Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři sčítají zisky za minulý rok. Které investice se v roce 2019 vyplatily nejvíc?

Publikováno
Investoři sčítají zisky za minulý rok. Které investice se v roce 2019 vyplatily nejvíc?

I přes trvající obchodní válku a hrozbu brexitu bez dohody se v loňském roce dařilo investicím téměř do všeho. Rostly akciové indexy, ceny většiny komodit, ale i kryptoměny.

Hořce zalitovali ti, kteří nechali inflaci požírat své úspory na spořících účtech. Jak se ale vedlo konkrétním investicím? 

Technologičtí giganti táhli akciové indexy

Důvodem úspěšného roku 2019 pro akciové indexy byl mimo jiné propad cen akcií na konci roku předloňského, který poněkud posunul startovací čáru.

Přísun likvidity po přijetí měnově politických opatření ze strany Evropské centrální banky pak zvedl i akciové trhy.

O růst se výrazně zasloužila také americká centrální banka, která s cílem podpořit ekonomiku snížila úrokové sazby, a to hned třikrát v řadě. Snížení sazeb tak zatraktivnilo americké akcie.

Přesto byly akciové trhy v loňském roce značně volatilní, čemuž nahrávala obchodní politika nevyzpytatelného Donalda Trumpa. Trhy uzavřely rok optimisticky v očekávání podpisu první fáze obchodní dohody.

Index S&P 500 loni získal 28,9 %, Nasdaq 35,2 %, Dow Jones stoupl o 22,3 %. Růst indexů táhli technologičtí giganti, kteří mají největší podíl na celkové kapitalizaci indexu.

Přesto analytici doporučují soustředit se spíše na širší portfolia, nežli investovat výhradně do rizikových technologických titulů. V případě recese totiž budou reagovat ztrátami rychleji než diverzifikované indexy typu S&P 500.

I evropské burzy zažily kolísavý rok. Důvodem bylo kromě postupu v obchodních jednáních mezi Bílým domem a Pekingem též riziko tvrdého brexitu. Panevropský index Stoxx 600 si v loňském roce připsal 23%, což je nejvíce od finanční krize v roce 2009.

Letos bude muset ještě dojít k dořešení vztahů Velké Británie a EU po brexitu, neméně důležitý bude další ekonomický vývoj Německa.

Situace na českém trhu

Přes slušný růst pražské burzy byl zájem investorů o pražské tituly spíše vlažný. Mimo událostí na světové scéně ovlivnily kurzy bankovních titulů dohady o zavedení sektorové daně, která se nakonec přetavila v příspěvek do fondu národního rozvoje.

Trh také pozorně sledoval měnovou politiku ČNB, která na rozdíl od řady zahraničních centrálních bank repo sazbu v loňském roce navýšila, a to na aktuální 2 % p.a.

Pražský index PX stoupl o 12,76 %, přitom ale objem prostředků obchodovaných na tuzemské burze poklesl na minimum za posledních patnáct let. Vloni se zobchodovalo „pouhých“ 120 miliard korun.

px index
Vývoj PX indexu v roce 2019

Zlatý rok pro drahé kovy

garance zpetneho odkupu zlata

Politické nejistoty a zpomalování ekonomiky v loňském roce přály také drahým kovům, a to jak zlatu a stříbru, tak průmyslovým kovům využívaným v automobilovém průmyslu.

Nejvíce z nich si s téměř 54 % připsalo palladium (s konečnou cenou 1 942,71 USD za unci), platina získala 22 %.

Zlato dosáhlo s cenou na úrovni 1 522,90 USD za unci zisku 18 %, tedy nejvíce od roku 2010. Stříbro si polepšilo o 15 % a uzavřelo rok s cenou 17,93 USD za unci.

graf zlata
Vývoj ceny zlata v roce 2019

V hledáčku investorů se zlato a stříbro jako konzervativní investice objevilo mimo jiné proto, že nepodléhá inflačním vlivům. Cenu zlata kromě vývoje vztahu USA a Číny ovlivnil masivní výkup ze strany některých centrálních bank.

Nejvíce přinesly akciové podílové fondy, další ztráty si připsaly fondy komoditní

Z podílových fondů se nejlépe dařilo těm akciovým, což vzhledem k pozitivnímu vývoji na akciovém trhu nebylo překvapením.

Akciové fondy přinesly více než 20% zisky. Uvidíme, jak s akciovými trhy zatočí výsledková sezóna.

I dluhopisové fondy přinesly investorům zisky. Většina konzervativních státních dluhopisů však přináší úrokové výnosy, které nestačí ani na inflaci.

Zajímavý v tomto ohledu může být protiinflační Dluhopis Republiky Ministerstva financí. Ten totiž garantuje úrokovou sazbu 0,5 % nad inflací.

Meziročně měly sice nejhorší výsledky nemovitostní fondy, v pětiletém časovém horizontu si ale nevedly tak špatně.

Získaly 11,70 % za posledních 60 měsíců, přičemž meziročně skončily s výkonem -6,9 %. Komoditní fondy uzavřely rok s meziročním výsledkem -2,4 %.

Více si o tom, jak se dařilo fondům, můžete přečíst v tomto článku.

Bitcoin v očekávání půlení

bitcoinDařilo se i kryptoměnám, konzervativní investory však mohla odradit jejich vysoká volatilita. Bitcoin se na počátku roku 2016 dostal na cenu 1000 dolarů, na konci loňského roku už to bylo přibližně 7200 dolarů.

A takových propadů a růstů bylo samozřejmě více. Pokud plánujete investovat do kryptoměn, připravte se na možné velké cenové výkyvy.

bitcoin vs ostatni aktiva
Volatilita bitcoinu v porovnání s dalšími aktivy

Ekonomové již delší dobu mluví o příchozí recesi. Bitcoin přitom vznikl v dobách minulé ekonomické krize, a to původně jako alternativní platidlo nepodléhající inflačním tlakům.

V loňském roce zaznamenal zhodnocení ve výši 90 % (v českých korunách dokonce 94,5 %), čímž porazil palladium.

Růst kryptoměn však podle expertů nezpůsobil plán zavedení Libry od Facebooku, díky které se kryptoměny záhy dostaly do hledáčku světových regulátorů, ale spíše blížící se halving v květnu letošního roku.

Při něm se odměna těžařům sníží na polovinu a tím dojde k omezení přísunu nových Bitcoinů na trh. Počet mincí je omezený, maximálně bude možno vytěžit 21 milionů Bitcoinů.

Litecoin si polepšil o nějakých 24 %. Litecoin je také systémem pro transakce, navíc má ale vyšší transakční rychlost a nižší poplatky, může být vytěženo čtyřnásobné množství, tedy 84 milionů mincí.

Historicky měl halving vždy za důsledek růst ceny Bitcoinu, byť s určitým zpožděním. Investoři očekávají obdobný efekt i letos.

A jak vidíme další vývoj kryptoměn my? O tom si můžete přečíst v naší – predikci kryptoměn na rok 2020. Posbírali jsme obrovské množství faktů a informaci a umístili je právě do tohoto článku.

Rozhodně se máte na co těšit!

Jak vidíte, rok 2019 byl opravdu plodný a investování se často velice vyplácelo. Otázkou však je, jaký bude tento rok.

A co vaše investice v roce 2019? Dosáhli jste předpokládaných výnosů? Podělte se s námi o vaše úspěchy a neúspěchy.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎