Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Nadějné miliardové společnosti, ze kterých po čase nezbylo téměř nic

Nadějné miliardové společnosti, ze kterých po čase nezbylo téměř nic

Nadějné miliardové společnosti, ze kterých po čase nezbylo téměř nic
Zdroj: acorns.com

Akciový trh dává a akciový trh také bere. To je neměnný zákon finančních trhů, se kterým musí počítat jak společnosti, které nabízí své akcie ve veřejné nabídce, tak i investoři, kteří tyto akcie nakupují. Ovšem někdy tento zákon bývá natolik neúprosný, že ze společností s miliardovou kapitalizací a slibným výhledem, během pár měsíců utvoří naprosto nezajímavé investiční příležitosti.

A nebo se právě v těchto firmách skrývá "zlatý grál" s rekordním zhodnocením? V tomto článku se podíváme na dříve populární společnosti, které mají za sebou více než 80% propad svých akcií.

Vývoj těchto 3 společností je jako přes kopírák. Před rokem 2020 se jednalo o nevýznamné akciovky, které hrály ve světě investování druhé housle a jejichž akcie se obchodovaly v řádech desítek dolarů. S příchodem roku 2020 se z druhořadých společností staly doslova raketově rostoucí investiční příležitosti, které po celý rok sbíraly nejen obdiv investičního světa, ale také peníze obchodníků.

Jak byl začátek růstu rychlý, tak bylo rychlé i i jeho ukončení. Tento popis se týká společností Teladoc Health, Zillow a Peloton Interactive, jejichž akcie se již obchodují na cenách jako před rokem 2020. Jaké poučení si investoři z těchto příkladů mohou odnést?

Korelační graf společností Teledoc, Zillow a Peloton
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1) Teladoc Health

Tato společnost poskytuje služby virtuální zdravotní péče, kdy mohou být pacienti diagnostikováni na dálku, pomocí konferenčního hovoru se svým lékařem. Největší boom tento obor zažil v období pandemie, kdy bylo "životu nebezpečné" se setkávat s jinými lidmi, a tak byl sociální kontakt přesunut do virtuální sféry. Společnost během svého růstu vybudovala tržní kapitalizaci 5,4 miliardy USD a její tržby vzrostly od roku 2019 do 2021 o 1,5 miliardy USD. Predikce tržeb pro rok 2022 počítá sice s růstem tržeb na 2,4 miliardy dolarů, ovšem to jsou čísla spíše z říše snů.

Akcie Teladoc od roku 2021 pouze oslabují, přičemž do dnešních dní odepsaly již 90,58 % své hodnoty. Akcie se rovněž obchodují pod nejvyšším Volume, které vytváří silnou rezistentní zónu. Akcie této společnosti se obchodují na cenách před rokem 2020 a vypadá to, že mohou atakovat i svá historická minima.

Měsíční akciový graf společnosti Teledoc Health
Měsíční akciový graf společnosti Teledoc Health
Zdroj: tradingview.com

2) Zillow

Společnost Zillow se specializuje na prodej a pronájem virtuálního reklamního prostoru pro trh s nemovitostmi. I přes naprosto odlišný tržní segment, byl akciový vývoj této společnosti totožný s Teladoc. Roční růst akcií, zakončený výraznou High, kde započala i výprodejová reakce, která do dnešních dní nebyla ještě ukončena. Společnost evidovala rekordní tržby v roce 2021, které dosáhly částky 8, 15 miliardy USD. V dřívějších letech se přitom tržby společnosti pohybovaly okolo 3 miliard dolarů.

Padající trh za sebou zanechal jednu výraznou rezistentní zónu na ceně 85 USD, která bude případnému růstu akcií výraznou překážkou. I tento titul se obchoduje pod hodnotou nejvýraznějšího Volume. Prozatím akcie Zillow nedosáhly svých minimálních cen, ovšem struktura cenových pohybů tuto možnost nevylučuje.

Měsíční akciový graf společnosti Zillow
Měsíční akciový graf společnosti Zillow
Zdroj: tradingview.com

3) Peloton Interactive

Další společnost, která těžila z omezeného sociálního kontaktu, se zaměřuje na produkty spojené s virtuálním fitness. Nabízí propojené fitness produkty s dotykovou obrazovkou, která živě streamuje různé pohybové a cvičební lekce. Společnost během svého růstu vykázala tržní kapitalizaci 5,35 miliardy USD, což ovšem nezabránilo výprodeji jejích akcií ze 171 USD na současných 12 USD.

Tomuto propadu nezabránily ani rekordní zisky v roce 2021, které dosáhly výše 4 miliardy dolarů. Predikce tržeb pro rok 2022 počítá sice s poklesem, ovšem pouhých 500 milionů, což nereflektuje současnou situaci na akciovém trhu.

Akcie Peloton se obchodují ve ztrátě 93 % své původní hodnoty. Na cenovém grafu je patrná silná rezistence na cenové úrovni 80 USD, která by mohla tvořit významnou překážku v případě opětovného růstu. Tento instrument se obchoduje dokonce pod hodnotou svého IPO, které bylo na ceně 20 USD. I v tomto případě investoři, kteří drželi akcie příliš dlouho s největší pravděpodobností skončili ve vysoké ztrátě.

Měsíční akciový graf společnosti Peloton Interactive
Měsíční akciový graf společnosti Peloton Interactive
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Akciový vývoj společností Teladoc, Zillow a Peloton prozatím nenaznačuje, že by se investoři měli dočkat nějakého překvapení v podobě růstu. Společnosti se zajímavým podnikatelským nápadem, rychlou realizací a schopností vybudovat miliardovou kapitalizaci vzaly za své stejně rychle, jako vyrostly. Zákon finančních trhů byl i v tomto případě neúprosný a ukázal, že rychlost krachu drobných podnikatelů při pandemii může odpovídat i rychlosti krachu miliardových společností po pandemii. Z výše uvedených tří příkladů si lze odnést ponaučení v tom, že žádné investiční aktivum neroste do nebe, a už vůbec neroste, pokud proti němu stojí negativní fundament.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo