Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mohou akcie Alphabet v roce 2024 vyrůst o 50 % a překonat cenu 200 dolarů?

Akcie Alphabet zaznamenaly v letošním roce silný růst. Budou v něm pokračovat i v roce následujícím? A překonají dokonce cenu 200 dolarů?

Publikováno
Mohou akcie Alphabet v roce 2024 vyrůst o 50 % a překonat cenu 200 dolarů?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Alphabet, mateřská společnost Googlu a dalších významných internetových služeb, se pevně etablovala na světovém technologickém trhu. Za posledních deset let vzrostly její akcie pětinásobně, čímž výrazně překonaly technologický index Nasdaq.

Odhady na rok 2024 spekulují o potenciálu společnosti Alphabet zaznamenat přibližně 50% nárůst ceny akcií a dosáhnout tak hranice 200 USD. Tento ambiciózní cíl vybízí k prozkoumání faktorů, které takový růst podmiňují.

Vývoj ceny akcií Alphabet za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Makroekonomické vlivy

Růst příjmů společnosti v roce 2022 sice pod vlivem nepříznivé makroekonomické situace zpomalil, ale poslední tři čtvrtletí jsou slibná. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 došlo k pozoruhodnému meziročnímu nárůstu tržeb o 11 % na 76,7 miliardy USD. Toto oživení se částečně připisuje oživení trhu s digitální reklamou, což je trend, který lze pozorovat i u dalších gigantů v oboru, jako jsou Meta a Amazon.

Aby si Alphabet tuto dynamiku udržel, je rozhodující příznivé makroekonomické prostředí. Vzhledem k oslabujícím inflačním tlakům se v roce 2024 očekává, že FED sníží úrokové sazby.

Takový krok by měl povzbudit hospodářskou aktivitu a tím zlepšit vyhlídky mateřské společnosti Googlu na vyšší tržby.

Tlak na efektivitu

Společnost v uplynulém roce přistoupila k řadě opatření zaměřených na zvýšení celkové efektivity. Jedním z klíčových kroků bylo i masivní propouštění zaměstnanců. I přes různé výzvy a turbulentní období se tato strategie ukázala jako úspěšná. Důkazem toho je růst provozní marže, která v minulém roce činila 25 % a letos stoupla na 28 %.

Ruth Porat, finanční ředitelka společnosti, nedávno na firemním earnings callu hovořila především o hledání dalších cest, jak dosáhnout rychlejšího růstu tržeb než nákladů. Z toho je vidět, že si vedení důležitost ziskovosti uvědomuje a bere ji jako prioritu do příštího roku.

Je tedy hranice 200 USD za akcii dosažitelná?

Dosažení ceny akcií ve výši 200 USD v příštích 12 měsících by znamenalo výrazný nárůst o téměř 50 %. Od první veřejné nabídky akcií v roce 2004 zaznamenaly akcie společnosti Alphabet tak výrazný roční nárůst pouze šestkrát, včetně letošního roku. Tak vysoký růst dva roky po sobě by byl víc než neobvyklý.

Cena 200 USD je navíc o třetinu výš, než historické maximum 150 dolarů z listopadu 2021 a tržní kapitalizace Alphabetu by odpovídala 2,5 bilionu USD. To je hodnota, přinejmenším ambiciózní, a to i přes současný přesvědčivý poměr ceny a zisku (P/E je nyní ve výši 23,5).

Na druhou stranu Alphabet těží ze vzestupu internetu. Jeho finanční výsledky jsou ohromující a má solidně nakročeno k tomu, aby se stal lídrem ve světě umělé inteligence. Růst ceny akcií se tedy jistě očekávat dá. Pokud by ale byl tak výrazný, jako byl ten letošní, bylo by to spíš velmi příjemné překvapení.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎