Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na výši trestu ředitele zkrachovalé FTX je vsazeno přes 1,2 milionu dolarů

Zakladatel burzy FTX, Sam Bankman-Fried, čeká na rozsudek za podvod a spiknutí s maximální sazbou 115 let vězení. Výsledek mnozí netrpělivě očekávají.

Na výši trestu ředitele zkrachovalé FTX je vsazeno přes 1,2 milionu dolarů
Zdroj: coingeek.com

Zakladatel a CEO kryptoměnové burzy FTX, Sam Bankman-Fried, čeká na vynesení rozsudku a odsouzení k trestu odnětí svobody potom, co byl obžalován ze 7 trestných činů včetně podvodu a spiknutí.

Rozhodnutí, které má být oznámeno ve čtvrtek, netrpělivě očekává Bankman-Friedova rodina, ale i jednotlivci sázející na výsledek.

Co Bankman-Fried provedl?

V listopadu 2022 pozastavila burza FTX výběry a následně požádala o ochranu před bankrotem. Burza podlehlo bank runu, jelikož vedení používalo prostředky uživatelů ke svým soukromým aktivitám, např. obchodování skrze příbuzný fond Alameda Research.

Na pochybné praktiky jako první upozornila Binance, která tak odstratovala hromadné výběry, které nakonec FTX neustála. Cena Bitcoinu (BTC) se v souvislosti s krachem burzy propadla na přibližně 15 800 USD.

O rok později stanul Bankman-Fried před soudem a byl shledán vinným. Výrok, který stanoví výši trestu, je tedy už dlouhé měsíce netrpělivě očekáván.

Během soudního procesu žalobci tvrdili, že Bankman-Fried prostřednictvím své obchodní společnosti Alameda Research zorganizoval schéma podvodu a zpronevěry finančních prostředků zákazníků v hodnotě 10 miliard USD.

Věřitelé však budou odškodněni a jejich peníze se jim vrátí. Bohužel v cenách odpovídajících podzimu 2022.

Dále obžaloba tvrdí, že SBF klamal věřitele a investory ohledně stavu svých společností. Navzdory snahám obhájců přesunout vinu mimo něj, ho klíčoví členové vedení burzy svými výpověďmi spíše shodili.

Spoluzakladatel FTX Gary Wang, bývalá generální ředitelka společnosti Alameda Caroline Ellisonová a bývalý vedoucí inženýr FTX Nishad Singh vypověděli, že se trestné činnosti dopustili na jeho pokyn.

Spolupracující obžalovaní doufají, že jejich výpovědi povedou ke snížení trestů za jejich vlastní skutky.

Bankman-Friedův obhájce Mark Cohen vyjádřil zklamání z rozhodnutí poroty a zopakoval, že jeho klient hodlá proti obvinění důrazně bojovat.

Jeho aktuální situace je tak v příkrém rozporu s jeho kdysi váženým postavením, jehož úspěch dosažený v pouhých 31 letech byl často přirovnáván k finančním titánům, jako jsou Warren Buffet a J. P. Morgan.

S blížícím se procesem se srovnání přesunula k nechvalně známým odsouzeným podvodníkům, jako jsou Bernie Madoff či Elizabeth Holmesová.

Výše trestu až 115 let

Na webu Polymarket, který se věnuje kryptoměnovým sázkám, uživatelé na délku Bankman-Friedova trestu odnětí svobody dohromady vsadili přes 1,2 milionu USD.

Sázky zahrnují rozmezí od méně než 5 let do 50 a více let, přičemž nejvíce peněz je vsazeno na rozmezí od 20 do 30 let, které se obchoduje s pravděpodobností 34 %.

Federální státní zástupci doporučují odsouzení pachatele na 40 až 50 let. Maximální sazba za spáchané trestné činy pak činí 115 let.

Pravděpodobnost trestu nižšího než pět let je pouhé 1 %, zatímco pravděpodobnost trestu od 5 do 10 let je jen o něco vyšší a činí 4 %.

Zdroj: polymarket.com
Sázky na výši trestu Bankmana-Frieda na platformě Polymarket
Sázky na výši trestu Bankmana-Frieda na platformě Polymarket

Během celého procesu Bankman-Fried tvrdil, že je nevinný, a snažil se od krachu FTX distancovat. Jeho častá tvrzení, že si během křížového výslechu nevzpomíná na klíčové detaily, však jeho obhajobu příliš nepodpořila.

Blížící se rozsudek nejen zpečetí Bankman-Friedův osobní osud, ale poslouží také jako významný moment v širším příběhu o odpovědnosti a regulaci v nestabilním odvětví kryptoměn.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.