Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Meta vs. Alphabet: Která akcie má větší potenciál růstu?

Meta a Alphabet – dva pilíře technologického trhu – soupeří o dominanci v digitální reklamě. Jaké jsou jejich vyhlídky na růst v roce 2025 a která akcie se více investorům vyplatí?

Meta vs. Alphabet: Která akcie má větší potenciál růstu?
Zdroj: depositphotos.com

Společnosti Meta Platforms a Alphabet jsou giganti ve světě technologií, z nichž každá ve svém oboru vyniká.

  • Akcie Meta vzrostly za posledních deset let o téměř 660 % díky jejím hlavním aplikacím – Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp – a rostoucím příjmům z reklamy.
  • Alphabet, známý svým vyhledávačem Google, zaznamenal nárůst akcií o něco málo přes 500 %, k čemuž přispěl její vyhledávač, YouTube a cloudové služby.

Obě společnosti dominují trhu s digitální reklamou, přičemž Meta má tržní kapitalizaci 1,4 bilionu dolarů a Alphabet 2 biliony dolarů. Investoři si tak pochopitelně kladou otázku, zda by Meta mohla do roku 2025 překonat Alphabet v tržní hodnotě.

Vývoj ceny akcií Meta a Alphabet za posledních 10 let

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie FB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výzvy a zotavení během pandemie

Obě společnosti se do značné míry spoléhají na příjmy z digitální reklamy, ale jejich růstové cesty se liší.

Ačkoliv v letech 2018 až 2023 rostly příjmy Mety průměrným tempem 19 % ročně a Alphabetu tempem 18 % ročně, navzdory podobným tempům růstu čelily různým výzvám.

V roce 2020 zpomalila pandemie covid-19 prodej reklamy u obou společností, protože podniky snížily marketingové rozpočty. Alphabet tento dopad zmírnil díky růstu služby Google Cloud.

Obě společnosti se zotavily v roce 2021, kdy se ekonomika stabilizovala. Přesto v roce 2022 Meta čelila dalším překážkám kvůli aktualizaci systému iOS od společnosti Apple a konkurenci ze strany TikToku.

Růst a budoucí výhled

V roce 2023 se růst Mety zrychlil, k čemuž přispěly nástroje umělé inteligence pro sběr dat a rozšíření služby Reels, která přilákala významné nákupy reklamy od čínských e-commerce a herních firem.

Naopak růst Alphabetu se zpomalil v důsledku makroekonomických a konkurenčních tlaků – včetně expanze platformy YouTube.

Nyní analytici předpovídají, že tržby Mety porostou v letech 2023 až 2026 tempem 16 %. Její zisk na akcii by měl růst tempem 25 %, a to díky rozšiřování aplikací a novým produktům AR a VR.

Naproti tomu tržby Alphabetu by měly růst tempem 12 % a zisk na akcii tempem 21 %. To závisí na stabilní ekonomice a prodeji reklamy a cloudu a zároveň na překonávání problémů spojených s umělou inteligencí a antimonopolními otázkami.

Investiční perspektivy

Navzdory slibnému růstu Mety zůstává Alphabet levnější akcií, která se obchoduje za 19násobek forwardového zisku oproti 22násobku akcií Meta.

Pokud obě společnosti splní očekávání Wall Street a udrží si současné násobky do roku 2025, tržní kapitalizace Alphabetu by mohla dosáhnout 2,4 bilionu dolarů a hodnota Mety by se mohla vyšplhat na 1,6 bilionu dolarů.

I kdyby se obě společnosti obchodovaly na 20násobku forwardových zisků, Alphabet by byl stále oceněn na více než 2,6 bilionu dolarů ve srovnání s 1,4 bilionu dolarů Mety.

Pokud se tedy růst Alphabetu výrazně nezpomalí, je nepravděpodobné, že by Meta do roku 2025 překonala jeho tržní hodnotu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.