Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Před zahájením první konference o problematice Bitcoinu konané v Londýně roku 2013 proběhla anketa, jejímž cílem bylo zjistit, jak velké vědomosti o Bitcoinu panují mezi lidmi čtyři roky od oficiálního zavedení této kryptoměny.
Demografické složení respondentů poněkud nahrávalo lidem, kteří k digitálním technologiím mají blíže, tedy obecně mladší generaci využívající tablety a zajímající se o novinky z této oblasti. Asi proto anketa ukázala překvapivě vysokou míru informovanosti: 69% lidí o bitcoinu vědělo.
Neméně zajímavé bylo zjištění, že z výše uvedených 69% dotazovaných pouze 32% přiznalo, že této měně a jejímu systému věří.
Uplynuly další 4 roky a bitcoin jakož i kryptoměny obecně jsou stále nahlíženy se značnou dávkou podezřívavosti. Navzdory predikované atraktivitě kryptoměn, považované Wall Streetem za jednu z nejvýhodnějších investic pro rok 2017, prohlašují manažeři kapitálových fondů, že jejich hodnota „nikterak nebo minimálně převyšuje hranicí, kterou za ni lidé platí“ (citát Howarda Markse z Oaktree Capital).
Nabízí se proto otázka, proč by měl člověk kryptoměnám, zvláště pokud jde o obchodování, věřit. Několik dobrých důvodů by se rozhodně našlo…
Ano, je to pravda. Nemůžete mít v ruce žádné mince či bankovky kryptoměn. Ale ani klasické měny (koruny, eura,…) většinou vůbec fyzickou podobu nemají. Je o mnoho jednodušší a rychlejší používat peníze virtuální – ty, co máte na vašem účtě a používáte je při platbě kartou, převodem, inkasem, nebo trvalým příkazem.
Odhaduje se, že fyzické peníze (mince a bankovky) čítají pouze okolo 6 % všech existujících peněz na světě.
Pobýváte-li v Británii, stačí vytáhnou z peněženky některou z bankovek a podívat si na ni z blízka. Uvidíte na ní nápis “I promise to pay the bearer on demand” s uvedením data, kdy byla hodnota bankovky navázána ke zlatu. (Jedná se o historický údaj, jenž časem pozbyl platnosti, v němž banka slibuje zaplatit držiteli bankovky hodnotu na ní uvedenou ve zlatě.)
Z amerických bankovek podobná věta také již dávno zmizela a jak se můžete dočíst na stránkách ČNB, ani Koruny české nejsou kryté zlatem, jako tomu bylo kdysi.
Bankovky jako takové nejsou tedy nic jiného, než záznamy vyjadřující určitý objem hotovosti v oběhu, které používáme již od 16. století. Logicky to znamená, že bankovka má pouze takovou hodnotu, jak moc jí věříme – není ničím krytá, ani zlatem, ani dluhopisy, ani ničím jiným.
Proto věříte-li stokorunové bankovce, stejně tak můžete důvěřovat i papírku s vytištěným QR kódem s částkou v bitcoinech.
A to z mnoha důvodů: některé jsou naprosto anonymní (Monero), poplatky za uskutečnění transakce jsou velmi nízké (u LTC se pohybují v řádu centů spíše než dolarů a občas žádné poplatky ani nejsou) a nepodléhají regulaci žádné banky či měnové jednotky.
Kurz kryptoměny, která má v sobě zanesen peer-to-peer počítačový kód, je téměř nemožné zmanipulovat Bitcoin se v dnešní době stal jednou z možností k nákupu celé řady věcí počínaje letenkami a konče drobnými předměty denní potřeby a pochopitelně i nástrojem online obchodování a investování.
Nyní si položme otázku: Věříte matematice? Pokud ano, ulehčí nám to cestu k získání důvěry v kryptoměny. Stejný kód, který omezuje nabídku bitcoinu, slouží k ověřování transakcí. (Když se nad celou věcí hlouběji zamyslíme, dojdeme k logickému závěru, že stejně jako zlato nelze nějak vyrobit, a tedy že celkový objem zlata a cenných kovů obecně má také svůj strop). Znamená to, že neustále existuje záznam o veškerých nákupech a prodejích.
Před dvěma sty léty považovali lidé bankovky za něco podezřelého a dívali se na ně s pohrdáním. Tento postoj se dodnes – s přihlédnutí k drobným úpravám ve snaze zkomplikovat případné pokusy o padělání bankovek – ve své podstatě nikterak nezměnil.
Mnohokrát slýchaný argument o nulové hodnotě bankovek přetrval. Poněvadž padělat počítačový kód je téměř nemožné, lze bitcoin považovat za nejdůvěryhodnější a nejracionálnější „měnu“ na světě jak pro investiční účely, tak pro každodenní potřeby.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.