, když od té doby došlo k více než 20% nádechu. 

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak můžete vidět na grafu výše, akcie ČEZ zakončily březen vůbec nejvýše od června 2011. Důvodem takto vysokých úrovní jsou historicky rekordní ceny elektrické energie a také v březnu zveřejněný výhled a navrhovanou letošní dividendu 44 Kč za 1 akcii. 

Zatímco jen před několika roky byla cena ročních kontraktů elektrické energie pohybovala v rozmezí cca 30-60 EUR/MWh, v současnosti se pro například nejbližší rok 2023 obchoduje za 186 EUR/MWh. Tento růst cen pro ČEZ otvírá dveře k rekordním maržím.

Česká zbrojovka

Akcie České zbrojovky se staly třetím nejziskovějším titulem na Pražské burze za měsíc březen. Akcie dosáhly v březnu nových historických maxim. V důsledku válečného stavu na Ukrajině se zbrojní titul dostal dále do hledáčku investorů, v návaznosti také na dohodnutý rozšířený domácí státní kontrakt. Titul však rovněž zažil propad až k na cenu 522 Kč, jak můžete vidět na grafu níže. Novou podporou pro růst se však staly rovněž zveřejněné hospodářské výsledky, pozitivní budoucí výhled a také překvapivě vysoká předpokládaná dividenda 25 Kč za 1 akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pilulka

Důležité je také zmínit, že v březnu se nováčkem indexu PX staly akcie růstové společnosti PILULKA. Ohledně této firmy je důležité zmínit, že díky opčním programům zvýší základní jmění.

Závěr

Závěrem můžeme shrnout článek tím, že nejlikvidnější měsíc za posledních 10 let na pražské burze je způsoben zejména přesunem části investorů do České republiky z důvodu nadhodnocení předních amerických indexů. Zejména zájem o akcie společnosti ČEZ, ERSTE a České zbrojovky se podepsal na zvýšeném obchodování.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.