Investování do akcií vyplácejících stabilní dividendu už dlouhou platí za spolehlivou strategii, kterou si oblíbili zejména konzervativní investoři.
V kategorii dividendových akcií jsou pak nejoblíbenější ty, které svou dividendu neustále zvyšují, čímž se řadí k dividendovým aristokratům nebo králům.
Skutečnost, že nějaká firma zvyšuje svou dividendu již 25 let po sobě, jí propůjčuje významný status a řadí ji do elitního klubu.
Nejnovější poznatky však naznačují, že by tento tradiční přístup nemusel být úplně nejvýhodnější.
Exkluzivní klub dividendových aristokratů
Seznam dividendových aristokratů v současné době zahrnuje 69 společností z indexu S&P 500, jejichž hlavním atributem je konzistentní růst dividend.
Členové klubu si svůj status snaží zuby nehty udržet, i kdyby je to mělo přivést na pokraj bankrotu, což je třeba případ firmy Exxon Mobil (XOM).
Ed Clissold ze společnosti Ned Davis Research však upozorňuje, že zaměření na růst dividend nemusí být tak výhodné jako dříve.
Namísto toho navrhuje potenciálně výnosnější strategii, která se spíše než na růst zaměřuje na dividendový výnos.
Zaměření na výnos podporují historické výsledky
Historické údaje ukazují, že společnosti s vyššími dividendovými výnosy od roku 1973 překonávají dividendovou aristokracii, a to jak na býčích, tak na medvědích trzích.
- To zpochybňuje přesvědčení o nadřazenosti dividendových aristokratů a naznačuje, že investování zaměřené na výnos by mohlo přinášet lepší výsledky.
- Ani strategie zaměřená na dividendový výnos ale není neprůstřelná, přičemž experti navrhují rozdělit tyto akcie do pěti skupin (podle procentuální hodnoty výnosu)
Skupině s nejvyšším výnosem je vhodné se vyhnout, neboť může zahrnovat akcie, které skutečně mají před bankrotem, což se stalo např. u Walgreens (WBA).
Nejlepší výkonnost pak vykazuje druhá skupina z oněch pěti.
Výsledky druhé skupiny vs. index S&P 500
Úspěšnost této strategie dokládají údaje od firmy Hartford Funds, která spočítala, jak by si strategie vedla od roku 1930 ve srovnání s indexem S&P 500.
Pakliže byste v roce 1930 investovali 1 000 Kč do hlavního amerického burzovního indexu vs. akcií z druhé skupiny podle dividendového výnosu:
- investice do S&P 500 by vám narostla na 8,6 milionu Kč
- investice do druhé skupiny akcií podle dividendového výnosu by narostla na 31 milionů Kč
A pokud byste své výsledky rádi ještě vylepšili, údajně je vhodné upřednostnit firmy, které v posledních letech přistupují k významným odkupům svých akcií.
Pakliže tedy rádi investujete do dividendových akcií a líbí se vám představa pasivního příjmu, pozor!
Poznatky z nynějšího článku vás možná přinutí přehodnotit svou současnou strategii.
Chcete investovat do dividendových akcií? Vyberte si některého z následujících brokerů:

94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Zdanění českých dividend 35% sazbou

90 %
U 61 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

89 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.