Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Může z vás investice 20 tisíc korun do této společnosti udělat milionáře?

Astronomický růst této společnosti a její inovace v oblasti umělé inteligence zaujaly investory. Udržení její současné růstové trajektorie z vás může udělat boháče. Podaří se jí to?

Publikováno
Může z vás investice 20 tisíc korun do této společnosti udělat milionáře?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Nvidia zaznamenala za poslední rok pozoruhodný růst. Hodnota jejích akcií se více než ztrojnásobila a za poslední tři, pět i deset let předčila všechny ostatní společnosti s tržní kapitalizací přes 50 miliard dolarů.

Růst společnosti od tržní kapitalizace 23 miliard dolarů v roce 2016 ke kolosálnímu ocenění 1,4 bilionu dolarů v současnosti byl způsoben díky inovacím a jejímu strategickému načasování uvedení produktů na trh.

Výkonné grafické karty společnosti Nvidia, které se původně zaměřovaly na hry a profesionální grafiku, našly nečekané uplatnění v oblasti těžby kryptoměn, zejména Etherea. Během expanze do krypto prostředí se Nvidia plynule přeorientovala na pohon vývoje generativní umělé inteligence. Její grafické procesorové jednotky hrají ústřední roli při vývoji nástrojů, jako je ChatGPT.

Pohled do zpětného zrcátka

Počáteční investice do společnosti Nvidia ve výši 20 tisíc korun z 16. května 2016 by do začátku roku 2024 vzrostla na více než 1,2 milionu korun, při průměrném ročním výnosu 67,4 %.

Navzdory tomuto působivému úspěchu by však měli nyní investoři svá očekávání mírnit. Další navýšení současné tržní kapitalizace bude pro společnost obrovskou výzvou.

Ačkoli dominance společnosti Nvidia na trhu s umělou inteligencí a vzestupná trajektorie trendu umělé inteligence mohou pokračovat, očekávání opakování průměrného ročního výnosu 67 % v příštích letech je nereálné – ocenění společnosti by do sedmi let překonalo HDP Spojených států v roce 2023.

Současný poměr ocenění společnosti Nvidia činí přibližně 70násobek zisku (P/E poměr) a 30násobek tržeb (P/S poměr), což znamená, že trh očekává pokračující rychlý růst. Tyto poměry se však časem ustálí a normalizují, což zmírní tempo růstu tržní kapitalizace.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Co čeká společnost Nvidia v budoucnosti?

Nvidia by mohla aplikovat podobnou strategii jako společnost International Business Machines (IBM), které se navzdory snížení tržní kapitalizace o 14 % podařilo dosáhnout za posledních 10 let celkové návratnosti z investice do akcií 50 % díky zpětným odkupům akcií a výplatě dividend. Nvidia by mohla potenciálně zvýšit výnosy pro akcionáře stejným způsobem, ačkoli je musí vyvážit s potřebami investic do budoucího růstu.

Samotná investice do společnosti Nvidia zůstává zajímavou možností pro ty, kterým vyhovuje její vysoké ocenění a kteří jsou trpěliví s ohledem na dlouhodobé zisky.

Zopakování mimořádných výnosů z posledního desetiletí je však krajně nepravděpodobné. Nvidia by stále mohla překonávat širší trh (výnos okolo 10 %). S ročním výnosem ve výši 15 % by se mohla investice 20 tisíc korun proměnit v milion za 28 let.

A samozřejmě, v dostatečně dlouhém časovém úseku je možné cokoli. Americký HDP se v roce 1973 zastavil na 1,5 bilionu dolarů, což je srovnatelné s dnešní tržní hodnotou společnosti Nvidia. Předpokládat, že by si nějaká společnost mohla zasloužit tržní kapitalizaci ve výši bilionu dolarů, by před 50 lety znělo směšně, a nyní je takových společností hned šest. Za několik desetiletí už by cílová hodnota 67 bilionů dolarů nemusela vypadat tak hloupě.

Skutečnou otázkou je, zda tu Nvidia bude ještě v roce 2064 nebo 2074 a zda bude tak dlouho dominovat na vybraných trzích. Pravděpodobně nikoliv, ale možné je všechno.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎