Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena zlata stoupá, investoři zklamaní ze vztahu USA a Číny

Publikováno
Cena zlata stoupá, investoři zklamaní ze vztahu USA a Číny

Napjaté vztahy Spojených států a Číny v letošním roce zvyšují cenu zlata. Zatímco ceny akcií a výnosy dluhopisů klesají, zlato zaznamenalo zhruba v polovině roku výrazný růst. Podle některých analytiků nastane další vzestup ceny zlata i v následujících měsících.

Investoři jsou z neustálých průtahů jednání o obchodní dohodě USA a Číny již vyčerpaní. Příkladem je nedávný komentář Donalda Trumpa, že by se dohoda mohla pozdržet až do amerických prezidentských voleb v závěru příštího roku. Dříve se přitom mluvilo o tom, že už letos se podaří dokončit první fázy dohody.

Podle analytiků ze Saxo Bank jsou napjaté vztahy obou mocností důvodem, proč cena zlata v příštím roce poroste. Mohla by prolomit i hranici 1 517 USD za unci, které dosáhla v říjnu. Dalším důvodem je i přepokládané další snížení sazeb Fedu. Nižší sazby oslabují dolar, což pomáhá zlatu.

Aktuálně (14.12.) se zlato obchoduje za cenu kolem 1 480 USD za unci.

cena_zlata
Vývoj ceny zlata od začátku roku

Poptávka z východu

V poslední době se navíc zlato dostalo do hledáčku politických lídrů v zemích východní Evropy. Tyto státy tak napodobují kroky Ruska nebo Číny, které se snaží snížit svoji expozici na americký dolar.

Důvod zájmu o zlato v postkomunistických zemích Evropy je ale jiný. Například na Slovensku bývalý premiér Robert Fico nabádal parlament a potažmo centrální banku, aby převezla domů zásoby zlata uskladněné ve Velké Británii.

Fico argumentoval nespolehlivostí zahraničních partnerů a připoměl Mnichovskou dohodu nebo nedávné odmítnutí Bank of England vrátit zlaté rezervy venezuelskému režimu prezidenta Madura.

Podobné stažení zlatých rezerv plánovalo i Rumunsko. Skutečně je však podniklo Polsko, které je středoevropským lídrem v objemu zlatých rezerv, když je v posledních dvou letech zdvojnásobilo. Podobně přibývá zlato i v rozvaze maďarské centrální banky, když v posledních 10 letech se objem komodity zdesetinásobil.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan Mikulka

Přeji hezký den všem děkuji za článek a chtěl bych se zeptat jaké komodity obchodujete ? Jen zlato nebo i jiné ? dekuji

Redakce Finex

Dobrý den, Honzo. Komodit existuje spousta a je na každém, jakou pro své obchodování zvolí. Naše doporučení by ale znělo: vyberte si několik komodit a ty sledujte dlouhodoběji. Neustálé přeskakování z aktiva na aktivum vám ku prospěchu rozhodně nebude. Podívejte se třeba na náš seznam komodit, kde najdete všechny naše detailní popisky komodit, jako jsou třeba ropa, investiční zlato nebo investiční stříbro. Držíme palce!

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎