Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lidé šlapají na brzdu a prudce omezují nákupy – Bude omezování nákupů pokračovat?

Publikováno
Lidé šlapají na brzdu a prudce omezují nákupy – Bude omezování nákupů pokračovat?
Zdroj: lsretail.com

Vysoká inflace, které čelí Česká republika, přináší mnoho negativních důsledků. Jedním z nich je také pokles tržeb v maloobchodě. Zdražení výrobků je vyšší než růst mezd a z toho vyplývá, že spotřebitele musí omezovat své nákupy.

Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě zveřejnil data z maloobchodu v tuzemsku. Tento článek vám přináší podrobné aktuální informace z této oblasti trhu. Bude omezování nákupů pokračovat i nadále? Názory odborníků si můžete přečíst v závěru článku.

Maloobchodní tržby v červnu klesly o 6 %

Maloobchodní tržby v červnu pokračovaly v meziročním poklesu, snížily se o 6 %. V květnu to bylo podle revidovaných údajů o 6,6 %. V červnu si opět pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren a drogerií. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě vyšší o 0,2 %.

Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb uvádí, že: “maloobchodní tržby se v červnu meziročně snížily o 6 %. Na jejich poklesu se podílel především nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost.”

Tržby v prodejnách s oděvy a obuví klesly o 13,3 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 11,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 11,3 % a s výrobky pro domácnost o 9,8 %. Naopak růst tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,4 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 3 %. 6. měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům, pokles ale v jejich případě výrazně zpomalil. Zatímco v předchozích měsících byl vyšší než 10 %, v červnu to bylo 2,8 %.

Závěr – Bude omezování nákupů i nadále pokračovat?

Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas říká, že poklesu se maloobchod v následujících měsících vyhne jen stěží. Vzhledem k výraznému poklesu reálné kupní síly obyvatel v důsledku dalšího růstu inflace se mění i spotřebitelské chování. Reálný pokles tržeb, omezování spotřeby, zaměření na slevy a internetové obchody je asi nejpravděpodobnější scénář druhé poloviny letošního roku.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta doplňuje, že: “Spotřebitelská inflace trhá rekordy a nejvíce v citlivých položkách jako jsou energie a potraviny. Obavy spotřebitelů z inflace jsou rekordní a rovněž i strach domácností ze zhoršení jejich finanční situace se začal na jaře prudce zhoršovat. Maloobchod jistě bude i ve druhé polovině letošního roku setrvale klesat v tržbách a v souhrnu za letošní rok lze očekávat meziroční pokles maloobchodu o zhruba 2 %.”

Filip Pastucha, ekonom společnosti Deloitte na závěr uvádí, že pokles maloobchodních tržeb bude trvat celý letošní rok a pravděpodobně také velkou část roku příštího. Dle předběžného odhadu HDP ve 2. čtvrtletí byla hlavní složka růstu spotřeba domácností, na tu se však již ve druhé půlce roku nebude možné spolehnout a hrozba recese je značná.

TIP: Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 3,6 % – Jaký bude další vývoj?
TIP: Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 3,6 % – Jaký bude další vývoj?
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.

Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎